Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!

Gebeliğin 22. haftasında bedeninde neler oluyor? Gebeliğin 22. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası.

Gebeliğin 22. Haftası

gebeliğin 22. haftası - hafta hafta gebelik
Gebeliğin 22. haftasında bebeğiniz yaklaşık bir papaya büyüklüğündedir.

İçerisi gitgide kalabalıklaşıyor! Artık 22 haftalık hamile olduğuna göre, hızla büyüyen bebeğin alanını istila ediyor – sadece bu olsa keşke. Bu yüzden nefes almak zor olabilir ve sırt ağrın seni öldürüyor olabilir. Bebeğin büyüdükçe (son derece hızlı) karnını o kadar genişletiyor olabilir ki, 22.haftada bazı çatlak izleri (üzgünüz) oluşmaya başlayabilir, hatta yeni bir “çıkık göbek deliğine” sahip olabilirsin! Tüm bu yan etkileri sevmezken, muhtemelen hamile karnınla profesyonel fotoğraf çektirmek isteyeceksin. Bir hamilelik fotoğraf çekimi planlamak için 22. hafta iyi bir zaman. Üçüncü üç aylık dönemdeki bu büyük, güzel göbeği çekmek isteyebilirsin, ancak çok geçe bırakıp randevundan önce doğuma girme riskini alma.

22 Haftalık Hamile Kaç Aylıktır?

Hmm… takip etmek gittikçe zor oluyor, bu yüzden 22 hafta tam olarak kaç ay diye soruyorsun. Cevap … dört ay ve dört haftalık hamilesin. Hamileliğin 22. haftası sona erdiğinde, resmi olarak beş aylık hamile olacaksın.

Gebeliğin 21. Haftasında Bedeninde Neler Oluyor?

Tipik bir 22 haftalık gebe karnı pelvik kemikten uterusun üst kısmına kadar yaklaşık 20 ila 24 santimetre olur – buna “fundal yükseklik” denir. Eğer ikiz sahibi 22 haftalık bir hamileysen, fundal yüksekliği hiç düşünme çünkü ikiz hamilelikleri çok farklı, gerçek bir “tipik yükseklik” yok.

Gebeliğin 22. haftasında, aklın kilo almakta olabilir. Doktorun muhtemelen vücudunun tipine bağlı olarak, yavaş ve istikrarlı olacak şekilde haftada 0,5 kg ya da hafif daha azı kilo almanı söyler. Bunun için, birçok doktor günde yaklaşık 300 ekstra kalori yemeyi önerir. Kalori saymak konusunu takıntı haline getirme – sadece aklında bulunacak iyi bir kılavuz olsun.

300 ekstra kalori, tam olarak üç ana öğün ve bir veya iki ara öğün yemen gerektiği anlamına gelmez. Aslında, bunu değiştirerek beş veya altı küçültülmüş ana öğün yemeyi düşünmelisin. Bu şekilde, çok yönlü bir diyete sadık kalmak daha kolay olabilir (çünkü itiraf etmeliyiz, çoğumuz ana öğünlerimizde, ara öğünlere göre daha sağlıklı seçimler yapıyoruz). Ayrıca, daha küçük öğünler halinde ve daha düzenli yiyerek, enerjinde düşme, mide ekşimesi, hazımsızlık ve diğer 22 haftalık hamilelik sorunlarını azaltma şansını artırabilirsin. Kulağa lezzetli geliyor!

Gebeliğin 6. ayında bedenindeki değişimleri öğrenmek için tıkla.

Gebeliğin 22. Haftasında Belirtiler Nelerdir?

En sık görülen 22 haftalık gebelik belirtileri, bebeğinin (ya da ikiz sahibi 22 haftalık hamile isen bebeklerinin) vücudunun çok fazla bölgesini ele geçirmesi ile ilgilidir. Bu şunları içerir:

– Deri çatlağı. Bu yara izleri, cildin çok hızlı gerildiği için yüzeyin altında yırtıldığı için ortaya çıkar. Bununla ilgili çok da hoş olmayan gerçek ise, bu çatlak izlerinin asla tamamen ortadan kalkmayabileceğidir, ancak doğumdan sonra renkleri solar ve dolayısıyla çok daha az dikkat çeker.

– Çıkık göbek deliği. İçe girmiş olan göbek deliğin gitti ve birden dışarı çıkık bir göbek deliğine sahip oldun. Bu genişleyen bir göbeğin başka bir yan ürünüdür. Tuhaf bir duygu olabilir, biliyoruz. Eski haline dönecek, söz veriyoruz!

– Artan cinsel istek. Bazı anne adayları, 22. hafta içinde libidoda artış hissediyorlar. Çünkü hormonlar bu noktada oldukça fazla yükseliyorlar. (Umarız tadını çıkarırsın!)

– Artan vajinal akıntı. Burada sulu bir durum var – HİÇ de eğlenceli değil, ama endişelenme, sadece oraya artan kan akışının bir sonucu. Bu durum, oyunun bu aşamasında bazı anne adaylarının cinsel isteğini bastırması için bir neden olabilir, ancak moda girmeye çalışman gerektiğini düşünüyoruz. Partnerinin biraz daha fazla ıslaklığa itirazı olacağını pek sanmıyoruz…

– Şişmiş eller ve / veya ayaklar. Artık hamile olduğun için, vücudundaki sıvı miktarında bir artış var. Yani küçük şişlikler tamamen normaldir ve bebek doğduğunda neredeyse tamamen yok olacak. Öte yandan şiddetli veya ani şişme normal değildir. Preeklampsi adı verilen tehlikeli bir hamilelik komplikasyonu belirtisi olabilir, bu nedenle fazlaca veya aniden şiştiysen hemen doktorunu bilgilendir.

– Sırt ağrıları. Bebeğin oluşturduğu ekstra basınçtan ve taşıdığın ekstra ağırlıktan dolayı sırtın ağrıyor. Bir ısıtma yastığı, doğum öncesi bir masaj ve / veya vücut yastığı ile uyumak, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

– Saç uzaması. Bu saçların… aslında kafanda kaldığında…oldukça güzel bir semptomdur. Eğer kafanda değil de yerde iseler, yola devam et ve o sevimsiz hormonlarını defalarca lanetle. (Ve istersen cımbızı da kır!)

– Nefes almakta zorluk. Bebek ciğerlerine kalabalık yapmaya devam ederek, zaman zaman nefes almanı zorlaştırıyor. Egzersizlerini çok uzun tutmamaya dikkat et ve nefessiz kaldığını hissettiğinde hemen mola ver.

Gebeliğin 22. Haftasında Ultrason ve Bebeğin Durumu

22. haftada, bebek bir hindistancevizi büyüklüğünde. 22. haftada bebek ortalama 27,5 cm uzunluğunda (başının tepe kısmından ayağının topuğuna kadar) ve 0,43 kg.

Artık bebeğin gözleri ve dudakları da geliştiği için, yeni doğmuş bebeğe daha çok benziyor. Bebek döngüler halinde uyuyor – günde yaklaşık 12 ila 14 saat (ipucu: muhtemelen hiç tekmelemediği zamanlar!).

Henüz yarı dönem ultrasonuna girmediysen, o iş bu hafta olacak! Bu 18 ila 22 haftalık hamilelik ultrasonu, bebeğin tüm önemli organlarını ve diğer vücut kısımlarını görmeni sağlar. Muhtemelen genetik testin geri kalanını bu noktada tamamladın. Tüm bu aşamalardan geçtin artık, rahatlamış hissedebilirsin!

Gebeliğin 6. ayında bebeğin gelişimini öğrenmek için tıklayın.

Gebeliğin 22. Haftasında Nelere Dikkat Etmelisin?

Hamilelikte sık rastlanan rahatsızlıklardan biri kansızlıktır. Eğer sen de bu sorunu yaşıyorsan tedavi görmek hem senin hem de bebek için önemli. Çünkü aksi halde kendini iyi hissetmez ve kolay yorulursun, başın döner ve halsiz hissedersin. Bu rahatsızlıkları yaşıyorsa doktoruna danışıp, kan ve demir değerlerini ölçtürmelisin.

Hamilelik döneminde bol su tüketmek de dikkat etmen gerekenler arasında. Yanında hep dolu bir su bardağı bulundurmaya özen göster.

Önemli Hatırlatmalar:

  • Karar ver: bir doğum fotoğrafçısı
  • Karar noktası: Gündüz bakımı mı dadı mı?
  • İkinci üç aylık döneme ait sorularının cevaplarını al.

Gebeliğin 22. Haftasında Hangi Egzersizleri Yapabilirsin?

Bu ay evinde yapabileceğin bir egzersiz ise aşağıdaki gibi, günlük olarak beş-on defa tekrarlayarak ilerleyebilirsin.

  • Sırtını bir jimnastik topuna dayayarak yerde otur. Ayakların yerde, ellerin belinin altında olsun.
  • Sırtının en dar kısmını yukarı doğru iterek birkaç saniye böyle kal. Başlangıç pozisyonuna dön.
  • 5-10 kez tekrar et.

Bonus Bilgi : Cinsellik

Eğer sen de diğer 22 haftalık gebe kadınlar gibiysen bu dönemde cinselliğe gebeliğin ilk döneminden daha fazla ilgili duyuyor olabilirsin. Hatta gebelik öncesi dönemi geçmiş bile olabilir. Bunun sebebi kendini çok daha iyi hissediyor olman, uykunu daha iyi alman ve daha fazla enerjinin olması olabilir. Bu durum devam ettiği sürece ve bebek gelip cinsel hayatına mini bir darbe vurmadan önce tadını çıkarmaya bak. Son aylara girerken cinsel arzun yine azabilir.

Önerilen Makaleler

Hamilelik bilgin ne kadar iyi?

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Beslenme

Hamilelik Sırasında Sigara İçtiniz mi?

Hamilelik Kanamaları ve Pozitif Bir Doğum Hikayesi

Hamilelik ve Emzirme Dönemi Kiloları

Özet
Gebeliğin 22. Haftası
Makale İsmi
Gebeliğin 22. Haftası
Tanımlama
Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!Gebeliğin 22. haftasında bedeninde neler oluyor? Gebeliğin 22. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
3
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı