Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!

Gebeliğin 34. haftasında bedeninde neler oluyor? Gebeliğin 34. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası.

Gebeliğin 34. Haftası

gebeliğin 38. haftası - hafta hafta gebelik
Gebeliğin 34. haftasında bebeğiniz bir kavun büyüklüğündedir.

Ne dediğine dikkat et! Meraklı bebeğin sesini duyabilir ve 34. haftada konuşmalarını dinleyebilir. Aslında, bebek birkaç ninninin tadını çıkarabilir – o yüzden devam et ve ona şarkı söyle. Bazı uzmanlar, doğumdan sonra bebeklerin annelerinin hamile iken söylediği şarkıyı tanıyabildiklerini söylüyor; böylece “dışarıya” çıktıklarında bu tanıdık melodiler tarafından daha kolay bir şekilde yatıştırılabiliyorlar. Ve hayır, şarkıyı söylerken detone olsan bile bebeğin bunu umursamaz.

34 Haftalık Hamile Kaç Aylıktır?

34 haftalık hamile yedi ay ve iki haftalık hamiledir. Anne olmaktan sadece altı hafta uzaktasın.

Gebeliğin 34. Haftasında Bedeninde Neler Oluyor?

34 haftalık hamile karnın, birkaç hafta öncesine göre biraz ya da hatta fazlaca düşük gibi görünebilir. Çünkü bebek pelvisin içine inmiş olabilir. Bu akciğerlerine alan açacağı için daha rahat nefes almanı sağlayacak. Ohh! (Tabi bazı bebekler doğum gününe kadar bunu yapmazlar, dolayısıyla garanti veremiyoruz.) Bu inişin tuzağı, elbette, mesanende daha da fazla baskı oluşturması, önümüzdeki haftalarda tuvalete daha fazla yolculuk var.

34. haftada, karnın uterusun üst kısmından kasık kemiğine kadar 81-91 cm olmalıdır. Eğer biraz büyük veya küçük ölçüyorsan, bebeğin ortalamanın üzerinde veya altında bir boyutu olduğu anlamına gelebilir ya da makat veya yana doğru pozisyondadır veya anormal düzeyde amniyotik sıvı olabilir. Fundal yükseklikle ilgili (bu karın ölçüsü) olağan dışı herhangi bir şey, doktorunun, nedeni anlamak için ultrasona girmeni istemesine sebep olabilir.

Eğlenceli gerçek: Amniyotik sıvı 34 ila 36 haftalar arasında tüm zamanların en yüksek noktasındadır, bu yüzden bu noktadan sonra göbeğinin artık daha fazla büyümediğini hissedersin. Çünkü bu sıvı seviyesi düşer, böylece bebek büyümeye devam eder ve etrafta dolanmak için yeri olur.

Tekme sayımı yaparak bebeği kontrol etmeye devam et. Bebeğin on kez hareket etmesi için gereken süreyi ölç. (Bir saat ya da daha az olmalı.) Yaklaşık zamanın benzer olduğunu garanti etmek adına her gün bu işlemi tekrarla. Doktorunu dikkate değer değişikliklerden haberdar et.

İkiz bekleyen 34 haftalık hamile isen, kendini çok sabırsız hissedebilirsin. Bu, bebeklerin yakında geleceklerine dair ince bir işaret olabilir. İkiz anneler için, geri sayım resmi olarak başlamıştır, çünkü ortalama ikiz gebeliği yaklaşık 35 ila 37 hafta sürer. Bebeklerini erken doğurmana gerek yoksa, 37. hafta civarında doğuma girebilirsin.

Gebeliğin 9. ayında bedeninizdeki değişimleri öğrenmek için tıklayın.

Gebeliğin 34. Haftasında Belirtiler Nelerdir?

Gebeliğin 34. haftasındaki belirtiler geç dönem hamilelik ile tipik olarak aynıdır.

– Bulanık görmek. Hormonların, sıvı birikiminin ve uyku yetersizliğinin bir kombinasyonu görüşünü hafif bozabilir. Bazen sadece normal, geçici bir gebelik semptomudur, ancak bulanık görüşüne şişme, baş ağrısı, hızlı kilo artışı ve / veya şişlik ekleniyorsa, hemen doktoruna bildir, preeklampsi belirtisi olabilir.

– Yorgunluk. Etrafta bu ekstra kilolar (eğer orada bir bebek varsa ya da ikiz bekleyen 34 haftalık bir hamile isen!) ile dolaşmak yorucu. Keşke geceleri uyuyabilseydin!

– Kabızlık. Hamileliğin 34.haftasında bu normal bir semptom ve zaten rahatsızken seni daha da zorluyor. Yürüyüşe çıkmayı, bol bol lifli yiyecek yemeyi ve bol su içmeyi unutma.

– Hemoroid. Ne tatlı bir kısır döngü! Banyoya gittiğinde kabızlık yaşamak bu tip hiç de eğlenceli olmayan diğer semptomları da beraberinde getiriyor. Buna bebeğin rektumun üzerine yaptığı ekstra ağırlık da ekleniyor. Hemoroidi hafifletmek için, kabızlığı çözmek üzerine çalış ve bölgedeki baskıyı azaltmak için farklı oturma ve ayakta durma pozisyonları geliştir.

– Şişmiş ayak bilekleri ve ayakları. Şişmeyi azaltmak için fırsatını bulduğunda otur ve ayaklarını kaldır.

– Karın basıncı. Bebek çıkışa hazırlandığı ve daha aşağı indiği için, pelvisinde baskı hissedebilirsin ve daha sık idrara çıkabilirsin.

– Braxton Hicks kontraksiyonları. 34. haftada kramp hissi tamamen normaldir. Muhtemelen vücudun doğum için hazırlanıyor. Bununla birlikte, 34 haftalık gebelikte, pelvik ağrı bir problemin işareti olabilir. Bir saat sonrasında hala durmayan kasılmalar, vajinal kanama, aşağı sırt bölgesi ağrısı prematüre doğumun işaretleridir. 34. haftada bu endişe belirtilerinden herhangi biri varsa hemen doktorunu ara.

Gebeliğin 34. Haftasında Ultrason ve Bebeğin Durumu

34. haftada, bebek bir balkabağı büyüklüğünde. Çıkışa iki aydan az kalmışken bebeğinin kilosu 2,35 kg, boyu ise yaklaşık 45 cm.

Muhtemelen her hafta doktoru gördüğün için, bu hafta da ona gideceksin. Eğer doktor isterse, 34. hafta ultrasonu ve bebeğin kalp hızını belirli bir süre boyunca ölçen özel bir stres testinden oluşan biyofiziksel profilin (BPP) olabilir. Bu iki test, doktorun bebeğin strese ve gelişime olumlu yanıt verdiğinden emin olmasına yardımcı olur.

Gelecek hafta tatilin keyfini çıkar çünkü 36. haftadan başlayarak haftalık doktor randevuların olacak. Muhtemelen 36. hafta civarında bir Grup B strep testine gireceksin. Hamile kadınların % 10 ila 30’unda Grup B strep bakterileri için pozitif sonuç çıkar; bu da doğum sırasında bebeğe geçerse ona zarar verebilir. B Grubu Strep için pozitif sonuç verirsen, bu dünyanın sonu değil – sadece doğum sırasında bazı antibiyotikler almak zorunda kalacaksın. Belki de bekleme odasında okumak için yeni bir kitap seçmelisin.

Gebeliğin 9. ayında bebeğin gelişimini öğrenmek için tıklayın.

Gebeliğin 34. Haftasında Nelere Dikkat Etmelisin?

Bu dönemde yalancı doğum sancıları baş gösterebilir. Doktorunuzla konuşarak yalancı doğum sancıları hakkında bilgi almayı unutma.

Önemli Hatırlatmalar:

  • Bu hafta doğum öncesi ziyaretini planla.
  • Bir perine masajı dene.
  • Baby Shower’a gelenler için teşekkür notu yaz.

Gebeliğin 34. Haftasında Hangi Egzersizleri Yapabilirsiniz?

Doğum yaklaştıkça heyecanla birlikte gerginlik de artıyor olabilir. Seni rahatlatacak nefes egzersizlerine bir göz atabilirsin. Bunun yanında seni doğuma hazırlayacak aşağıdaki egzersizi de günlük olarak tekrar etmeyi unutma.

  • Sırtını dik tutarak dikkatlice step tahtasının (ya da çok yüksek olmayan ona benzer başka bir şey olabilir) üstüne çık. İki ayağın da tahtanın ortasında olsun.
  • Aşağı inerek başlangıç pozisyonuna dön.
  • Şimdi öbür bacağınla çıkıp hareketi tekrarla ve bunu yoruluncaya kadar 5-10 kez tekrarla.

BONUS BİLGİ: PERİNEAL MASAJ

Vajina ağzı ile makat arasındaki bölgeye (perineum) doğumdan önceki son haftalarda masaj yapmak bu dokuları esnetir ve doğuma yardımcı olabilir. Bebeğin başı vajinadan çıkarken duyacağın ağrıyı azaltabilir. Bunu yapmak için ellerini sıcak su ve sabunla iyice yıka, tırnakların da kesilmiş olsun. Başparmaklarına yumuşak bir krem sürüp vajinanın içine sok. Aşağı doğru (rektuma) bastırırken dokuları ger. Her gün 8-10 dakika tekrar et. Bu masaj sırasında duyabileceğin hafif bir yanma hissi normaldir fakat şiddetli bir acı hissederken masajı bırakmalısın.

Önerilen Makaleler

Doğum Yapılacak Yeri Seçmek

Evinizi Bebeğiniz için Organize Edin

Hamilelik bilgin ne kadar iyi?

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Beslenme

Hamilelik Sırasında Sigara İçtiniz mi?

Hamilelik Kanamaları ve Pozitif Bir Doğum Hikayesi

Hamilelik ve Emzirme Dönemi Kiloları

Özet
Gebeliğin 34. Haftası
Makale İsmi
Gebeliğin 34. Haftası
Tanımlama
Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!Gebeliğin 34. haftasında bedeninde neler oluyor? Gebeliğin 34. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
1
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı