Ebeveyn olmak, hataları ve yanlış adım atmayı da içerir. Bir ebeveyn olmayı harika yapan; işler yolunda gitmediğinde, sevgiyle karşılık vermektir. İşte bu, pozitif ebeveynliktir!

Saçlarında çikolata ezmesi varsa ya da arabaya binmeyi reddediyorsa, “pozitif ebeveynlik” terimi kulağa biraz imkansız görünebilir. Ancak, pozitif ebeveynlik mükemmel olmak ya da her zaman neşeli olmak değildir. Önemli olan her zaman büyük resmi aklınızda tutmaktır. Bu yazıda, pozitif ebeveynlik yaklaşımını sağlayan 8 temel stratejiden bahsedeceğiz!

Pozitif Ebeveynlik İçin İpuçları

Anne, baba ve iki çocuklarından oluşan güler yüzlü bir aile fotoğrafı

1.Zor anlarda çocuğunuzun bakış açısıyla bakın

Bazen, çocuğunuzun bakış açısının sizinkinden çok farklı olduğunu hatırlamalısınız. Kar yağarken sandalet giymek istemesi, onun için normal olabilir. Böyle anlarda kendinize, “O çocuk ve hala öğreniyor” ya da “Sadece 2 yaşında” diyebilirsiniz.

2. Öğrenme ve gelişim güçlüklerini, yeteneklerini ve kapasitesini fark edin

Her çocuk, kendine özgü bir hızla büyür ve öğrenir. Belki, çocuğunuz cesur bir kaşiftir ya da birisini tanımadan yaklaşmaktan hoşlanmıyordur. Onu gerçekten görmek istiyorsanız, bilinçli bir çaba göstermeniz gerekir. Her çocuk, öncelikle onu çok sevdiğini bildiği birine ihtiyaç duyar.

3. Bağlantı anlarınızı arttırın

Günlük rutinler arasında, çocuğunuza duyduğunuz dikkatinizi dağılabilir. Bulaşıklar, çamaşırlar ve diğer günlük işler arasındaki geçişler bazen kendinizi bile unutmanıza sebep olabilir. Çocuğunuzu arabadaki koltuğuna bağlarken durun ve gözlerine bakın. Size bir şey göstermek istediğinde büyük gülümsemenizi paylaşın, kitap okurken ona sarılın. Günlük rutinler arasında bile sevgi ve bağlantı için sihirli anlar yaratabilirsiniz.

bir anne ve bebeği cam kenarında birbirlerine bakıp gülüyorlar

4.  Onun ipuçlarına ilgiyle yanıt verin

Her çocuk ihtiyaçlarını farklı şekilde iletir. Çocuğunuzun ipuçlarını ve iletişimlerini izlemek ve öğrenmek için zaman ayırmak, ona önemli olduğunu hissettirir. Bir işle uğraşırken mola vermesi gerektiğini size bildirebilir. Ya da, alışverişe çıktığınızda reyonlar arasında bir öfke nöbeti geçirerek, bulunduğu ortamın kendisini çok fazla uyardığını bildirebilir. Böyle anlarda  olabildiğince hassas bir şekilde yanıt vermek, küçük çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu şeyi sizden almasını sağlar.

Lego oyuncaklardan çok sayıda ev yapan bir çocuk

5. Tutarlı ve düzgün limitli sınırlar sunun

Tüm çocukların nasıl davranacakları konusunda rehberliğe ihtiyacı vardır. Öngörülebilir rutinleri sürdürmek ve nazik olmak, kesin sınırlar konusunda gerçekten yardımcı olur. Ona bir bez değiştirme zamanı  geldiğini söylemeden önce onun seviyesine inerek, göz teması kurarak ve elini omzuna koyarak hareket ederseniz, sizinle işbirliği yapma olasılığını yükseltirsiniz.

6. Ona cevap vermeden önce kendi duygu ve davranışlarınızı tanıyın

Çocuğunuza sağduyulu davranabilmek için önce kendinizi tanımalısınız. Küçük çocuklar, doğal olarak güçlü duyguları tarafından yönlendirilirler. Derin nefesler aldığınızda ve davranışlarına cevap vermeden önce kendinizi sakinleştirdiğinizde, ebeveyn ona daha pozitif bir his vermiş olursunuz.

7. Ebeveyn olmanın stresli olabileceğini ve yanlış adımlar atmanın çocuk yetiştirmenin bir parçası olduğunu unutmayın

Sakin olun! Sinirinizin bozulduğu anlar her zaman olacaktır. Yanlış yaptığınız zaman özür dilemek ve bir şeyleri doğru yapmak bir ilişki kurmanın bir parçasıdır. Çocuklar da, büyüdüklerinde bunu nasıl yapabileceklerini sizden bu şekilde öğrenecektir.

bir anne küçük kızıyla konuşuyor

8. İhtiyaçlarınızı dengelemeye çalışın

Ebeveynliğin sorumlulukları arasında, kendinize bakmayı unutabilirsiniz. Gün içerisinde aralar vermeyi planlayın. 2 dakika derin nefes almak bile faydalı olabilir. Sosyalleşme, uyku, egzersiz ve beslenme gereksinimlerinizi de unutmayın!

Önerilen Makaleler

Ebeveynlik ve Farkındalık: Mindful Ebeveynlik

Mutlu Çocukların Sahip Olduğu 7 Alışkanlık

Saygılı Bir Çocuk Yetiştirmek: Çevresine Nasıl Bakacağını Öğretin


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
6
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı