Hamilelikte beslenme nasıl olmalı? Neler yenmeli, neler yenmemeli? Her yediğinizin besin değeri eşit değildir. Her besin hamilelik sürecinde farklı bir rol oynar. Peki besinlerin hamilelikteki rolü hakkında ne kadar bilgiye sahipsin? Testimizi çöz, bilgini ölç.

 1. 1 Aşağıdaki vitaminlerden hangisi gereğinden fazla alındığında bebeğe zarar verebilir?

  1. A vitamini
  2. C vitamini
  3. B6 vitamini
  4. Hepsi
  Doğru!
  Yanlış!

  Cevap: Hepsi

  Aşırı dozlarda alınan her vitamin bebeğinize zarar verebilir. İşte hepsi aşağıdaki sorunlara sebep olabilir.

  A vitamini

  Hamilelik süresince A vitamini eksikliği nasıl problemlere yol açıyorsa A vitamini fazlalığı da birçok probleme neden olabilmektedir. Özellikle hamilelik sürecinde aşırı A vitamini tüketimi doğum kusurlarına ve karaciğer problemlerine neden olabilmektedir. A vitaminini yalnızca meyve ve sebzeler aracılığıyla almaya özen gösterilmelidir. Eğer A vitamini besin takviyesi şeklinde ve önerilen dozlardan fazla alınırsa çocukta sağlık sorunları yaşanma ihtimali de artar. Aşırı miktarda A vitamini alan hamileler diğerlerine göre 5 kat daha riskli bir doğum yapma ihtimalini göz önünde bulundurmalıdır. Beyin ve kalp rahatsızlıkları görülen başlıca sorunlar arasındadır.

  C vitamini

  Hamilelikte çok fazla C vitamini de zararlı olabilir. Günlük ihtiyacınızı - yaklaşık 85 miligram (mg) - küçük bir bardak portakal suyu ile karşılayabilirsiniz. Bundan daha fazlasını almak zararlı değildir ancak dikkatli olmak için günde üst sınırı 2.000 mg olarak belirleyin. Aşırı miktarda C vitamini almanın prematüre doğum riskini artırabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. C vitamininin yararları ve tehlikeleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

  B6 vitamini

  B6 vitaminini de sınırlı bir şekilde almalısınız. Hamilelikte günlük kullanım dozu 100 mg'dır. Bazı araştırmalar hamilelik sırasında yüksek B6 takviyesinin yeni doğanda nöbetlere neden olduğunu göstermektedir. Yüksek dozda B6 almak kollarınızdaki ve bacaklarınızdaki sinirleri de etkileyerek uyuşmaya neden olabilir. Hamilelik sırasında B6 vitamini hakkında daha fazla bilgi edinin.


 2. 2 Aşağıdaki vitaminlerden hangisi mide bulantısını hafifletir?

  1. B6 vitamini
  2. C vitamini
  3. E vitamini
  4. Hem B6 vitamini hem de E vitamini
  Doğru!
  Yanlış!

  Doğru Cevap: B6 vitamini

  Çalışmalar, B6 vitamininin hamilelik sırasında bazı kadınlar için bulantı veya kusmayı önleyebileceğini göstermektedir. Hamilelikte günlük olarak 1.9 mg B6 vitamini almanız gerekmektedir. Ancak çok fazla bulantınız varsa uzmana görünmelisiniz. Doktorunuz günlük takviyenize 50 mg ekleyebilir. Hamilelikte doktorunuzla veya ebe ile konuşmadan asla vitamin takviyesi almayınız.

 3. 3 Hangi besinlerin doğum kusurlarını önlediği kanıtlanmıştır?

  1. Manganez
  2. Pantotenik asit
  3. Folik asit
  4. Hepsi
  Doğru!
  Yanlış!

  Cevap: Folik asit

  Hamilelikten önce ve hamilelik boyunca alınan folik asit takviyesinin, bebeğin omurgasında ve beyninde oluşabilecek hasarlara karşı koruyucu olduğu biliniyor. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında folik aside duyulan ihtiyaç artar, çünkü bebeğin beyin ve spinal kord gelişimi 3. ve 4. haftalarda olur. Bu erken dönemde folik aside ihtiyaç duyulmasından dolayı hamile kalmadan önce annenin vücudundaki folik asit eksikliğini gidermiş olmasının daha avantajlı olduğu düşünülür. Folik asit kullanmak, sinir yolu kusurları olarak bilinen beyin ve omurilik merkezli doğum kusurlarını önler.

 4. 4 Çoğu kadın için hamilelikte alımı zor olan besin hangisidir?

  1. Protein
  2. Demir
  3. C vitamini
  4. C vitamini ve protein
  Doğru!
  Yanlış!

  Doğru cevap: Demir

  Bu dönemde çoğu kadının yeterince demir alması zordur. Hamile iken, bu önemli minerale olan ihtiyaç %50 artar, çünkü vücut büyüyen bebeği desteklemek için çok fazla kan üretir. Demir, kırmızı kan hücrelerinin vücudunuz ve bebeğiniz arasında oksijen taşımasına yardımcı olduğu için önemlidir. Vücudunuzda dolaşan daha fazla kan, bu dağıtım sistemini düzgün bir şekilde çalıştırabilmek için ihtiyacınız olan fazla demir demektir. Doğum öncesi alınan vitaminlerin çoğu demir içerir ve bu ihtiyacı karşılamaya yardımcı olur. Ancak birçok kadın daha fazlasına ihtiyaç duyar. Durumunuza bağlı olarak doktorunuz veya ebeniz günlük demir takviyesi önerebilir.

 5. 5 Yeterince güneşe çıkmıyorsanız aşağıdaki vitaminlerden hangisini takviye olarak almalısınız?

  1. D vitamini
  2. A vitamini
  3. Tiyamin
  4. Hiçbiri
  Doğru!
  Yanlış!

  Doğru cevap: D vitamini

  Gebelikte D vitamininden zengin beslenme; bebekte oluşacak raşitizm ve osteomalasi (kemiklerin yumuşaması) gibi kemik hastalıklarını, yeni doğan hipokalsemisi, bebeğin düşük doğum ağırlıklı doğması gibi hastalıkları önleyecektir. Aynı şekilde anne adayında da yorgunluk, bitkinlik, diş kırılmaları, sırt, kas ve eklem ağrılarının yaşanmasını engelleyecek, gebelik süresinin rahat geçmesini sağlayacaktır

 6. 6 Aşağıdaki besin maddelerinden hangisinin yetersizliği düşük yapma ve diğer gebelik komplikasyonlarıyla ilişkilidir?

  1. Florür
  2. Çinko
  3. Krom
  4. Çinko ve krom
  Doğru!
  Yanlış!

  Doğru cevap: Çinko

  Hamilelik döneminde çinko ihtiyacı artar. Hamilelikte yeteri miktarda çinko alınması DNA ve protein yapısında önemli rol oynar. Bundan dolayı hücre yapımının son derece hızlı olduğu hamilelik döneminde çinko alımı son derece önemlidir. Hamile olmayan 19 yaşından büyük bir kadının günlük çinko gereksinimi günde 8 miligramken, hamilelikte bu oran 11 miligramı buluyor. Emziren annelerin ise günde 12 miligram çinko alması gerekir. Hamilelikte çinko eksikliğinin erken doğum riski ve düşük doğum ağırlığına sebep olabileceğini gösteren çalışmalar mevcut.

 7. 7 Bu besin maddelerinden hangisinin yetersizliği bebeğin sinir sistemi, beyin ve kalp gelişimini olumsuz etkileyebilir?

  1. Tiyamin
  2. B2 vitamini
  3. Pantotenik asit
  4. Hiçbiri
  Doğru!
  Yanlış!

  Doğru cevap: Tiyamin

  B1 vitamini olarak da bilinen Tiyamin, hem siz hem de bebeğiniz için karbonhidratları enerjiye dönüştürür ve bebeğinizin beyin gelişimi için gereklidir. Ayrıca sinir sisteminizin, kaslarınızın ve kalbin normal işleyişine de yardımcı olur. Şiddetli bir Tiyamin eksikliği, bebeğin sinir sistemini, kalbini ve beynini olumsuz etkileyebilir.

 8. 8 Aşağıdaki vitaminlerden hangisi vücudunuzdaki demir emilimine yardımcı olur?

  1. E vitamini
  2. B2 vitamini
  3. C vitamini
  4. Hepsi
  Doğru!
  Yanlış!

  Doğru cevap: C vitamini

  Hamilelik sürecinde hem sizin hem de bebeğinizin C vitamini alması gerekiyor. Bu süreçte C vitamini bebeğinizin büyümesine ve güçlü kemik ve diş yapısının oluşmasına yardımcı olur. Yediğiniz diğer besinlerden demir ihtiyacınızı karşılamak için öğünlerinize mutlaka C vitamini ekleyin.C vitamini demir emilimini kolaylaştırır.


Hamilelikte Beslenme Testi

Oluşturuldu
 1. Test Sonuçları
  Puanın
  Doğru!
  Sonuçları Paylaş
 2. Test Sonuçları

  Tebrikler!

  Puanın
  Doğru!

  Hamilelikte beslenme hakkında epey bir şey biliyorsun. Ama ne kadar çok öğrenirsen, bebeğin de o kadar sağlıklı olur. Unutmayın, sağlıklı beslenmek, sağlıklı bir hamilelik için atabileceğiniz en önemli adımlardan biridir.

  Sonuçları Paylaş
 3. Test Sonuçları

  Sınıfta kaldın!

  Puanın
  Doğru!

  Maalesef bu sonuç sağlıklı bir hamilelik için yeterli değil. Biliyoruz her şeyi öğrenmek mümkün değil ama bu süreçte senin ve bebeğin için çok önemli olan bu bilgileri araştırmanda fayda var. Unutma sağlıklı beslenmek, sağlıklı bir hamilelik için atabileceğiniz en önemli adımlardan biridir. 

  Sonuçları Paylaş

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1
-1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
2
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
8
Bayıldım!
Garip Garip
5
Garip
Sevmedim Sevmedim
5
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı