Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!

Gebeliğin 15. haftasında bedeninde neler oluyor? Gebeliğin 15. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası.

Gebeliğin 15. Haftası

gebeliğin 15. haftası - hafta hafta gebelik
Gebeliğin 15. haftasında bebeğiniz yaklaşık bir elma büyüklüğündedir.

Seksi mi hissediyorsun? Artık 15 haftalık hamile olduğuna göre, muhtemelen çok enerjik hissediyorsun ve bu da yüksek libido anlamına gelebilir. Partnerin, sen 15 haftalık hamile iken aynı ateşi hissetmiyor mu? Bu da normal. Bununla yüzleşelim, artık çok yakında olan bir bebeğin düşüncesi onu korkutabilir. Bebeğin neler olup bittiği hakkında hiçbir fikre sahip olmadığını ve doğum uzmanın sana herhangi bir aktivite kısıtlaması vermediği sürece, cinsel ilişkinin bebeği incitmeyeceğini veya hamileliğini tehdit etmeyeceğini partnerine hatırlat.

15 Haftalık Hamile Kaç Aylıktır?

15 haftalık gebe üç ay ve yaklaşık iki haftalık hamiledir.

Gebeliğin 15. Haftasında Bedeninde Neler Oluyor?

15 haftalık hamile karnın büyük bir geçiş yapıyor. İlk üç aylık dönemde, rahmin hala pelvisinin içine sığar. Ama şimdi, büyüyen bebeğe uyum sağlamak için esniyor ve yakında pelvisini büyütüp karnında daha yükseğe oturacaksın. Her annenin vücudu farklıdır ve büyüme oranı biraz değişebilir. Bu yüzden hamileliğin 15. haftasında, fazla bir şey belli olmaması ya da aksine bariz bir karnın olması normaldir. Örneğin, ilk hamilelikte 15 haftalıkken karnın kendini belli etmeye başlaması biraz daha uzun sürebilir. İkinci hamilelik ve sonrasında rahim çoktan esnemiş olduğu için, hamile karnı daha erkenden belli olmaya başlayabilir.

İkiz sahibi 15 haftalık bir hamileysen, işler muhtemelen daha hızlı bir şekilde gelişebilir ve büyük olasılıkla şimdiye kadar karnını belli etmeye başlarsın. Cipsten uzak dur! 15. haftada tavsiye edilen kilo artışı haftada yaklaşık 0,5-1 kg arasındadır, bu yüzden günde yaklaşık 300 kaloriyi tüketmeye devam et ve mümkün olduğunca sağlıklı kalori almaya çalış. Şiddetli veya ani kilo alışı fark edersen, doktorunu hemen bilgilendir. Bu preeklampsi denilen ciddi bir hamilelik durumu belirtisi olabilir.

Gebeliğin 4. ayında bedeninizdeki değişimleri öğrenmek için tıklayın.

Gebeliğin 15. Haftasında Belirtiler Nelerdir?

15 haftalık gebelikte semptomların ateşli mi … yoksa değil mi? Burada, 15 haftalık hamilelikte, seksi olandan (artan libido) seksi olmayanlara (burun kanaması ve mide sorunları) kadar karşılaşabileceğin şeylerden bahsedeceğiz.

– Cinsel istekte artış. Artık enerjin geri döndü, yatak odasında da daha enerjik hissediyor olabilirsin. Tabii ki, tüm diğer 15 haftalık hamilelik semptomları ile birlikte ve eğer cinsel ilişkiye girmek istemiyorsan, bu da tamamen anlaşılabilir bir durumdur.

– Burun kanamaları. Bu çok hoş olmayan semptom, artan kan hacmi ve hassas burun durumunun bir kombinasyonu neticesinde olur.

– Mide ekşimesi, gaz ve/veya hazımsızlık. Bu mide rahatsızlıklarından hormonların suçlu. Semptomlarını tetikleyen gıdalara dikkat et ve onlardan kaçınmaya çalış. Ayrıca, hangi mide ilaçlarının güvenli olduğu konusunda doktorunla konuş. Fazlasıyla ihtiyaç duyulan kalsiyuma sahip oldukları için iki kat harika olan antasitlerden bol bol depola.

– Şişmiş diş etleri. Diş etlerin hamile olduğun için daha hassas. Onlara çok iyi bak. Dişlerini sık sık fırçala, nazikçe diş ipi kullan ve düzenli muayeneler ile dişçine görün.

– Nefes darlığı. Kolayca nefessiz kaldığını mı fark ettin? Kabul edelim; gövden gitgide büyüyor. Bu, akciğerlerinin tam bir nefes almak için yeterince genişlemesinin daha zor olabileceği anlamına gelir.

İkiz bekleyen 15 haftalık hamile isen, belirtilerin muhtemelen 15 haftalık bir bebek taşıyan annelerinkinden çok farklı değildir. Bununla birlikte, ilk üç ayda sahip olduğun daha yüksek hormon seviyeleri sabah rahatsızlıklarına yakalanma olasılığını artırdığı için hala mide bulantın olabilir fakat kısa sürede yok olmaya başlayacaktır. Ciddi veya endişe veren semptomların varsa doğum uzmanını bilgilendir.

Gebeliğin 15. Haftasında Ultrason ve Bebeğin Durumu

15. haftada, bebek bir göbekli portakal kadar büyük. 15 haftalık fetüs ortalama 0,07 kg ağırlığında ve 10 cm büyüklüğünde – ve bebeğin oranları artık daha normal hale geliyor, çünkü bacakları artık kollarını geçiyor.

Muhtemelen bunu henüz hissedemiyorsun, ancak 15. haftada yapılacak bir ultrason bebeğin orada habire kıvrıldığını gösterir, çünkü artık tüm bacak ve eklemlerini hareket ettirebiliyor! Bebeğin 15 haftalık hamile karnında hıçkırabilir bile 😊

Çoklu Tarama (MMS, Üçlü veya Dörtlü Tarama Testi) yaptırmayı seçtiysen, 15. ile 20. hafta arasında kan alınacaktır. Bu tarama, anne adayının kanındaki belirli protein ve hormon düzeylerini ölçer. Bu tarama, bebeğin nöral tüp defekti riskini, ilk üç aylık dönemde yapılan taramalara göre daha hassas bir şekilde değerlendirmeye olanak verir.

Amniyosentez başka bir seçmeli testtir – 15 ve 20. haftalar arasında gerçekleşir. Bu invazif test, nöral tüp defektlerini, kromozomal anormallikleri ve diğer genetik bozuklukları teşhis edebilir. Genel olarak güvenli sayılır, ancak bazı riskler doğurabilir, bu nedenle, yaptırıp yaptırmamak konusunda karar vermek için doktorunla konuş. Anormal üçlü veya dörtlü testiniz varsa veya bebeğinin genetik anormallik riski yüksekse amniyo seçebilirsin.

Amniyoda, doktor, 15 haftalık hamile karnının içini görmek için ultrason kullanacak ve test edilecek sıvı örneğini toplamak için amniyotik keseye bir iğne yönlendirecek. Bütün bu testler stresli olabilir, arada kendini şımartmak için biraz zaman ayır. Bunu hak ediyorsun!

Gebeliğin 4. ayında bebeğin gelişimini öğrenmek için tıklayın.

Gebeliğin 15. Haftasında Nelere Dikkat Etmelisin?

Hamileliğin artırdığı progesteron hormonu idrar akışını yavaşlatan bir etkiye sahiptir. Öte yandan rahmin genişlediği için, bu da idrar akışını engeller. Bu değişimler idrara daha fazla glikoz salgılama eğilimi ile birleşerek idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır. Eğer idrara çıkamıyor ya da çıktığında yanma hissediyorsan enfeksiyon kapmış olma ihtimalin yüksek, hemen doktorunla konuşmalı ve tedaviye başlamalısın.

Dolaşım sisteminin genleşmeye devam etmesi nedeniyle tansiyonun da sık sık düşebilir. Sıcak havalarda duş alırken veya sıcak duş alırken baygınlık hali gelebilir. Bu tip durumlara karşı hazırlıklı olmakta fayda var.

Önemli Hatırlatmalar:

  • Çoklu Taramanı planla.
  • Amniyo’yu planla (eğer yaptıracaksan)
  • Kendinizi şımart.

Gebeliğin 15. Haftasında Hangi Egzersizleri Yapabilirsin?

Hamile yogası veya pilatese başlamadıysan bu ay başlamak için mükemmel bir zamanlama olabilir. Yanısıra aşağıdaki egzersizi günlük olarak tekrar etmek de seni iyi hissettirecektir.

  • Sırtını duvara yasla. Ayakların omuz hizasında açık ve duvardan 5-6 cm uzakta olsun.
  • Sırtının en dar kısmını duvara yasla, birkaç saniye bu şekilde dur.
  • 5-10 kez tekrarla.

Bonus Bilgi : Alışveriş Zamanı

Karnın büyümeye başladıkça, birçok kıyafetini kullanamadığını ya da seni rahat hissettirmediklerini fark edeceksin. Bir süre nispeten bol kıyafetlerinle idare edebilirsin ama günün sonunda hamile kıyafetleri almaya başlamak kaçınılmaz bir son. Neyse ki şanslısın, zira hamile modası aldı yürüyor, pek çok alternatiften zevkine göre olanı seçebilirsin.

Alışveriş yaparken aşağıdaki noktalara dikkat etmende fayda var:

  • Karnın daha yeni yeni büyüyor: Hemen alışverişin dibine vurmasan iyi edersin, ilerleyen zamanlarda bir tur daha çıkıp büyüyen karnına uygun ikinci bir parti alışveriş yapman gerekecek.
  • İleriyi planla: Karnının gitgide büyüyeceğini unutma. Dolayısıyla şimdi üzerine cuk oturan bir kıyafet önümüzdeki ay yararsız olabilir, seçimini büyük bedenlerden yana yap.
  • Tercihin dikey çizgiler olsun: Dikey çizgiler daha zayıf gösterdiği için tercihini bu yönde yap ve yatay çizgilerden uzak dur.

Önerilen Makaleler

Hamilelik bilgin ne kadar iyi?

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Beslenme

Hamilelik Sırasında Sigara İçtiniz mi?

Hamilelik Kanamaları ve Pozitif Bir Doğum Hikayesi

Hamilelik ve Emzirme Dönemi Kiloları

Özet
Gebeliğin 15. Haftası
Makale İsmi
Gebeliğin 15. Haftası
Tanımlama
Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!Gebeliğin 15. haftasında bedeninde neler oluyor? Gebeliğin 15. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
5
Bayıldım!
Garip Garip
1
Garip
Sevmedim Sevmedim
5
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı