Ebeveynlik ile gelen tüm harika şeyler, maalesef masraflarla birlikte gelir: çocuk bezi, giyim, çocuk bakımı bunlardan birkaçı. ABD Tarım Bakanlığı’na göre, bir çocuk yetiştirmenin maliyeti üniversiteye kadar ortalama 233.bin $. Bu rakam Almanya’da yaklaşık 112 bin Euro. Türkiye’de ise çok detaylı araştırmalar olmamakla beraber, anaokulundan-üniversiteye kadar ortalama harcama 1 milyon TL üzerinde (İSMMMO).  Bu nedenle pek çok ebeveyn, kreş mobilyalarından bebek mamalarına kadar tasarruf etmenin yaratıcı yollarını bulmuştur. Bu kolay para tasarrufu önerileri bir aile olarak tasarruflarınızı artırmak için yardımcı olacaktır. Ve ufaklık gelmeden tasarruf etmeye başlayabilirsiniz.

İşte siz yeni ebeveynlere tasarruf yaptırabilecek 10 öneri.

1.Hediyeler yerine katkı isteyin

Bebeğin ilk doğum günü gibi özel günler için hediyeler yerine, dedesi veya teyzeler ve amcaların bebek için kendilerince hediye almaları yerine, bebeğin kumbarasına-ya da açacağınız bir banka hesabına katkı yapmalarını isteyin. Bu sayede hem bebeğin geleceği için bir şeyler yapmış olabilir, hem de gereksiz oyuncak ve giysi karmaşasından kurtulabilirsiniz.

2.Bebek bezlerini stoklayın

O küçük popo için gelmeden önce bebek bezlerini stoklayın. Bu sayede genellikle şirin şapkalar ve oyuncaklar gibi daha cazip alışverişlerle sonuçlanan mağaza ziyaretlerinden kurtulabilirsiniz.

İnternet üzerinden araştırma yaparak yada mağazaların indirim broşürlerini ve kampanyaları takip ederek daha ucuza tedarik etmeye çalışın.

3.Ödüller sunan uygulamaları indirin

Ödül sunan bazı uygulamalar, mendil, çocuk bezi ve giysi gibi ana ihtiyaçların maliyetlerini azaltmanıza yardımcı olabilir. Kupon kodları ve puan sistemi ödülleri almak için anketlere katılın, değerlendirme yazın ve uygulama aracılığıyla alışveriş yapın.

Doktorun ofisinde beklerken ya da bebeği beslemek için sarılırken devam edin ve kazanın.

4.Cinsiyet belirtmeyen ürünler seçin

Bebeğin cinsiyetini bilseniz bile, uyku tulumu ve bebek odası dekoru gibi öğeler için yeşil, sarı ve gri gibi nötr renkler seçin. Bu sayede hem onları gelecekteki çocuklarınız için kullanabilir, hemde daha kolay bir şekilde ikinci el olarak satabilirsiniz.

5.İndirimlerden gözünüzü ayırmayın.

Bazı bebek ihtiyaçları düzenli olarak indirime girer. Özellikle daha büyük fiyat etiketleri olan ürünleri indirimle kapmak, büyüyen aileniz için bütçenizde büyük bir fark yaratabilir. Şimdi bebek için ihtiyacınız olan şeye sahip olsanız bile, bir sonraki boyutu harika bir fiyata almak için fırsatlardan yararlanın.

6.Az kullanılmış-ikinci el ürünler seçin

Bebek kıyafetleri yada ilk dönem gelişim oyuncakları bebek çok hızlı geliştiği için genellikle çok kullanılmadan kenara bırakılır.

Mağazalarda ve online forumlarda ikinci el alışveriş yaparak, kaliteden ödün vermeden bol miktarda tasarruf edebilirsiniz. Arkadaşlarınıza ve ailenize giysi, kamera veya artık kullanmadıkları oyun halısı gibi ürünleri satın alıp alamayacağınızı sorun.

Kullanmadan önce oyuncakları dezenfekte ettiğinizden ve çamaşırlarınızı yıkadığınızdan emin olun ve araba koltukları gibi güvenlik eşyalarının her zaman yeni satın alınması gerektiğini unutmayın. Bebeğin artık ihtiyacı olmayan eşyalarla işiniz bittiğinde, bunları satıp biraz kazanabilir ve bebeğin bir sonraki aşaması için kullanabilirsiniz

7.Temel şeylere odaklanın

Bebekle yaşamak için gerçekten bol miktarda öğeye ihtiyacınız olsa da, muhtemelen düşündüğünüz kadar şeye ihtiyacınız yoktur. Hangi ürünlerin olması gerektiğini ve hangilerinin kullanılmamasının muhtemel olduğunu anlamak için diğer ebeveynlerle konuşun. Ve unutmayın, temel ihtiyaçlar en önemlisidir: bebek bezleri, araba koltuğu, bebeğin güvenli bir şekilde uyuması için bir yer. Diğer şeyler olursa sadece ekstra.

8.Satın aldığınız ürünleri uzun süre kullanmaya bakın

Mesela sevdiğiniz bir çantayı bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayacak bir bebek çantasına dönüştürün. Çocuğunuz büyüdüğünde  yatağa dönüşen bir beşik veya sizi doğumdan ilkokula götüren üstü açık bir araba koltuğu seçin.

9.Kısa süreli kullanacağınız oyuncak ve ekipmanları ödünç alın

Bebek salıncakları, küvet ekleri ve aktivite merkezi gibi gelişimsel oyuncaklar sadece birkaç ay kullanabileceğiniz ürünlerdir. Sadece 8-12 hafta boyunca kullanacağınız ürünleri satın almak yerine  tasarruf etmek için bir arkadaştan ödünç almayı düşünün. Sormaktan çekinmeyin: anneler genellikle paylaşmayı severler

Aylık Dönemlere Göre Ek Gıdaya Başlama Rehberi

10.Kendi bebek mamanızı yapın

Bebeğiniz altı ay sonra bezelyeden püre muzlara kadar her şeyi denemeye başlayacaktır. Haftada düzinelerce pahalı kavanoz ve keseler ile uçmak yerine, evde onlar için mini yemekler hazırlayın

Kaynaklar

https://www.dw.com/tr/çocuğun-18-yıllık-maliyeti

https://www.haberturk.com/tv/ekonomi/video/cocuk-yetistirmenin-maliyeti-ne/

https://www.babylist.com/hello-baby/money-saving-hacks

Önerilen Makaleler

Çocuğunuz için Güvenli Oyuncakları Nasıl Seçersiniz

2018’in en İyi 6 Bebek Arabası

Evinizi Bebeğiniz İçin Organize Edin


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-2
-2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
1
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
18
Bayıldım!
Garip Garip
3
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı