Gebeliğin 2. Ayı

Her kadının gebelikte yaşadığı şeyler farklı olmakla birlikte, bazen gebelikte görülen tüm semptomların bir veya birkaçını yaşayabilirsiniz, bazen de gebeliğinizi hiçbir semptomu yaşamadan tamamlayabilirsiniz. Kendinizi hala hamile hissetmiyor bile olabilirsiniz.

Genel olarak gebeliğin ikinci ayı vücudunuzda büyük değişimlere neden olur. Bu dönem mide bulantısı, kusma, mide yanması, kabızlık, bitkinlik, uykusuzluk ve sık idrara çıkma, aşerme ve tiksinti gibi gebeliğin ilk döneminin sıkıntı ve rahatsızlıklarını yaşayacağınız bir dönemdir.

Bunlara moralinizi bozmak yerine gebeliğinizin düzgün bir şeklide ilerlemesinin işaretleri olarak görüp rahatlayın.

Bu ay hormonlarınızın en yoğun çalıştığı aydır. Gebeliğiniz boyunca salgılanan bu hormonlar iki işlev görürler. Bebeğinizin gelişimi ve organlarınızın işleyiş şeklini değiştirirler. Gebelikteki hormonal değişimler hemen hemen bütün organlarını etkiler.

Sindirim

Sabah bulantıları olarak bilinen bulantı ve kusmalar, bu ay yaşayacağınız en belli başlı hormon kaynaklı değişimdir. Bulantı ve kusmalara neyin sebep olduğu tam olarak bilinmese de, yüksek hormon düzeylerine tepki olarak bağırsak sisteminizde oluşan değişimlerdir. Progesterondaki artış yiyeceklerin sindirim borusundan geçiş hızını azaltarak midenizin daha yavaş boşalmasına sebep olur ki bu da bulantı ve kusmaya sebep olur.

Kalp ve Dolaşım Sistemi

Vücudunuz, bebeğinize oksijen ve besinleri taşıması için daha fazla kan üretmeye devam eder. Gebeliğiniz boyunca sürecek olan kan üretiminizdeki artış, kan dolaşımınız üzerindeki aşırı zorlanmadan dolayı bu ve gelecek ay özellikle yüksek olacaktır. Kan damarlarınız daha hızlı genişler ve dolaşım sisteminiz kan hacmi artışına yetişemez. Bu artışa ayak uydurabilmek için kalbiniz daha hızlı atmaya devam eder. Kan dolaşımınızdaki bu değişimler yorgunluk, baş dönmesi ve baş ağrısına neden olur.

Göğüsler

Göğüslerde değişiklik, dolgunluk, ağırlaşma, hassasiyet, sızlama, meme başlarının koyulaşması, areolardaki (meme başının çevresindeki renkli bölge) yağ bezeciklerinin kabarması ve belirginleşmesi, göğüslerine kan artışı arttığı için derinizin altından mavimsi damarların görünmeye başlaması normaldir.

Rahim

Eğer ilk gebeliğinizse, rahim büyüklüğünüz bir armudunki kadardır ama gebeliklerle birlikte büyümeye başlar. Doğum yapana kadar normal büyüklüğünün 1000 katına ulaşır.

Plasenta büyümeye devam eder ve rahime daha sağlam tutunur. Bu bazen, genellikle normal kabul edilen ufak tefek kanamalara neden olur. Ama kanama olduğunda hemen doktorunuza müracaat edin.

Rahim Ağzı

Bu ayda rahim ağzınız mavimsi bir renk alır ve yumuşamaya devam eder.  Bu yumuşama gebeliğiniz boyunca sürecektir ve doğum için gerekli olan incelme ve açılmaya hazırlanmaktadır.

Doğuma doğru, rahim ağzı doğuma hazırlık olarak incelip açıldığında tıkaç gevşer ve dışarı atılır.

Duygularınız da Etkilenir

Gebelik biyolojik olduğu kadar psikolojik olarak da devam eden bir yolculuktur. Duygusal iniş çıkışlar, ruh halinde değişiklikler, gerginlik, vesveseler, korku, sevinç gibi anlık değişimler yaşayabilirsiniz.

Gebeyken bebeğinizle ilgili hayal kurmaya başlar, onun kime benzeyeceğini, doğduktan sonra nasıl yetiştireceğiniz gibi şeyleri düşünmeye başlarsınız.

Bununla birlikte gebeliğinizin bu ikinci ayında bebeğinizle ilgili korku ve kaygılarınızda artabilir. Bebeğinizin sağlıklı olup olmayacağı, gebeyken bebeğinize zarar verme düşüncesi gibi sizi sıkıntıya sokacak duygusal değişimler yaşayıp huzursuz olmanız normaldir.

Eşinizle, ailenizle ya da doktorunuzla konuşup bu durumları rahatlıkla atlatabilirsiniz. Duygusal yönden rahat ve huzurlu olmanız bebeğinizi de sakinleştirip rahatlatacaktır.

Önerilen Makaleler

Gebeliğin 5. Haftası – Ceninin 4. Haftası

Gebeliğin 6. Haftası – Ceninin 4. Haftası

Gebeliğin 7. Haftası – Ceninin 5. Haftası

Gebeliğin 8. Haftası – Ceninin 6. Hafası

Gebelik Haftası Hesaplama

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Beslenme

Sağlıklı Gebeliğin Anahtarı: Folik Asit

Hamilelik bilgin ne kadar iyi?

Özet
Gebeliğin 2. Ayında Bedeninizdeki Değişimler
Makale İsmi
Gebeliğin 2. Ayında Bedeninizdeki Değişimler
Tanımlama
Her kadının gebelikte yaşadığı şeyler farklı olmakla birlikte, bazen gebelikte görülen tüm semptomların bir veya birkaçını yaşayabilirsiniz, bazen de gebeliğinizi hiçbir semptomu yaşamadan tamamlayabilirsiniz. Kendinizi hala hamile hissetmiyor bile olabilirsiniz.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
1
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı