İyi bir eş ve bir baba olmak, belki de hayatınızda sahip olabileceğiniz en önemli rollerden iki tanesidir, bu yüzden elinizden gelenin en iyisini çabalamanız normaldir. Aileniz için düşünerek başlayın ve onlarla daha etkili bir şekilde iletişim kurmayı öğrenin. Ailenize iyi bakabilmek için, kendinize iyi bakmanız gerektiğini unutmayın, bu yüzden sağlığınızı ve refahınızı destekleyen pozitif yaşam tarzını uygulayın.

Düşünceli Olun

Önemliyse mutlaka orada olun.

Önemliyse mutlaka orada olun.

Bazı anlarınız aileniz için özellikle önemlidir, bu zamanlar örneğin eşinizin terfi aldığı ya da küçük çocuğunuzun bisiklet kullanmayı öğrendiği zamanlar olabilir. Bir eş ve bir ebeveyn olarak, hayatlarında her an yanlarında olamayacaksınız, ama onlar için önemli anlarda mutlaka birlikte olmaya çalışın.

 • Mümkün olduğunca önemli spor etkinlikleri, resitalleri, yıl dönümlerini veya doğum günlerini kaçırmayın. Eşiniz veya çocuklarınız için önemli olduğunu biliyorsanız, siz de orada olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Eğer yapamazsanız, kaçırdığınız için ne kadar üzüldüğünüzü belirtin ve bir dahaki sefere onlarla olacağınızdan emin olun.

Eşinize ve çocuklarınıza ilgi gösterin.

Eşinize ve çocuklarınıza ilgi gösterin.

Pek çok aile için, sadece çocukların notları, ev faturaları, ev onarımları gibi şeyleri tartışmak ve çocuğu kurstan veya spordan kimin alacağını konuşmak oldukça yaygındır. Sohbete yeni konular ekleyerek eşinizle ve çocuklarınızla iletişim kurun.

 • Eşinize günlük işleri hakkında sorular sormak yerine onunla farklı konular konuşun.
 • Çocuğunuza arkadaşları hakkında sorular sorabilirsiniz.
 • Konuşma şeklinizi değiştirmek, ailenizle ilgilendiğinizi ve sizin için önemli olduklarını gösterir.

Onlar için bir rol modeli olun ve söylediğiniz şeyi ilk önce kendin uygulayın.

Onlar için bir rol modeli olun ve söylediğiniz şeyi ilk önce kendin uygulayın.

Kendi söyledikleriniz ve davranışlarınız zıt ise, çocuklarınızdan sizin tavsiyenizi izlemelerini beklemeyin. Çocuklarınız için belirlediğiniz standartların karşılanmasından ilk önce kendinizi sorumlu tutunuz.

 • Örneğin, dürüstlüğün önemini vurgulamak istiyorsanız, çocuklarınızın önünde yalan söylemeyin.
 • Yardımlaşmak çok önemlidir. Ev işleri ya da sorumluluklarınız hakkında eşiniz ile iş bölümü yapın.

Eşinizle flört edin.

Eşinizle flört edin.

Eşinizle en son ne zaman bir flörtleştiniz? En son ne zaman romantik ve spontane bir akşam yemeği yediniz? Eğer uzun süredir bunu yapmadıysanız hemen işe koyulun. Programı yapın ve ikinizin birlikte dışarı çıkacağına dair tarihler ve saatler üzerinde hemen karara varın.

 • Eşinize yatakta kahvaltı hazırlayabilir, ona sürpriz yapabilir ya da bir buket çiçek alabilirsiniz. Bütün romantik alışkanlıkları yapın ve evliliğinizin nasıl dönüştüğünü izleyin.

İyi iletişim Kurun

Açık ve dürüst iletişimi teşvik edin.

Açık ve dürüst iletişimi teşvik edin.

En iyi eşler ve babalar düzenli olarak eşleriyle ve çocuklarıyla konuşur ve onları dinlerler. Aileniz onları aktif olarak dinlemek için zaman ayırdığınızda aranızdaki iletişim kuvvetlenecek. İyi iletişim erken başlar, bu yüzden mümkün olan en kısa zamanda iletişim konusunda olumlu adımları uygulamaya çalışın. Çocuğunuz ve eşinize karşı açık olun.

 • Telefonunuzu ve TV’yi kapatın ve konuştuğunuzda sevdiklerinizin yüzüne bakın.
 • Sevdiklerinizle ilgilenerek ve etrafta olduklarında onlara dikkat ederek, onlarla konuşmak istediğinizi hissettirin.
 • İlginizi göstermek için açık uçlu sorular sorun, “Bu TV şovu hakkında en çok neyi seviyorsunuz?” gibi.

Aktif bir dinleyici olun.

Aktif bir dinleyici olun.

Birçok koca, muhtemelen çoğunlukla eşlerini ve çocuklarını duymazdan gelebilir. Bu yüzden, dinleme becerilerinizi canlandırmalısınız. Konuştuklarında sevdiklerinize tüm dikkatinizi verin.

 • Konuşan kişinin yüzüne bakın ve düzenli göz teması kurun. Onları paylaşıma teşvik edin.

Yargılamaktan veya eleştiri yapmaktan kaçının.

Yargılamaktan veya eleştiri yapmaktan kaçının.

Yargı ve eleştiriler etkili iletişimi engelleyebiliyor. Bunu yaptığınızda, ne yazık ki eşiniz ve çocuklarınızla aranıza duvar örebilirsiniz ve sizinle konuşmaktan çekinebilirler. Yargılamak veya eleştirmek yerine, bakış açılarını daha iyi anlayabilmeniz için onlara daha fazla soru sorun.

 • Mesela direkt  “Bunu neden yaptın?”, “Neden oldu?” diye sormayın.

Konuşmak için yemek zamanlarını kullanın.

Konuşmak için yemek zamanlarını kullanın.

Yemekler, ailelerin bir araya gelmesi için özel bir zamandır. Birlikte yemek yemek aileyi birbirine bağlar ve iletişimi güçlendirir. Yemek yerken birbirinizin günleri hakkında konuşabilir veya önemli konuları tartışabilirsiniz.

 • Hep bir arada olmanın avantajından faydalanın ve aile değerlerinizi paylaşın.

Takım oyuncusu olun.

Takım oyuncusu olun.

Davranışınız sizin ve eşinizin aynı takımda olduğu fikrini yansıtmalıdır. Bu temelde, çocukları disipline ederken eşinizi desteklemek, hane ve ebeveynlik görevleri konusunda iş bölümü yapmaktan geçer.

 • Şu anda aile takımının oyuncusu değilseniz, eşinize “Takım oyuncusu olmak için ne yapabilirim?” diye hemen sorun.
 • Bir takım oyuncusu olmak eşinizi desteklemenize yardımcı olur, aynı zamanda sizin aranızdaki çatışmayı da azaltır ve çocuklarınızla aranızdaki iletişimi de güçlendirir.

Ailenizle zaman geçirin.

 Ailenize düzenli ve kaliteli zaman ayırın.

 Ailenize düzenli ve kaliteli zaman ayırın.

İyi eşlerin ve babaların aileleriyle güçlü bir bağı vardır, eşiniz ve çocuklarınızla bir grup ve bire bir arada vakit geçirme konusunda istekli olun. Hatta bunun için bir zamanlama ayarlayın.

 • Örneğin, her cumartesi birlikte oyun oynayabilir ya da sinemaya gidebilirsiniz.
 • Çocuklarınızla ortak hobi edinmeye çalışın. Çocuklar sabah uyandırmadan önce eşinizle bir fincan kahve için ve güneşin tadını çıkarmak için erkenden kalkın.

 Aile bağlarını önemse.

 Aile bağlarını önemse.

Bir eş ve baba olarak, aile bağlarının önemini vurgula ve ailenizin güçlü değerler oluşturmasına yardımcı ol. Mümkün olduğunca aile değerlerinizi belirleyin ve çocuklarınızı buna göre yetiştirin.

 • Pazar günleri ailecek kahvaltı yapabilirsiniz.
 • Ebeveynlik tavsiyeleri için siz de anne ve babanıza danışın. Onları da çocuklarınızın etkinliklerine davet edin.

Eski gelenekleri besle ve yenilerini inşa et.

Eski gelenekleri besle ve yenilerini inşa et.

İyi aile değerleri dini bayramları, kültürel değerleri ve aile geleneklerini de içerir. Mevcut aile inançlarına ve geleneklerine saygı gösterin ve bunlara uygun siz de yeni ritüeller oluşturun.

 • Siz ve eşiniz aynı görüşlere sahipseniz, bu inançları çocuklarınızla paylaşın. Görüşleriniz farklılık gösteriyorsa, çocuklarınızın düşünceleriniz ve inançlarınız hakkında bilgi sahibi olması için mutlu bir ortam yaratın. Her iki gelenekte de ortak nokta bulabilir veya alternatif kutlamalar deneyebilirsiniz.

Yüz yüze ilişkilere odaklanmak için evdeki fişleri çekin.

Yüz yüze ilişkilere odaklanmak için evdeki fişleri çekin.

Uzun bir günden sonra TV’yi veya dizüstü bilgisayarı hemen açmayın. Elektronik cihazları bir süreliğine kapatmayı deneyin. Spor ya da TV şovları, sosyal medya, hatta ev işlerine odaklanmak, siz ve aileniz arasında mesafe yaratabilir. Onlara fiziksel ve zihinsel olarak her türlü zamanınızı armağan edin.

 • Genellikle akşamları elektronik cihaz kullanıyorsanız, eşinize ve çocuklarınıza zaman ayırmak için işinizi daha erken bitirin.
 • Eşinizle takılmak, çocuklarınıza bakmak veya onlarla küçük oyunlar oynamak için ekstra zaman ayırın.
 • Eve iş götürmek zorunda kalırsanız, ailenize tam olarak ne kadar zamana ihtiyacınızın olduğunu ve ne zaman tekrar müsait olacağınızı bildirin.

Sağlığınıza dikkat edin, kaliteli yaşamaya çalışın.

 Yeterince uyuyun.

 Yeterince uyuyun.

Ne yazık ki, kendinizi uykudan mahrum bırakmak, aile geçireceğiniz zaman boyunca sizi huysuz veya huzursuz yapabilir. Ruh halinizi önem verin ve çocuklarınızla birlikte oynamak için bol bol enerji toplayın. Her gün 7 ila 9 saat arasında uyumaya özen gösterin.

 • Elektronik cihazları uykuya dalmadan en az bir saat önce kapatın. Okuma, sıcak banyo veya eşinize sevişme gibi sakinleştirici aktiviteler yapabilirsiniz.

Besleyici bir diyet yapın.

Besleyici bir diyet yapın.

Ebeveynler genellikle çocuklarına sağlıklı beslenmenin önemini vurgular, ancak bu tavsiyeye kendileri uymaz. Vücudunuzun iyiliği için iyi dengelenmiş, besleyici yemekler yiyin, böylece hem işinizde verimli olabilir ve hem de aileniz için hala enerjiniz kalır.

 • Meyve ve sebze, yağsız protein, kepekli tahıllar ve fındık ve tohumlar gibi bütün gıdalar dahil olmak üzere vitamin ve mineral açısından zengin bir diyet uygulayabilirsiniz. Bol miktarda su içtiğinizden emin olun.
 • Abur cubur miktarını ve tükettiğiniz işlenmiş yiyecekleri azaltın.

Düzenli egzersiz yapın.

Düzenli egzersiz yapın.

Fiziksel aktivite, sağlığınız için çok önemli. Daha uzun yaşamak ve günlük stresi yönetmek için en iyi yollardan biri. Ayrıca, eşiniz ve çocuklarınızla birlikte egzersiz yapıyorsanız, tüm aileniz için sağlıklı alışkanlıklar geliştirebilirsiniz.

 • Eşiniz ve çocuklarınızla birlikte eğlenceli bir bowling gecesi planlayın. Ya da hafta sonları bisikletle gezmeye ya da yürüyüşe çıkın.
 • Yalnız egzersiz yapmaktan hoşlanıyorsanız, ailenizle birlikte yapabileceğiniz bir aktivite bulmaya çalışın.

Stresinizi etkili bir şekilde yönetin.

Stresinizi etkili bir şekilde yönetin.

Çocuklar genellikle ebeveynlerinin alışkanlıklarını örnek alırlar, bu yüzden stresle başa çıkmanın sağlıklı yollarını geliştirmeye gayret edin. Alkol, uyuşturucu, kumar veya kompulsif alışveriş yapmak yerine egzersiz, rahatlama teknikleri ve kişisel bakım gibi sağlıklı alışkanlıklara sadık kalın.

 • Stresli olduğunuz zamanlarda, gerginliği bastırmak için meditasyon, derin nefes alma veya yoga yapmayı deneyin.
 • Bahçe ile ilgilenebilir, en sevdiğiniz müziği dinleyebilirsiniz. Eğlenceli ve besleyici etkinliklere düzenli olarak katılarak kendinizi ruhsal açıdan besleyebilirsiniz.

Güçlü bir destek sistemi oluşturun.

Güçlü bir destek sistemi oluşturun.

Evliliğiniz, ebeveynlik ve iş sorumluluğunuz zamanınızın büyük bir kısmını alabilir, diğer sosyal ilişkilere öncelik veremiyor olabilirsiniz. Aktif bir sosyal yaşamı sürdürmek için önlemler alın, böylece strese karşı sağlıklı çıkış noktalarına sahip olursunuz.

 • Kariyeriniz veya bir hobinizle ilgili bir kulüp veya organizasyonlara katılın.
 • Sosyal ağınız, daha iyi bir eş ve baba olma konusunda tavsiye ve teşvik almak için değerli bir kaynaktır. Arkadaşlarınızla koca ve baba olarak rolünüz hakkında konuşmak yardımcı olabilir.

Kaynak: https://www.wikihow.com/Be-a-Good-Husband-and-Father


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3
3 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
25
Bayıldım!
Garip Garip
4
Garip
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı