Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!

Gebeliğin 8. haftasında bedeninde neler oluyor? 8 haftalık hamilelikte belirtiler nelerdir? Gebeliğin 8. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası bu yazıda.

Gebeliğin 8. Haftası

gebeliğin 8. haftası - hafta hafta gebelik
Hamileliğin 8. haftasında bebeğiniz fasülye tanesi büyüklüğündedir.

8.haftada hamileliğinin ikinci ayını tamamlıyorsun. Ve henüz hamile olduğunu göstermiyor olsan bile, hamilelik nihayet sana gerçek olduğunu hissettirmeye başlıyor; çoğu kadın gibi, şu an ilk doğum öncesi randevunu gerçekleştiriyor olabilirsin. Bu ilk ziyarette, doğuma ne kadar uzak olduğunu belirlemek için bir ultrason yapılabilir. Belki bebeğin kalp atışlarını duyup, görebilirsin bile. Ne kadar havalı değil mi?

Gebeliğin 8. Haftasında Bedeninde Neler Oluyor?

Bu aşamada karnının doğru boyutta olup olmadığını mı merak ediyorsun? Hamileliğin 8. haftasında, karnının kendini biraz göstermesi normaldir, ama göstermemesi de öyle! Çünkü her anne ve bebek farklıdır. 8 haftalık hamile karnının içinde, rahminin genişlediğini bil, ancak bazılarının dış görünüşünde de bunu göstermesi biraz zaman alır. Örneğin, ikiz bekleyen 8 haftalık bir hamileysen, hamile olduğunu söylemek, tek çocuk bekleyen bir annenin söylemesinden daha kolay olabilir.

İkinci üç aylık dönemden başlayarak, doğum uzmanın muhtemelen hamile karnının büyüklüğünü ölçmeye başlayacaktır, ancak şimdilik boyut gerçekten önemli değil. İlk üç aylık dönemde sağlıklı kilo alımı haftada 0,5-1kg civarındadır, bu nedenle 8 haftalık gebe olarak 2-3kg kadar kilo almış olabilirsin. Sabah rahatsızlıklarıyla uğraşıyorsan, hiç kilo almamış da olabilirsin – ve bu da sorun değil. Kilo ya da göbek büyüklüğün ile ilgili herhangi bir endişen varsa doktorun ile konuşabilirsin.

Gebeliğin 2. ayında bedenindeki değişimleri öğrenmek için tıkla.

Gebeliğin 8. Haftasında Belirtiler Nelerdir?

Neyin koktuğunu mu merak ediyorsun? Muhtemelen HİÇBİR ŞEY ve HER ŞEY. Hormonların sekizinci haftada bazı vahşi şeyler yapıyor, sana insanüstü bir koku hissi veriyor ve karnını alt üst ediyor. Sekiz haftalık hamilelikte, yaşayabileceğin bir dizi hamilelik belirtisi vardır (tuhaf gebelik rüyalarından hiç söz etmeyelim bile!):

Acıyan göğüsler. Göğüslerini daha büyük ve daha ağır hissedebilirsin, bununla yüzleşelim, ağrı yapacak. Çünkü memelerinde süt üreten lobüller genişlemeye başlıyor. Her şey iyi bir sebepten ötürü: Emzirmek için hazırlanıyorlar 😉

Yorgunluk. 8 haftalık hamileyken mücadele etmek gereken şey; ufak şekerlemeler ile baş etmek olabilir. Niye? Hormonların dalgalandıkça, vücudun bebek için daha fazla kan üretir ve kan basıncın ve kan şekeri düzeyin hamilelik öncesinden daha düşüktür. En iyi yol mu? Daha fazla uyuyun. Kulağa gerçekte olduğundan daha kolay geldiğini biliyoruz, ama erken yatmayı ya da hafta sonları şekerleme yapmayı bir numaralı önceliğin haline getirirsen rahat edeceksin.

Sabah rahatsızlıkları. Bulantı, gebelik hormonları ile ilişkili olarak 8. haftada gerçekten güçlü olabilir. Bol su tüket ve gün boyunca sağlıklı atıştırmalıkların tadını çıkar. Eğer 8. haftada şiddetli mide bulantısı yaşıyorsan, yiyecekleri içerde tutmak zor olabilir, bu yüzden gerçekten midende tutabileceğin seçenekler bulmak önemlidir. Bazı anne adayları zencefil, Vitamin B-6 ve akupresür bilekliği ile sabah rahatsızlıklarına çare bulduklarını belirtiyorlar.

Yüksek koku duyusu. Sabah hastalığı ile birlikte başka eğlenceli bir semptom daha geliyor: esrarengiz bir koku hissi. Rahatsız edici bir kokuyu almak – aslında belki de tamamen zararsız olan ya da seni daha önce hiç rahatsız etmeyen – bulantıyı tetikleyebilir, bu yüzden hassas hale geldiğin kokulardan kaçınmak en iyisidir.

Gebelik krampları. 8 haftalık gebelikte, kramp normaldir. Bunun nedeni, karnındaki bağların rahim genişledikçe gerilmesidir. Eğer krampın şiddetli ise veya herhangi bir şekilde endişeli isen, doktoruna bildir.

Kabızlık. Tuvalete gitme konusunda sorun yaşıyorsan, yalnız değilsin. Hamilelik sırasında kabızlık anne adaylarının yaklaşık yüzde 50’sinin başına geliyor. Bununla baş etmenin yolu; bol su içmek, lif bakımından zengin meyveler ve sebzeler yiyip bol bol yürüyüşler yapmak. Hala sıkıntı yaşıyorsan, başka ne yapılabileceği ile ilgili doktorunla konuşabilirsin.

Garip rüyalar. Canlı ve garip rüyalara sahipsen, tahmin et neden 😊 Evet, hamilelik boyunca tamamen normaldir. Bu hayallere neyin sebep olduğu net değil, kısmen yeni düşünceler ve endişelerden kaynaklanabilir. Bugünlerde aklında kesinlikle çok şey var!

Lekelenme. 8. haftada kanaman olduğunu fark etmek endişe verici olabilir, ve evet, kan kaybı düşüğün bir işareti olabilir. Fakat ilk üç ayda, cinsiyet de dahil olmak üzere (serviksin bu günlerde daha hassas olabileceği için) bazı farklı lekelenme/kanama nedenleri vardır. Doktorunu bilgilendirmeyi ihmal etme, böylece olası bir problemi engelleyebilir.

İkiz bekleyen bir 8 haftalık hamile isen, fazladan yorulmuş ve mide bulantısı hissedebilirsin, çünkü muhtemelen iki bebek oluşturmak için gerekli daha yüksek seviyede bir hamilelik hormonuna sahip olursun.

Unutma: Eğer mide bulantıları yaşıyor, fazla acıkmış veya fazla yorgun hissediyorsan, tüm bunlar bebeğin aşırı hızda büyümesinden ve vücudunun hala tüm bu hormonal değişikliklere uyum sağlamaya çalışmasından kaynaklanıyor. Kendine tüm bunlara değeceğini hatırlatmaya çalış. (Özellikle ikinci üç aya ulaştığında – annelerin çoğunun kendine geldiği ve daha enerjik hissetmeye başladığı zaman.)

Ayrıca, 8. haftada herhangi bir gebelik belirtisi görülmemesinin de tamamen normal olduğunu bil. Eğer henüz çok farklı hissetmiyorsan endişelenme. Söz veriyoruz – yakında olacak!

Erken hamilelik belirtilerini hesaplamak için tıkla.

Gebeliğin 8. Haftasında Ultrason ve Bebeğin Durumu

Bu süre zarfında ilk doğum öncesi muayeneni yaptırabilirsin (diğer bir deyişle, 8. hafta gebelik randevusu) ve eğer yaparsan, 8 haftalık fetüsü ultrasonda görebilirsin. Bebeğin kolları ve bacaklarının orada çılgın gibi hareket ettiğini görmek seni şaşırtabilir. Henüz hissedemezsin, ama gerçekten oluyor!

Hamileliğinin 8. haftasında bebeğin bir ahududu büyüklüğündedir, 0,03 kg ağırlığında ve yaklaşık 1,6 cm uzunluğundadır. Bebek her gün yaklaşık bir milimetre büyür.

Hamileliğin 8. haftasında bebeğin parmakları ve ayak parmakları artık sadece hafif perdelidir ve kuyruğu (evet, bir tane vardı) gitmiştir. Eğlenceli gerçek: Bebeğin tat alma tomurcukları şimdi ilk öğün için hazırlanıyor.

İlk doğum öncesi randevunda, doktorun testler yapacak ve kan grubunu ve kanının Rh pozitif mi yoksa negatif mi olduğunu öğrenmek isteyecek (çünkü sen negatif ve bebeğin pozitif ise, komplikasyonları önlemek için müdahaleye ihtiyacın olacak). Hormon düzeyin ve kırmızı ve beyaz kan hücresi düzeylerin de, normal seviyede olduklarından emin olmak için, kontrol edilecek. Kanın, Hepatit B, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, HIV ve bazı diğer hastalıklar için de taranacak.

Ayrıca enfeksiyonları ve anormallikleri kontrol etmek için bir smear testi yaptıracaksın. Ve bir bardağa işemeye hazır ol, çünkü bu randevuda – ve muhtemelen her randevuda – idrar örneği vermen gerekecek, böylece glikoz ve protein seviyen izlenecek ki gestasyonel diyabet ve preeklampsi riski ortadan kalksın. Yeni normalliğine hoş geldin!

Gebeliğin 2. ayında bebeğin gelişimini öğrenmek için tıkla.

Gebeliğin 8. Haftasında Nelere Dikkat Etmelisin?

Gebeliğin ikinci ayı vücudunda büyük değişimler olur; mide bulantısı, bitkinlik, uykusuzluk, sık idrara çıkma gibi ilk dönemin sıkıntılarını yaşayacağın bir dönemdir. Bunların moralini bozmasına izin verme ve sağlıklı beslenme ve spor ile hem fiziksel hem ruhsal sağlığını yüksek tutarak bebeğine kavuşmayı bekle 😉

Önemli Hatırlatmalar:

  • hafta doğum öncesi ziyaretini planla.
  • Koryon Villus Örneklemesi testinin yapılıp yapılmayacağına karar ver.
  • Bu büyük haberi paylaşmanın eğlenceli ve yaratıcı yollarını düşün.

Gebeliğin 8. Haftasında Hangi Egzersizleri Yapabilirsin?

Bu ay boyunca yapacağın geriye doğru esneme hareketleri oldukça yararlı olacaktır.

  • Ellerinin ve dizlerinin üzerinde yere çök. Kolların dimdik, ellerin ise omuzlarının tam altında olsun.
  • Yavaş yavaş geriye doğru kıvrıl. Başını dizlerine doğru çekerken, kolların öne doğru uzanmış olarak kalsın.
  • Birkaç saniye öylece kal. Sonra yavaşça eller ve dizler üstündeki pozisyonuna geri dön.
  • Bunu 5-10 kere tekrar et.

Bonus Bilgi: Çoğul Gebelik Nasıl Oluşur?

İki tip ikiz vardır; aynı yumurta ikizleri ve ayrı yumurta ikizleri. Aynı yumurta ikizleri tek bir döllenmiş yumurtanın ikiye bölünüp, iki cenin oluşturması ile meydana gelir. Genetik özelliklere bakıldığında iki bebek de birbirinin aynısıdır. Hem cinsiyetleri de hem de dış görünüşleri aynıdır.

Ayrı yumurta ikizleri ise iki farklı yumurtanın iki ayrı sperm tarafından döllenmesi ile oluşur. Bu tip döllenmede bebeklerin ikisi aynı cinsiyetten olabileceği gibi farklı cinsiyetten de olabilir. Genetik olarak birbirlerine çok benzerdirler.

İkizlerin tek yumurta mı yoksa ayrı yumurta ikizi mi olduğu ilk dönemde ultrasonda anlaşılabilir. Plasenta ve membranların görüntüsü bu saptamayı yapmakta önemli rol oynar.

Önerilen Makaleler

Hamilelik bilgin ne kadar iyi?

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Beslenme

Hamilelik Sırasında Sigara İçtiniz mi?

Hamilelik Kanamaları ve Pozitif Bir Doğum Hikayesi

Hamilelik ve Emzirme Dönemi Kiloları

 

Özet
Gebeliğin 8. Haftası
Makale İsmi
Gebeliğin 8. Haftası
Tanımlama
Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!Gebeliğin 8. haftasında bedeninde neler oluyor? 8 haftalık hamilelikte belirtiler nelerdir? Gebeliğin 8. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası bu yazıda.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
1
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
14
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı