Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!

Gebeliğin 13. haftasında bedeninde neler oluyor? 13 haftalık hamilelikte belirtiler nelerdir? Gebeliğin 13. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası bu yazıda.

Gebeliğin 13. Haftası

gebeliğin 13. haftası - hafta hafta gebelik
Gebeliğin 13. haftasında bebeğiniz bezelye kabuğu büyüklüğündedir.

Tebrikler! İlk üç aylık dönemi bitirdin! Sadece iş toplantılarını uykuya dalmadan (ya da kusmadan) bitirebilmekten değil, hamileliğinin 1 / 3’ünü nasıl geride bıraktığından bahsediyoruz! Hamileliğin 13. haftasında, ses telleri, dişleri ve hatta parmak izleri olan bir fetüs ürettin (vay be!) Ve muhtemelen bu inanılmaz haberi, çatının tepesinden bağırmak isterken ya da en azından işe geç kalmak için bahane olarak kullanmak isterken gizli (çoğunlukla) tuttun.

Hamileliğin 13. haftasında, anne-baba adayları yolda bir bebek olduğu haberini yaymaya başlar. Ancak sırrını ne zaman açıklayacağın konusunda kuralların olmadığını bilin. Bir sonraki doğum öncesi randevundan sonra, karnın belli olmaya başladığında veya herkesin toplanacağı büyük bir aile etkinliğinde olabilir. Ya da belki zaten herkes biliyor! Bu tamamen senin kararın.

13 Haftalık Hamile Kaç Aylıktır?

13 haftalık hamilelik 3 aylıktır. Bu, ilk üç ayın son haftası. (Defalarca söylemek istiyoruz, çünkü buraya varmış olmak çok güzel!)

Gebeliğin 13. Haftasında Bedeninde Neler Oluyor.

Rahmin şu anda pelvisini geçecek kadar büyük. Bu aslında hamile görünmeye başladığın anlamına gelir. En sonunda, değil mi? Yolculuğun üçte birini tamamlıyorsun ve sonunda kalabalık bir trende koltuk almaya hak sahibisin!

Artık daha fazla hamile görünmeyi bekleyebilirsin çünkü 13. hafta kilo artışı için bir çağrıdır. Doktorlar, en sağlıklı şekilde kilo alınmasını önerir – bu, hamilelik boyunca yavaş ve düzenli bir şekilde kilo almak anlamına gelir. İşte Amerikan Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Koleji (ACOG) tarafından belirlenen kilo artışı rehberi:

Düşük kiloluysan (18,5’ten düşük VKİ):
• Önerilen toplam hamilelik kilo alımı 14 – 20 kgdır.
• İkinci ve üçüncü üç ayda, haftada 0,5 kg (tam olarak 0,5-0,65 kg arası) almayı hedefleyebilirsin.

Ortalama bir kilodaysan (VKİ: 18,5 ila 24,9):
• Önerilen toplam hamilelik kilo alımı 12,5 – 17,5 kgdır.
• İkinci ve üçüncü üç ayda, haftada 0,5 kg veya biraz daha az (tam olarak 0,4-0,5 kg arası) almayı hedefleyebilirsin.

Fazla kiloluysan (VKİ: 25 ila 29.9):
• Önerilen toplam hamilelik kilo alımı 7,5 – 12,5 kgdır.
• İkinci ve üçüncü üç ayda, haftada 0,25 kg (tam olarak 0,25-0,35 kg arası) almayı hedefleyebilirsin.

Eğer obez isen (30 ve üstü VKİ):
• Önerilen toplam hamilelik kilo alımı 5,5 – 10 kgdır.
• İkinci ve üçüncü üç ayda, haftada yaklaşık 0,5kg (tam olarak 0,2-0,3 kg arası) almayı hedefleyebilirsin.

İkiz bekleyen 13 haftalık hamile isen:
• Önerilen toplam hamilelik kilo alımı 17,5 – 27 kgdır.
• Hamileliğin ilk yarısında, haftada yaklaşık 0,5 kg almayı hedefle. İkinci yarıda, haftada 0,5 kg’ın biraz üzerinde almayı hedefleyebilirsin.

Elbette, bu sayılarla ilgili kendini strese sokmak istemezsin. Önemli olan, çeşitli yiyeceklerle dolu sağlıklı bir diyetinin olması, yani hamilelik öncesine göre günde yaklaşık 300 ekstra (besleyici) kalori tüketmen ve bol egzersiz yapabilmen.

Gebeliğin 4. ayında bedenindeki değişimleri öğrenmek için tıklayın.

Gebeliğin 13. Haftasında Belirtiler Nelerdir?

13 haftalık hamile olduğunda belirtilerin biraz değiştiğini fark edebilirsin. Günü mide bulantısı olmadan (şimdi değilse bile yakında) ya da şekerleme yapmaya ihtiyaç duymadan geçiriyor olabilirsin. Ama bunlardan da birkaçını yaşıyor olabilirsin:

– Görünür damarlar. Cildinin altındaki tüm mavi izleri görebilirsin, çünkü kan akışın artar.

– Enerjide artış. İkinci üç aylık dönem en az semptomatik ve en enerjik dönem olarak bilinir. Kendine daha çok benzemeye başladığında ve o enerji artışını sağladığında, listeden bir miktar görevi temizlemek isteyeceksin. Ayrıca, kendini son zamanlarda egzersiz yapmak için çok hasta ve yorgun bulduysan, artık bir fitness rutinine dönme zamanı. Egzersiz sana ve bebeğe fayda sağlayacak ve hatta işlerini daha kolaylaştıracaktır. Buna değer!

– Cinsel istekte artış. 13 haftada bir alev topu gibi hisseden o şanslı hamile kadınlardan biriysen, iyi eğlenceler… Bir miktar post-coital lekelenme fark edebilirsin. Biraz lekelenme normaldir çünkü serviksin daha hassastır. Fakat ağır kanama (bir süre boyunca) normal değildir, bu yüzden kan, akışa benzer bir şekilde geliyorsa doktorunu ara.

Üzgünüz, ikiz anne adayları. İkiz bekleyen 13 haftalık hamilelikte, hala bir miktar sabah rahatsızlığı ve halsizlik yaşanabilir. Çünkü ikiz anneleri kendi sistemlerinde daha fazla hamilelik hormonu hCG’ye sahip olurlar. Mide bulantın ve kusman çok şiddetli ise, kesinlikle doğum uzmanına danış. Yiyecek ve sıvıları içerde tutabiliyorsan, ancak hala hasta hissediyorsan, biraz daha bekle.

Gebeliğin 13. Haftasında Ultrason ve Bebeğin Durumu

13. haftada, bebek bir limon kadar büyüktür. 13 haftalık fetüs yaklaşık 7,3 cm uzunluğunda ve yaklaşık 0,02 kg ağırlığında ve orantılı olarak, kafası şimdi ½ yerine vücudunun 1 / 3’ü kadardır.

13 haftalık bir ultrason bebeğin cinsiyetini algılayabilir, ancak küçük erkek veya kız organlarını fark etmek oldukça zor olabileceğinden, doktorun muhtemelen, daha net bir şekilde kız ya da erkek çocuğunuz olup olmadığına bakmak için hamilelik döneminin ortasına kadar (yaklaşık 18. ila 22. hafta civarı) kadar bekleyecektir.

Kromozomal anormallikleri taramak için, invazif olmayan prenatal test (NIPT) olarak da bilinen prenatal hücresiz DNA testi yaptırmayı seçtiysen, sonuçları alırken, bebeğin cinsiyetini de öğrenebilirsin. Hey, yani 13. haftada, zaten biliyor olabilirsin! Oh oğlum! (Ya da kızım!)

Gebeliğin 4. ayında bebeğin gelişimini öğrenmek için tıklayın.

Gebeliğin 13. Haftasında Nelere Dikkat Etmelisin?

Karnın şişmeye başladıkça bel ölçün değişiyor ve normalde kullanmaya başladığın kıyafetler dar gelmeye başlıyor. Artık daha bol ve rahat kıyafetler tercih ederek vücudundaki iyice artan kan akışını engelleyecek darlıktaki kıyafetlerden uzak durmalısın.

Bir diğer önemli konu kafein tüketimidir. Plasentadan geçerek bebeğe ulaşabilen ve ikinizin de kalsiyum mekanizmanızı etkileyebilen kafein sadece kahvede bulunmaz. Anne sütüne de karışabilen kafeinden uzak durmak için günlük diyetinin ve kullandığın reçetesiz ilaçların kafein içermediğinden emin olmalısın.

Önemli Hatırlatmalar:
– Patronuna hamile olduğunuzu söyle.
– Çocuğunu yeni bebek için hazırla.
– Bebeğin için çocuk bakımı konusunda düşünmeye başla.
– Hamilelik egzersizlerini değiştir.

Gebeliğin 13. Haftasında Hangi Egzersizleri Yapabilirsin?

Üçüncü ayda aşağıdaki egzersizi günlük olarak tekrar etmek iyi hissettirecektir.
1- Sırtını duvara yasla. Ayakların omuz hizasında açık ve duvardan 5-6 cm uzakta olsun.
2- Sırtının en dar kısmını duvara yasla, birkaç saniye bu şekilde dur.
3- 5-10 kez tekrarla.

Bonus Bilgi : Kan Hücumu Sorunsalı

Vücutta artan kan akışı, burnunda ve dişetlerinde bir takım yan etkileri ortaya çıkarabilir. Bunlar damarlar ve atardamardan akan fazladan kanın oluşturduğu konjestiyon sorunlarıdır.

Burundaki dokular şişip hassas hale gelebilir ve ince zarlar daha fazla mukoza üretip burunda doluluğa sebep olabilir. Diş fırçalarken dişeti kanaması da normal bir hale gelir. Gebelerin çoğunda dişeti yumuşaması ve kanaması görülür.

Bunlar bu döneme özel olup, bebeğe ya da sana zarar vermez.

Önerilen Makaleler

Hamilelik bilgin ne kadar iyi?

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Beslenme

Hamilelik Sırasında Sigara İçtiniz mi?

Hamilelik Kanamaları ve Pozitif Bir Doğum Hikayesi

Hamilelik ve Emzirme Dönemi Kiloları

Özet
Gebeliğin 13. Haftası
Makale İsmi
Gebeliğin 13. Haftası
Tanımlama
Gebeliğin 13. haftasında bedeninde neler oluyor? 13 haftalık hamilelikte belirtiler nelerdir? Gebeliğin 13. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası bu yazıda.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
9
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı