Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!

Gebeliğin 12. haftasında bedeninde neler oluyor? 12 haftalık hamilelikte belirtiler nelerdir? Gebeliğin 12. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası bu yazıda.

Gebeliğin 12. Haftası

gebeliğin 12. haftası - hafta hafta gebelik
Gebeliğin 12. haftasında bebeğiniz bir kayısı büyüklüğündedir.

12. haftada her şey hızlı değişiyor. İlk üç aylık dönemin gerginliğinden uzaklaşıyorsun (en sonunda!), bu da hormonlarının bazı şeyleri hafifletmesi anlamına geliyor ve sana daha az hamilelik belirtisi olarak geri dönüyor. Üstelik, gebelik haberini ailen ve arkadaşlarınla paylaşmaya hazır olabileceğin anlamına da geliyor. Çok heyecanlı değil mi!

12 Haftalık Hamile Kaç Aylıktır?

On ikinci haftada hamileliğin üçüncü ayının son haftasındasın. Diğer bir deyişle, hamileliğinin 12. haftasının sonunda üç aylık hamile olacaksın 😊

Gebeliğin 12. Haftasında Bedenininde Neler Oluyor? 

12 haftalık hamile karnı artık resmen bir yumru! Başka bir deyişle, şimdi muhtemelen fark edilecektir. Bu, anne adaylarının bebek beklediklerini, 12 hafta civarında başkalarına anlatmaya başlamalarının bir nedenidir. (Tabii ki, ikizlere hamile isen, haftalardır bunu belli ediyor olabilirsin, çünkü orada iki kat malzeme taşıyorsun!)

Eğer henüz başlamadıysan, bu hafta hamile karnının fotoğraflarını çekmeye başla. Bize güven, hamilelikten sonra vücudunun dokuz ay boyunca ne kadar değiştiğini hatırlamak isteyeceksin.

Gebeliğin 3. ayında bedeninizdeki değişimleri öğrenmek için tıklayın.

Gebeliğin 12. Haftasında Belirtiler Nelerdir? 

İşte 12 haftalık hamilelik belirtileriyle ilgili iyi haberler: Hormonların sakinleşmeye başladıkça, sabah bulantısı ve yorgunluk azalmaya başlayabilir. Kötü haber? Onların yerini baş ağrısı ve baş dönmesi alabilir. Bu değiş-tokuş olacak ne yazık ki. Gebelikte 12. haftada neler olup bittiği hakkında daha fazla bilgi:

– Artan akıntı. Bu açık deşarj tuhaf görünebilir, ancak bu normaldir ve önemli bir amacı vardır: vajinayı enfeksiyondan korumak. Ancak 12. hamilelik haftasında sarı, yeşilimsi, pembe veya kahverengi akıntı varsa, hemen doktorunu ara. Bu renkler enfeksiyon ya da erken doğum belirtisi olabilir.

– Lekelenme. 12. haftada lekelenme veya kanamanın sebebi endişe verici olabilir ya da hiç bir problem de olmayabilir. Örneğin, serviks hamilelik sırasında daha hassastır, bu yüzden sadece cinsel ilişkiye girmek bile hafif kanamalara neden olabilir. Eğer lekeleniyorsan veya kanama yaşıyorsan, kesinlikle doktoruna söyle. Kanamaya kramp da eşlik ediyorsa veya akış yoğunsa, bu acil bir çağrıdır.

– Baş ağrısı. Bu hamileliğin 12. haftasında yoğunlaşmaya başlayabilir. Baş ağrısına, hormonal kaymalar, kan şekerinde düşüşler, susuz kalma, uyku eksikliği veya stres neden olabilir. Başa çıkmak için, baş ağrını tetikleyen şeylere dikkat et ve bu tetikleyicilerden kaçınmaya çalış. Eğer baş ağrında ciddi bir artış gözlemliyorsan veya daha önce hiç yaşamadığın bir tarzda oluyorsa (migren gibi) ya da baş ağrına başka garip belirtiler de eşlik ediyorsa, doğum uzmanının bilmesini sağla.

Baş dönmesi. Ups! Hormon ve tansiyon değişiklikleri 12.haftada baş dönmesine neden olabilir. Düzenli olarak atıştırıp bol su içerek baş dönmesini önlemeye yardımcı olabilirsin. Başın dönmüş veya sersemlemiş hissediyorsan otur ya da uzan ve doktorunun ciddi nöbetlerden haberdar olmasını sağla.

İkiz bekleyen 12 haftalık hamileysen, hala sabah bulantısı yaşıyor olabilirsin, öte yandan tek çocuk bekleyen anne adayları muhtemelen tünelin sonunda ışığı görmeye başladılar. İşlerin yakında iyileşeceğini bil.

Gebeliğin 12. Haftasında Ultrason ve Bebeğin Durumu

12. haftada, bebek bir erik kadar büyük. Bu haftada fetüs yaklaşık 5,3 cm uzunluğunda ve ortalama 0,014 kg. 12. haftadaki bebek parmaklarını ve kıvrık ayak parmaklarını açar ve kapatır. Ve bebeğin beyni hızlı gelişir. Şimdi bebeğin tüm önemli organları var, onun ana işi büyümeye devam etmek. Evet bebek, organların ve dokuların hızla büyüyeceği ve gelişeceği büyüme ve olgunlaşma aşamasına girmek üzere. Haydi bebeğim devam!

Bebek şu anda refleksler geliştiriyor – eğer bebeğine ultrasonda bakarken karnını dürtersen, muhtemelen içerdeki hareketi göreceksin. İkiz bekleyen 12 haftalık hamileysen, ikizini 12.haftada tekil bebeklerle aynı oranda geliştirirsin. Daha sonra, biraz daha yavaş bir büyüme oranına sahip olacaklar.

İlk üç ayının bitiminden önce bir doğum öncesi randevun daha olabilir. Bu hafta ultrasona girip girmeyeceğin, doktorunun tercihine ve belki de sigortanın kapsamına bağlı olabilir. Şu anda ultrasona girersen, 12 haftalık fetüsünü bu kez daha net görebileceğini fark edeceksin. Bu, haberleri yaymaya başlamak isteyeceğin anlamına gelebilir.

Erkek mi, kız mı olduğunu öğrenmek için sabırsızlanıyor musun? Kötü haber tellalı olmaktan nefret ediyoruz, ancak 12 haftalık bir gebenin ultrasonunda, cinsiyet genellikle ortaya çıkmaz. 12. ile 13. hafta arası, bir kız mı yoksa erkek mi beklediğinizin ultrasonda anlaşılması için erken bir tarihtir ve anatomisinin kesin bir bilgi vermesi hala zordur. Doğum uzmanı ya da teknisyen, hamileliğin ortalarında yapacakları anatomi taramasında bebeğin cinsiyetini görebilirler. Bu, 20. haftaya denk gelir. Ancak, eğer kromozomal bozukluklar için DNA kan testi yaptırdıysan, sonuçları alırken bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsin – eğer bilmek istiyorsan.

12. hafta civarında, bebeğin sağlığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyebilirsin. Bu nedenle, doğum kusurları veya diğer sorunların ortaya çıkma riskini belirlemek için genetik test yaptırmış olabilirsin. Bu biraz korkutucu ve kafa karıştırıcı olabilir – bu yüzden doğum uzmanına çok sayıda soru sorduğundan emin ol ve bebeğin iyi olmasının her şeyden çok daha muhtemel olduğunu bil.

Gebeliğin 3. ayında bebeğin gelişimini öğrenmek için tıklayın.

Gebeliğin 12. Haftasında Nelere Dikkat Etmelisin?

Hamileliğin ilk üç ayında doktorun önerdiğinden fazla kilo olmak sağlıklı değildir. Fazla kilo almak demek bebeğini zor taşımak ya da doğum yaparken zorlanmak anlamına gelebileceği için günlük diyetinin hem sağlıklı hem de gereken miktarda olmasına dikkat etmelisin.

Önemli Hatırlatmalar:

  • hafta doğum öncesi ziyaretini planla.
  • Bebek için hamilelik gıdalarını stokla.
  • Haberlerini arkadaşlarınla ve ailenle paylaş.

Gebeliğin 12. Haftasında Hangi Egzersizleri Yapabilirsin?

Halsizlik ve yorgunluk baş etmene yardım edecek günlük egzersizlerini yapmayı ihmal etme.

  • Sol tarafının üzerine yat, sol kolunun dirsekle bilek arası kısmından destek alarak doğrul. Sol omzun sol dirseğinin tam üzerinde dursun. Sağ kolun ise vücudunun üzerinde olsun.
  • Birkaç saniye bu şekilde durduktan sonra yere doğru eğil. Bu hareketi 5-10 kez yap.
  • Aynı hareketi sağ yanınla tekrarla.

Bonus Bilgi : Gebelikte Cinsellik

Gebelik normal seyrinde izlediği takdirde gebelik sırasında cinsellik yaşamak güvenlidir. Öte yandan hamilelik hormonları, yorgunluk ve bulantılar sebebiyle bunu her zaman canın istemeyebilir. İkinci üç ayda cinsel organlara ve göğüslere artan kan akışı dolayısıyla cinsel istek alevlenebilir. Üçüncü dönem ise kilo artışı, bel ağrısı gibi durumlar sebebiyle cinselliğin tekrar düşüş gösterdiği bir dönem olabilir.

Gebelik sırasında cinsel ilişkiye girmenin düşüğe sebep olduğu gibi aslı olmayan bir inanç vardır. Gebeliğin başındaki düşüklerin sebebi kromozomlarla ilgili anomaliler ya da bebekle ilgili daha farklı sorunlardır. Cinsel ilişki yine inanılanın aksine bebeğe zarar vermez, zira bebek rahimdeki amniyotik sıvı ve gebeliğin büyük bir bölümünde rahim ağzını tıkayan mukoz tıkaç tarafından korunur.

Erken doğum riski, sebebi bilinmeyen vajinal kanama gibi farklı sebeplerden ötürü seksin riskli olduğu durumlarda doktorun sana bu uyarı yapacaktır. Aksi halde tadını çıkarmaya bak 😉

Önerilen Makaleler

Hamilelik bilgin ne kadar iyi?

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Beslenme

Hamilelik Sırasında Sigara İçtiniz mi?

Hamilelik Kanamaları ve Pozitif Bir Doğum Hikayesi

Hamilelik ve Emzirme Dönemi Kiloları

Özet
Gebeliğin 12. Haftası
Makale İsmi
Gebeliğin 12. Haftası
Tanımlama
Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!Gebeliğin 12. haftasında bedeninde neler oluyor? 12 haftalık hamilelikte belirtiler nelerdir? Gebeliğin 12. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası bu yazıda.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
1
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
16
Bayıldım!
Garip Garip
4
Garip
Sevmedim Sevmedim
3
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı