Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!

Gebeliğin 17. haftasında bedeninde neler oluyor? Gebeliğin 17. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası.

Gebeliğin 17. Haftası

gebeliğin 17. haftası - hafta hafta gebelik
Gebeliğin 17. haftasında bebeğiniz bir soğan büyüklüğündedir.

Kararlar kararlar… Artık 17 haftalık hamile olduğuna göre, bebeğin cinsiyetini öğrenmek isteyip istemediğine (kısa bir süre içinde öğrenebileceksin) ve ne tür bir doğum kursuna başlamak istediğine dair kararlar vermen gerekiyor. Bu kararları vermeye başladığında, hamilelik daha da gerçek bir hal almaya başlayacak, ki bu çok heyecan verici, ama bir parçan da muhtemelen biraz endişeli hissediyor. Sonuçta, hamileliğinin 17. haftasındasın; neredeyse yarı yol demek ve yapacak çok şey var, bu ezici olabilir. En iyi tavsiyemiz? Her şeyi kendin yapmaya çalışma – yardım iste. Ve yapılmazsa ne olur? O kadar da önemli olmadığını anlayacaksın.

17 Haftalık Hamile Kaç Aylıktır?

Gebeliğin 17. haftasında, üç aylık ve yaklaşık üç haftalık hamilesin. Haftanın sonunda resmi olarak dört aylık hamile olacaksın. Vaay be!

Gebeliğin 17. Haftasında Bedeninde Neler Oluyor? 

Bebeğin daha da güçlenmeye çalışıyor ve 17 haftalık hamile vücudun haftada 0,5-1 kg daha büyük olma yolunda ilerliyor. (Kilo alımı, ikiz bekleyen 17 haftalık hamileler için de yaklaşık olarak aynı olmalıdır.) Büyüyen 17 haftalık hamile karnını çok sayıda fotoğraf çekerek belgelediğinden emin ol. Söz veriyoruz: bir gün geriye bakacak ve bu zamanı hatırlayacaksın. Vücudunun nasıl değiştiğine dair bir hatıraya sahip olmak istersin.

Gebeliğin 5. ayında bedenindeki değişimleri öğrenmek için tıkla.

Gebeliğin 17. Haftasında Belirtiler Nelerdir?

17 haftalık hamile olduğunda, semptomlar genellikle hızlı büyüyen bebeğinden kaynaklanır. Büyük ihtimalle bu hafta bunları hissedeceksin:

– Artan vücut sıvıları. Artan kan akışın nedeniyle vajinal akıntı, ter, mukus ve diğer sıvılar iyice güçlenir. Eğer vajinal akıntın yoğun ise ped kullanman gerekebilir. Külotlu çorap ve naylon iç çamaşırından uzak durarak pamuklu iç çamaşırları tercih edebilirsin.

– Garip rüyalar. Sincap mı doğurdun? Patronunla mı evlendin? Garip rüyalar, hormonlarından kaynaklanabilir, ama aynı zamanda sinirlerinin ve beklentilerinin de sonucu olabilir.

– Kaşıntılı göğüsler ve göbek. Bebek büyüdükçe, cildin daha incelir ve daha hassas olabilir. Kazıma dürtüsüne karşı koy ve kaşıntıyı hafifleten yatıştırıcı bir cilt kremi bul.

– Daha hızlı kilo alımı. Şimdiye kadar yaklaşık 2,5-5 kg almış olabilirsin. İkinci üç aylık dönemde haftada 0,5-1 kg almak normaldir. Ani veya aşırı kilo alımı bir problemin belirtisi olabilir, bu nedenle öyle bir durumda doktorunla konuş.

– Deri çatlağı. Kilo aldığın ve rahmin genişlemeye devam ettiği için – bunu sana söylemekten nefret ediyoruz – bazı çatlaklar kaçınılmaz olabilir. (Özellikle de ikiz sahibi 17 haftalık bir hamile isen!) Hidrat seviyeni korumak için bol su iç ve çatlaklarla mücadele etmek için iyi bir nemlendirici kullan.

Gebeliğin 17. Haftasında Ultrason ve Bebeğin Durumu

Hamileliğin 17. haftasında bebek bir nar büyüklüğünde. 17 haftalık fetüs yaklaşık 13 cm uzunluğunda ve 0,16 kg ağırlığında.

Bu hafta bebeğin lastik kıkırdak yapısı kemiğe dönüşüyor. Ve bebek biraz da şişmanlayarak o kemikler üzerine biraz da et yerleştiriyor. 17 haftalık fetüsün daha güçlü, daha kalın bir göbek kordonu da geliştiriyor.

Kordosentez yaptırmayı seçtiysen, 17 haftalık hamileyken ultrasona girebilirsin. Bu prosedürde, göbek kordonu kanı kromozomal anormallik belirtileri için test edilir. Doktor, kordonun plasenta ile buluştuğu yeri – bu da kanı çıkarması gereken yer – bulmak için ultrasonu kullanır. Tipik olarak, bu diyagnostik test 17 hafta sonra gerçekleştirilir; amniyosentezin sonuçsuz olması ve partnerinin bebeğin sağlığı hakkında daha kesin bir cevap istemesi durumunda kullanılabilir.

Gebeliğin 5. ayında bebeğin gelişimini öğrenmek için tıklayın.

Gebeliğin 17. Haftasında Nelere Dikkat Etmelisin?

Gebelik döneminde hayvansal protein alımı çok önemli. Dolayısıyla eğer vejetaryen isen ya da hamilelik sebebiyle et mideni bulandırmaya başladıysa etten karşıladığın protein ve kaloriye ikame edecek bir beslenme diyetinin olması önem kazanır. Taze meyve, sebze, bakliyattan oluşan bir diyet oluşturmalı ve besin değeri olmayan boş kalorili gıdalardan kaçınmalısın. Bunun için doktorundan veya bir beslenme uzmanından destek alabilirsin.

Önemli Hatırlatmalar:

  • Karar noktası: Bebeğin cinsiyetini öğrenmek istiyor musunuz?
  • Bebek odası için örnekleri incelemeye başla.
  • Doğum iznini planla.

Gebeliğin 17. Haftasında Hangi Egzersizleri Yapabilirsin?

Gebelik bacaklarında kramplara sebep olabilir, bu yüzden uzun süre ayakta kalmamaya dikkat et, mümkün olduğu kadar yan yatmaya çalış ve esneme egzersizleri yap.

Bu ay boyunca aşağıdaki egzersizi de yapmak iyi gelecektir.

  • Sırtını duvara vererek, duvar ile sırtın arasına bir jimnastik topu yerleştir ve ayaklarını omuz hizasında aç.
  • Duvar ile bacaklarının arasında 90 derecelik bir açı oluşturana kadar (oturma hareketi) duvardan aşağı doğru kay.
  • 5-10 kez tekrarla.

Bonus Bilgi : Gebelik Unutkanlığı

Aslına bakılırsa gebeliğin kadın belleğine ya da düşünme yeteneğine zarar verdiğine dair bir bulgu yok elimizde. Öte yandan kadınların gebelik döneminde unutkanlıktan şikayet etmeleri araştırmacıları bu konu derinlemesine incelemeye yöneltiyor. Bazı araştırmalar hormonal değişimlerin, uykusuz kalmanın ve hayatındaki bu önemli değişimle başa çıkma stresinin bu tür unutkanlıklara sebebiyet verdiğini gösterirken bazı araştırmalar ise gebeliğin herhangi bir olumsuz zihinsel etkiye sebep olmadığını gösteriyor. Bazı uzmanlar ise gebelikte unutkanlık fenomenini duyan gebe kadınların, psikolojik olarak kendini unutkan olmaya endekslediğini belirtiyorlar.

Sana tavsiyemiz; anne olmanın duygusal ve fiziksel bir geçiş süreci olduğunu unutmadan bu güzel yolculuğun olumlu yönlerine odaklan ve keyfini çıkar.

Önerilen Makaleler

Hamilelik bilgin ne kadar iyi?

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Beslenme

Hamilelik Sırasında Sigara İçtiniz mi?

Hamilelik Kanamaları ve Pozitif Bir Doğum Hikayesi

Hamilelik ve Emzirme Dönemi Kiloları

Özet
Gebeliğin 17. Haftası
Makale İsmi
Gebeliğin 17. Haftası
Tanımlama
Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!Gebeliğin 17. haftasında bedeninde neler oluyor? Gebeliğin 17. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
7
Bayıldım!
Garip Garip
2
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı