Hafta Hafta Gebelik Rehberi

Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!

Gebeliğin 20. haftasında bedeninde neler oluyor? Gebeliğin 20. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası.

Gebeliğin 20. Haftası

gebelik 20. hafta
Gebeliğin 20. haftasında bebeğiniz bir muz büyüklüğündedir.

Tebrikler! Hamileliğin 20. haftasında, yarı noktadasın. Yakın zamanda bebeğin cinsiyetini keşfettiysen tamamen yeni bir zihniyet içindesiniz, doğru mu? Şimdi, ortaya öylesine attığınız bebek isimlerinin bebeğinizin gerçek adı olarak kullanılma olasılıkları daha yüksek ve kendini bir bebek mağazasında bulduğunda, bu küçük mavi ya da pembe kıyafetler sadece çok sevimli değil, aynı zamanda sahip olunması zorunlu. Ve şu andan itibaren alışveriş listenize bebek kıyafeti ve diğer erkek ya da kız aksesuarlarını ekleyebilirsin, 20 haftalık hamilelik, bebeğin ihtiyaç listesine son halini vermek isteyeceğin zamandır. Mutlu alışverişler!

20 Haftalık Hamile Kaç Aylıktır?

20 haftalık hamilelik dört ay ve yaklaşık iki haftadır. 20 hafta boyunca, hamileliğin yarı yolunu tükettin.

Gebeliğin 20. Haftasında Bedeninde Neler Oluyor? 

Yaklaşık 20 haftalık hamilelikten başlayarak, doktorun her doğum öncesi ziyarette fundal yüksekliği ölçecektir. Fundal yükseklik, pubik kemikten rahmin tepesine kadar olan mesafedir. Santimetre olarak, fundal yükseklik hamilelik haftana uymalı, maksimum artı/ eksi iki santimetre fark olmalıdır. Örneğin, 20 haftalık hamile karnın yaklaşık 18 ila 22 santimetre olmalıdır. Her hafta yaklaşık bir santimetre büyümeye devam etmelidir. Daha yüksek veya daha düşük bir fundal yükseklik, gestasyonel diyabet, büyüme sorunu veya makat bebeği belirtisi olabilir, bu yüzden ortalama uzunlukta değilse, daha fazla test yapılması gerekebilir.

Gebeliğin 20. haftasında, kilo alımı yavaş ama kesin olarak gerçekleşiyor. Şimdiye kadar yaklaşık 5 kg almış olabilirsin. Unutma: Haftada yaklaşık 0,5-1 kg almayı hedefliyorsun.

Ortalama VKİ’deki anneler için önerilen toplam gebelik kilo artışı yaklaşık 12,5-17,5 kgdır. Eğer yüksek bir VKİ ile hamileliğe başladıysan, doğum uzmanın muhtemelen toplam 7,5-12,5 kg almanı tavsiye eder. Düşük bir VKİ’den başladıysan, tavsiye muhtemelen 14-20 kg arası olacaktır.

İkize veya daha çok bebeğe gebe bir 20 haftalık hamile isen, doktorun fundal yüksekliğini ölçmesini bekleme. Çünkü, çoklu bebek taşıyan anneler için neyin ortalama olduğunu söylemek daha zor. Bunun yerine, doktor kilo alımına daha fazla ağırlık verecektir. Artık ikizlere 20 haftalık hamile olduğuna göre, her hafta biraz daha fazla kilo almayı hedeflemelisin. İkiz hamileliğin ilk yarısında, tavsiye haftada yaklaşık 0,5 kg ve ikinci yarıda yaklaşık 0,5-1 kgdır. Bunun nedeni sağlıklı kilo alımının aşamalı olmasıdır. Doktorların çoğu, ortalama VKİ’deki ikiz annelerinin hamilelik süresince toplam 17,5-22,5 kg almasını tavsiye eder.

Gebeliğin 5. ayında bedeninizdeki değişimleri öğrenmek için tıklayın.

Gebeliğin 20. Haftasında Belirtiler Nelerdir?

20. haftaya varmış olmak muhtemelen iyi hissettiriyor. Sonuçta, enerjin yüksek, cinsel isteğin yüksek ve partnerin de istediği sürece, muhtemelen çarşaflar arasında bir şeyler oluyor. Tabi bazı can sıkıcı semptomlar da yaşamasaydın bu bir hamilelik olmazdı. Şu anda, muhtemelen şişlik, mide ekşimesi, bacak krampları ve bu tip can sıkıcı şeyler de yaşıyorsun:

– Vajinal akıntı. Doğuma kadar devam etmesini bekleyebilirsin. Bu sadece vücudunun bakteriyi uzaklaştırma yöntemidir. Ancak akıntı sarı, yeşil veya kötü kokulu ise doktoruna bildir.

– Bacak ağrısı. Düzenli olarak gerinme hareketleri yap ve bacaklarının kramplanmasını önlemek için bol su iç.

– Mide ekşimesi ve / veya hazımsızlık. Bebek sindirim sistemini kalabalıklaştırmaya başladıkça, gebelik öncesinde olduğu gibi çalışmayabilir. Neler yediğine dikkat et – asidik ve baharatlı yiyecekler sıkıntıya neden olabilir.

– Yüksek enerji. Devam eden bu enerji (ve libido) patlamasının tadını çıkar! Üçüncü üç aylık dönemde kendini daha yorgun bulabilirsin.

– Şişme. Şişme aniden veya şiddetli olmadıkça endişelenme. Hafif şişlik normaldir ve doğumdan sonra yok olur. Bu arada, yapabildiğin her fırsatta ayaklarını havaya dik.

– Nefes darlığı. Rahimin büyüdükçe, akciğerlerini zorlar ve nefes darlığı hissetmene neden olur. Özellikle ikiz sahibi 20 haftalık hamile isen bu durumun özellikle geçerli olduğunu düşünebilirsin. Kendini çok zorlama ve zor nefes aldığını düşünüyorsan otur ve dinlen.

Gebeliğin 20. Haftasında Ultrason ve Bebeğin Durumu

20. haftada, bebek muz büyüklüğündedir. O, yaklaşık 0,28 kg ağırlığında ve tepeden tırnağa yaklaşık 16,5 cm boyunda. (Gelecek haftadan başlayarak, bebek baştan ayağa ölçülecek.) Bebeğin hala yapacak çok işi var ama mükemmel bir başlangıç yaptı!

20 haftalık fetüsün şimdi de tat tomurcukları var. Her gün birkaç biraz daha fazla amniyotik sıvı yutuyor.

Eğer henüz yarı dönem ultrasona girmediysen, çok geçmeden gireceksin çünkü bu prenatal test 18 ve 22. haftalar arasında gerçekleşir. Bu 20 haftalık detaylı bir ultrason ve bebeğin hayal edemeyeceğin kısımlarını görürsün; kalp odacıkları, böbrekleri ve beyin yarıküreleri dahil olmak üzere. Doktorun, her şeyin düzgün bir şekilde geliştiğini ve bebeğin büyümesinin yolunda gittiğini görmek üzere inceleme yapar.

İkiz bekleyen 20 haftalık hamileysen, ultrason teknisyeni bebeklerin kafalarının yaklaşık aynı büyüklükte olup olmadığını kontrol edecektir. Değilse, ikizlerin büyüme problemleri olmadığından emin olmak için daha fazla ölçüm alınacaktır.

Teknisyen bebeğin cinsiyetini de söyleyebilir, bu yüzden bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek isteyip istemediğinize dair onu bilgilendirin. Ultrason fotoğraflarının çıktılarını isteyin. Bunlar hızla gelişen bebeğin harikulade anıları. O küçük burun ne kadar sevimli?!

Gebeliğin 5. ayında bebeğin gelişimini öğrenmek için tıklayın.

Gebeliğin 20. Haftasında Nelere Dikkat Etmelisin?

Cinsel arzunun yüksek olduğu 20 haftalık gebelik sırasındaki ilişki pozisyonları merak edilen konulardan biridir. Böyle bir durumda sırtüstü ve yüzükoyun yatmadığın ve partnerinin tamamen ve bütün gücüyle senin üzerinde olmadığı pozisyonları deneyebilirsiniz. Eğer kanama, ağrı veya benzeri komplikasyonların varsa gebelik süresince cinsel hayatının nasıl ilerleyeceği konusunda doktorunla konuşmalısın.

Önemli Hatırlatmalar:

  • Bu hafta doğum öncesi ziyaretini planla.
  • Bebeğin cinsiyetini öğren.
  • Önemli bebek ihtiyaç kalemlerini belirle.

Gebeliğin 20. Haftasında Hangi Egzersizleri Yapabilirsin?

Aşağıdaki egzersizi günlük olarak tekrarlamak rahat hissettirecektir.

  • Sırtını duvara vererek, duvar ile sırtın arasına bir jimnastik topu yerleştir ve ayaklarını omuz hizasında aç.
  • Duvar ile bacaklarının arasında 90 derecelik bir açı oluşturana kadar (oturma hareketi) duvardan aşağı doğru kay.
  • 5-10 kez tekrarla.

Bonus Bilgi : Doğuma Hazırlık Kursları

Eğer ilk gebeliğinse doğum süreci aklına geldikçe heyecanlanıyor hatta biraz korkuyor olman çok normal. Sonuçta böyle bir şeyi ilk defa yaşayacaksın.

Sinirlerini yatıştırıp kendini sakinleştirmek için, henüz yazılmadıysan bir doğuma hazırlık kursuna yazılabilirsin. Bu kurslar hem seni hem de partnerini doğum sancılarına ve doğuma hazırlar. Hemen tüm hastanelerde ve doğum merkezlerinde bulabileceğin bu kurslardan kendine uygun olanını seçebilirsin.

Doğum sürecinin başlama belirtileri, doğum sırasında ağrıyı azaltma teknikleri, doğum pozisyonları, doğum sonrası bebeği emzirme ve bakımını yapmak ile ilgili bilgilerin verildiği bu kurslar genelde günde bir-iki saatlik eğitimler şeklinde ya da tüm hafta sonu olacak şekilde ayarlanıyor.

Önerilen Makaleler

Hamilelik bilgin ne kadar iyi?

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Beslenme

Hamilelik Sırasında Sigara İçtiniz mi?

Hamilelik Kanamaları ve Pozitif Bir Doğum Hikayesi

Hamilelik ve Emzirme Dönemi Kiloları

Özet
Gebeliğin 20. Haftası
Makale İsmi
Gebeliğin 20. Haftası
Tanımlama
Hafta hafta gebelik rehberine hoşgeldin!Gebeliğin 20. haftasında bedeninde neler oluyor? Gebeliğin 20. haftasında ultrason ve bebeğin durumu, dikkat etmen gerekenler ve daha fazlası.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimicom
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
5
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı