Hamilelik serüveninizin sonuna yaklaştınız, “Doğum ne zaman?” , “Hala doğurmadın mı?” diye soranlardan bunaldıysanız doğum anında oluşabilecek birtakım işlemleri de merak ediyor olabilirsiniz. Doğum kendi başına işleyen doğal bir süreç olmasına rağmen, bu esnada doğumu gerçekleştirmek veya hızlandırmak için doktorun da birtakım müdahelelerde bulunması gerekebilir. İşte doğum sırasında uygulanan özel işlemler!

Epizyotomi

Doğumda, vajina çıkışını genişleten küçük bir kesik, yırtık oluşmasını önler. Her zaman uygulanmaz, uygulanma sıklığı hastaneden hastaneye değişir. Bu nedenle doktorunuza epizyotomi yapılıp yapılmayacağını sormalısınız. Epizyotomi ya da yırtıktan sakınmak için:

 • Pelvis kaslarınızı nasıl gevşeteceğinizi öğrenmelisiniz.
 • Doğumda olabildiğince dik durmaya çalışmalısınız.

 Ne zaman uygulanır?

 Aşağıdaki durumlarda epizyotomi gerekebilir:

 • Bebek makat geliş ise, prematüreyse, sıkıntıdaysa ya da başı büyükse.
 • Yardımla doğum yapıyorsanız.
 • Ikınmalarınızı gereğince kontrol edemiyorsanız.
 • Vajina girişindeki cildiniz (perine) gergin ve yırtılmaya eğilimliyse.

 Nasıl uygulanır?

Öncelikle lokal anesteziyle epizyotomi yapılacak bölge uyuşturulur. Daha sonra ağrının en fazla, yani perinenin en gergin olduğu anda vajina girişinin alt bölümüne küçük bir kesi yapılır. Kimi zaman anesteziye zaman kalmaz, kesinin hemen yapılması gerekebilir. Bu durumda bile bölgenin aşırı gerilmiş olması nedeniyle ağrı hissedilmez.

Doğumdan sonra bu kesinin ya da oluşmuşsa bir yırtığın dikilmesi biraz zaman alıcı bir işlemdir, çünkü bu bölgedeki kasların ve deri katmanlarının düzgün bir biçimde birleştirilmesi gerekir. Dikiş işlemi sırasında ağrı duyarsanız bunu doktora söyleyin, biraz daha uyuşturmayla bu sorun çözülebilir. Dikişler kendi kendine eridiğinden alınmaları gerekmez.

Etkileri

Epizyotomiden sonra biraz rahatsızlık ve ağrı duyabilirsiniz. Eğer bir enfeksiyon gelişirse ağrı daha da şiddetlenebilir. Yaranın 10-14 gün içinde iyileşmesi beklenir. Bu süreden sonra hala ağrınız varsa doktora başvurmalısınız. Doğal yırtıklar genellikle daha az acı vericidir.

Yardımla Doğum

Kimi zaman bebeğin forseps ya da vakum denen aygıtların yardımıyla doğurtulması gerekebilir. Forseps rahim ağzının bütünüyle açıldığı, bebeğin başının görüldüğü evrede kullanılır. Kimi durumlarda, doğum süreci çok uzamışsa, rahim ağzının tam açılması beklenmeden vakum uygulanarak doğum süreleri kısaltılabilir.

 Ne zaman uygulanır?

 Şu durumlarda doğuma yardım gerekir:

 • Bebek iyice aşağıya indiği halde (başının büyük olması, yeterince ıkınamamanız gibi nedenlerle) bir türlü doğmuyorsa,
 • Bebek ya da siz sıkıntıdaysanız,
 • Bebek ters ya da prematüreyse başının doğum kanalında bası görmesini önlemek için forseps kullanılır.

Nasıl uygulanır?

Forseps: Pelvis tabanı bölgesine uygulanan lokal anestezi ve epizyotomiden sonra doktor, bebeğin başına forseps denen aletin kaşıklarını yerleştirir ve hafif hafik kendine doğru çekerek bebeğin doğmasını sağlar. Siz de ıkınarak yardımcı olabilirsiniz. Bebeğin başı doğduktan sonra vücudu normal olarak doğurtulur.

 • Forseps kaşıkları bebeğin başını çevreleyerek basıdan ve yaralanmadan korur.
 • Vakum: Vakum aygıtına bağlı küçük bir metal kapak vajinadan sokularak bebeğin başına yerleştirilir. Siz ıkındıkça bebek hafifçe çekilerek doğurtulur.

Etkileri

 • Forseps uygulanan bebeğin başının iki yanında izler kalabilir. Bunlar zararsızdır ve iki gün sonra geçer.
 • Bebeğin başında, vakum uygulanan yerde saçlı deriye ait bir şişlik olabilir. Bu da zararsız ve geçicidir.

Yapay Sancı

Doğumun kimi ilaçlar verilerek başlatılmasıdır. Doğum yavaş ilerliyorsa hızlandırmak için de ilaç kullanılabilir. Bu konuda da hastaneden hastaneye uygulama farklılıkları vardır. Doğumun ilaçla başlatılması için ne kadar beklendiğini doktorunuza sorarak öğrenebilirsiniz.

Ne zaman uygulanır?

Şu durumlarda doğum ilaçla başlatılır:

 • Beklenen doğum tarihi bir haftayı geçmiş ve bebek sıkıntıya girmişse ya da plasenta yetersizliği başlamışsa.
 • Sizi ya da bebeğinizi riske sokan yüksek tansiyon gibi bir sorun varsa.

Nasıl uygulanır?

Doğumun ilaçla başlatılması her zaman önceden kararlaştırılıp planlanır. Bu nedenle bir gece öncesinden hastaneye yatmanız istenebilir. Doğumu başlatmak için üç yöntem vardır:

 • Vajinaya rahim ağzını yumuşatacak bir ilaç konulması. Bu yöntem akşam ya da sabah uygulanır. Birkaç saat içinde doğum başlayabilirse de özellikle ilk gebeliklerde bu yöntem tek başına pek etkili değildir.
 • Su kesesinin açılması. İlaç uygulandıktan sonra 8-10 saat geçmesine karşın doğum başlamamışsa doktor bebeği çevreleyen su kesesini küçük bir iğneyle açarak doğumun başlamasını sağlayabilir. Su kesesinin açılması işlemi ağrı vermez.
 • Rahmin kasılmasını sağlayan bir hormon verilmesi. Bu ilaç seruma konarak damla damla verilir. Doğumu başlatmak için en sık kullanılan yöntemdir.

Etkileri

Vajinaya yumuşatıcı ilaç konması en çok yeğlenebilir yöntemdir çünkü, hem su kesesinin patlatılmasından kaçınmış olursunuz hem de kısıtlanmadan hareket edebilirsiniz. Oysa seruma konan ilaçla uyarılan sancılar, doğal sancılardan daha güçlü ve sık olabilir. Kolunuzdaki serum nedeniyle hareketleriniz de kısıtlanır.

 

Kaynak: Annelik ve Bebek Bakımı – Elizabeth Fenwick


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
2
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı