Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!

Gebeliğin 30. haftasında bedeninde neler oluyor? Gebeliğin 30. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası.

Gebeliğin 30. Haftası

gebeliğin 30. haftası - hafta hafta hamilelik
Gebeliğin 30. haftasında bebeğiniz bir salatalık büyüklüğündedir.

Yürüyen bir göbek gibi mi hissetmeye başladın? 30 haftalık hamile karnın, rahat bir uyku pozisyonu bulmayı zorlaştırmaktan daha fazlasını yapıyor. Kendisini bir konuşma konusu haline getirdi. Gittiğin her yerde, birilerinin nasıl göründüğüne dair hep bir yorumu var, ki bu her zaman çok eğlenceli olmayabilir. Ve şüphesiz, konuşmadan önce düşünmeyen ve utanç verici veya incitici şeyler söyleyen birkaç kişi ile de karşılaştın (ne var bunda?). Bu yorumları ciddiye almamaya çalış, ancak hangisine kalpten inanacağını bil. Örneğin birileri parladığını söylerse, onlara inan. Parlıyorsun! Ve hamileliğin bazı avantajlarından yararlan. Birisi sana kalabalık bir otobüste yer verdiğinde hemen otur!

30 Haftalık Hamile Aslında Kaç Aylıktır?

30 haftalık hamilelik altı ay ve iki haftalık hamileliktir. Sadece 10 hafta kaldı!

Gebeliğin 30. Haftasında Bedeninde Neler Oluyor?

Ups! 30 haftalık hamile karnının zaman zaman oldukça sert ve gergin olduğunu fark edebilirsin. Evet, 30. haftada Braxton Hicks kasılmaları oldukça yaygındır. Bunlar, vücudunun büyük olay için pratik yapma biçimidir (elbette doğum). Braxton Hicks, egzersiz ya da seks yaptıktan sonra ya da yorgun olduğunda veya susuz kaldığında meydana gelir. Eğer bu kasılmaları hissedersen, otur ya da yan tarafına uzan, rahatla ve su iç. Kasılmalar durmazsa veya bir saatte dört veya daha fazla kasılma oluyorsa, doktorunu ara. Aslında bir erken doğum başlangıcı olabilir.

Toplam 30 haftalık hamilelikte kilo alımı yaklaşık 9-12,5 kg olmalıdır. Bununla birlikte, ikizlere hamile isen, 12,5-20 kg gibi olabilir. Fundal yüksekliği – kasık kemiğinden rahminin tepesine kadar olan mesafe – yaklaşık 28 ila 32 santimetre olmalıdır.

Kilo almak konusunda endişeli misin? Olma. Aldığın her ekstra kilo, bebeğini emzirmene yardımcı olacak rezervler olarak görev yapacak. Onlar hakkında üzülmeye ya da onları geri vermek için acele etmene gerek yok; bu kiloları dokuz ayda aldın ve vermek de en azından o kadar uzun sürecek. Ancak, ani veya şiddetli kilo alımı, preeklampsi adı verilen ciddi bir gebelik komplikasyonu belirtisi olabileceğinden, aldığın kilo haftadan haftaya aldığın kilolardan çok daha yüksekse doktorunu hemen bilgilendirmen gerekir.

Hamilelikte 30. haftada bebeğin kafası hala yukarıdadır. 30 haftalık fetüs yaklaşık 1½ pintlik amniyotik sıvı içinde rahatça yüzer. Orada sıkışmış gibi görünebilir, ama onun hala hareket etmek için yeri var. Yaklaşan haftalarda karnın bebeğine yetebilmek için göğüs kafesinden daha da büyüyecek, ancak son gününe yaklaştıkça içerisi onun için daha sıkışık olmaya başlayacak.

Gebeliğin 8. ayında bedeninizdeki değişimleri öğrenmek için tıklayın.

Gebeliğin 30. Haftasında Belirtiler Nelerdir?

Hamileliğin 30. haftasında, rüyaların garip gelebilir – tabi uyuyorsan, yani. Bu hormonların sonucu olabilir, ama aynı zamanda endişe de olabilir, bu yüzden daha kolay dinlenebilmen için bazı hazırlık çalışmaları yapmayı düşün. Bir fikir mi? Hastaneye gitmenin ne kadar sürdüğünü görmek için bir test sürüşü yap. O zaman belki de arabada doğum yaptığın kabusunu görmekten vazgeçersin. İşte diğer 30. hafta hamilelik semptomları:

– Mide ekşimesi. Mide yanması hissediyorsan, hangi yiyeceklerin buna neden olabileceğine dikkat et. (Genellikle, yağlı, ağır, baharatlı veya asidik yiyecekler) Özellikle yatmadan önce bunlardan kaçın, çünkü bu rahatsız edici 30. haftalık semptom uyumanı zorlaştırır.

– Uyku problemi. Dönüp duruyorsun çünkü rahat değilsin – ve çünkü zihnin yarış halinde. Bu da başka bir soruna yol açan kısır döngüdür: yorgunluk.

– Şişme. Biraz şişkinlik beklenir ve ayaklarını bir süreliğine kaldırırsan genellikle aşağı iner. Sadece ani ya da şiddetli şişmenin bir problemin işareti olabileceğini bil, bu yüzden buna dikkat et.

– Genel rahatsızlık hali. Büyük göbeğin yüzünden sırtın ağrıyor, kalçaların ağrıyor ve ayakların… onlar da ağrıyorlar!

– Nefes darlığı. Bu akciğerler daha da fazla sıkışmaya devam ediyor, değil mi? Bebeğin 30.haftadaki hamilelik sırasında hala göğüs kafesinin yakınına kadar yüksektir, ancak hamileliğin ilerledikçe pelvisine kadar düşer – belki de 33. veya 34. hafta civarı. Olduğunda farkına varacaksın çünkü tekrar derin bir nefes alabileceksin. Ah!

Gebeliğin 30. Haftasında Ultrason ve Bebeğin Durumu

30. haftada, bebek bir kabak büyüklüğünde. 40 cm, 1,5 kglık, 30 haftalık fetüs her hafta yaklaşık 0,25 kg ve 1,25 cm büyümeye devam ediyor.

Komplikasyonsuz bir hamileliğin varsa, muhtemelen 30 haftalık hamilelikte bir ultrasonun olmaz. Ama bebeğinin neye benzediğini görebilseydin, bulacağın şey bu olurdu: 30 haftalık fetüsünün cildi şimdi daha pürüzsüz hale geliyor, ama beyin kırışıklığı artıyor – bu beyin dokusu için gerekli. Bebeğin 30. haftada bir parmağı kavrayacak kadar güçlü! Bu, doğum sonrası kesinlikle kullanacağı bir beceri.

İkizlere 30 haftalık hamile olanlar? Şimdiye kadar, ikizlerin muhtemelen rahimde tek bulunan diğer bebeklerle aynı oranda büyüdü. Ama bu hafta ile 32. hafta arasında, bazen biraz yavaşlayabilirler.

İkizli hamileliğin 30. haftasında, doktor bebeklerden alınacak biyofiziksel bir profil isteyebilir. Bu, 30 haftalık bir ultrason ve bir testin (NST) bir kombinasyonudur. NST’de, kasılmalarını ve bebeklerin kalp hızlarını saptamak ve ölçmek için göbeğinin üzerine sensörler konur. Test, bir bebeğin kalp atış hızının, bebek hareket ettiğinde nasıl tepki verdiğini kontrol etmek için tasarlanmıştır. NST ve ultrason sonucu her şey yolunda görünüyorsa, doktor ikilinin iyi bir şekilde çalıştığını garantilemek için fetal sıkıntı riskini eleyecektir.

Gebeliğin 8. ayında bebeğin gelişimini öğrenmek için tıklayın.

Gebeliğin 30. Haftsında Nelere Dikkat Etmelisin?

Hamilelik süresince kafeinden uzak durmak isteyeceğin için bitki çaylarına yönelebilirsin. Bunlar seni rahatlatacaktır. Öte yandan seçtiğin bitki çayları için doktorun ile görüşüp, onayını almakta fayda olur, zira hamilelik süresince kesinlikle tüketmemen gereken çeşitli bitki çayları da vardır; misk otu, adaçayı, sedef otu, ardıç gibi. Bu sebeple doktorunla istişare etmeden tüketmemeye dikkat etmelisin.

Önemli Hatırlatmalar:

  • hafta doğum öncesi ziyaretini planla.
  • Bebeğin eve gelişi konusunda yardım al.
  • Bir hastaneye yetişme pratiği yap.

Gebeliğin 30. Haftasında Hangi Egzersizleri Yapabilirsin?

Hamile yogası ya da pilatesi yanında evde tekrarlayabileceğin aşağıdaki gibi bir egzersiz de faydalı olacaktır.

  • Ellerin ve dizlerin üzerinde yere çök. Sırtınla başın aynı hizanda olsun.
  • Karnını içeri çek. Sırtın hafif bir kavis çizsin.
  • Bu durumda birkaç saniye kalıp gevşe. Sırtın mümkün olduğunca düz dursun.
  • Beş-on kez tekrarla.

Bonus Bilgi : Rahat Bir Uyku Pozisyonu

Bebek büyüdükçe uyumak da giderek zorlaşır. Mide yanması ve bel ağrısı gibi rahatsızlıkların yanı sıra rahat bir uyku pozisyonu bulmak da zorlaşmaya başlar. Yüzüstü veya sırtüstü yatmak artık mümkün değildir. Sırtüstü yattığında tüm ağırlığın bel kemiğinin ve sırt kaslarının üzerine çöker, öte yandan bu pozisyon ana kan damarlarını da sıkıştırabileceği için tavsiye edilmez.

Bu durumda en iyi yatış pozisyonu yan tarafının üzerine yatmaktır. Azami kan akışını sağlamak için sol tarafa yatılması tavsiye edilir ama her iki taraf da uygundur. Bazı kadınlar karınlarının altına yastık da koymayı tercih ederler.

Önerilen Makaleler

Hamilelik bilgin ne kadar iyi?

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Beslenme

Hamilelik Sırasında Sigara İçtiniz mi?

Hamilelik Kanamaları ve Pozitif Bir Doğum Hikayesi

Hamilelik ve Emzirme Dönemi Kiloları

Özet
Gebeliğin 30. Haftası
Makale İsmi
Gebeliğin 30. Haftası
Tanımlama
Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!Gebeliğin 30. haftasında bedeninde neler oluyor? Gebeliğin 30. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
4
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı