Lösemi, kemik iliğinde başlayan kan hücresi kanseridir. İstatistikler, her yıl lösemiden etkilenen 2000-3000 çocuğun olduğunu göstermektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın çocuk kanseridir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, çoğu çocukluk kanserinin an itibariyle önlenmesinin bilinen bir yolu yoktur. Yetişkinlerin ve lösemili çocukların çoğunun bilinen bir risk faktörü bulunmadığından, lösemi gelişiminin önlenmesi kesin değildir, ancak aşağıdaki yöntemleri deneyerek lösemi riskini en aza indirebilirsiniz.

Potansiyel Risk Faktörlerini Önlemek

Çocuğunuzu yüksek dozda radyasyondan uzak tutun.

Çocuğunuzu yüksek dozda radyasyondan uzak tutun.

Çalışmalar yüksek dozda radyasyona maruz kalan insanların lösemi riski altında olduğunu göstermektedir. Klasik bir örnek: Hiroşima bombalama mağdurlarıdır. Bu bölgede yaşayan insanların atom bombası radyasyonuna maruz kalmaları, lösemi olma olasılığını önemli ölçüde arttırdı.

 • X-ray ışınları, BT taramaları veya radyoterapideki düşük dozda radyasyon bile lösemi gelişme olasılığını arttırır. Bu nedenle, bu testlere ve tedavilere mümkün olduğunca tekrar tekrar maruz kalmaktan kaçınmalısınız.
 • Sağlık çalışanları, hastalar için gereksiz radyasyon durumundan kaçınmakla sorumlu olmalıdır.

Çocuğunuzu kimyasal maddelerden koruyun.

Çocuğunuzu kimyasal maddelerden koruyun.

Benzin, yağlayıcılar ve böcek ilaçları gibi kimyasallardan çocuğunuzu uzak tutun. Bu kimyasallar, solunduğunda kolayca emilebilen tatlı bir koku taşır. Ayrıca maruz kalınca cilde nüfuz edebilir. Lösemi riski, özellikle AML oranları, bu tip maddelere maruz kalanlarda daha yüksektir.

 • Benzin istasyonları ve sigara fabrikaları gibi kimyasal maddelerin bulunduğu yerlerden çalışmaktan kaçının.

Sigara içmekten veya çocuğunuzun etrafındaki tütünlerden kaçının.

Sigara içmekten veya çocuğunuzun etrafındaki tütünlerden kaçının.

Sigara içmek sağlığa zararlıdır. Diğer radyoaktif kimyasallar da sigaralarda bulunur.Sigara içenler için en iyi tavsiye, şimdi sigarayı bırakmak ve yakınlarının hayatlarını kurtarmaktır. Sigara içmeyenler ise, her ne pahasına olursa olsun sigara dumanından kaçınmalıdır.

Belli tür kemoterapi ile ilişkili risklere dikkat edin.

Belli tür kemoterapi ile ilişkili risklere dikkat edin.

Kemoterapi ile diğer kanser türleri için tedavi edilen çocukların tedaviden 5-10 yıl sonra gelişen Akut Miyeloid Lösemi gibi ikincil bir kanser geliştirme riski daha yüksektir.

 • Kemoterapi uygulayan bir doktorla tedavi planını dikkatli bir şekilde tartışmanız tavsiye edilir.

Hamilelik sırasında alkol almayın.

Hamilelik sırasında alkol almayın.

Bazı çalışmalar, hamilelik sırasında alkol kullanan annelerin, doğmamış çocuklarında lösemi gelişme riskini artırabildiğini bulmuşlardır.

Çocuğunuzu Sağlıklı Tutmak

Çocuğunuza sağlıklı bir diyet yapın.

Çocuğunuza sağlıklı bir diyet yapın.

Çocukları daha sağlıklı seçimler yapmaya teşvik etmek, bedenlerini güçlendirir ve kansere yakalanma olasılığını azaltacaktır. MD Anderson Kanser Merkezi’ne göre, çocuklarınızın sağlıklı beslenmelerine yardımcı olmak için aşağıdaki alternatifleri deneyebilirsiniz:

 • Çocuğunuzun yemeğine farklı meyve ve sebzeler ekleyin.
 • Aperatifler için meyve ve sebze yemeye hazır olun.
 • Sebzeleri püre şeklinde makarnalar üzerine sos olarak ekleyin.

Çocuğunuzu daha aktif olmaya teşvik edin.

Çocuğunuzu daha aktif olmaya teşvik edin.

Egzersiz vücudu sağlıklı tutar ve genel bağışıklığı geliştirir. Çocuklarınızın günde en az 60 dakika fiziksel aktivite yaptığından emin olun.

 • TV ve video oyunları sınırlayın.
 • Bisikleti teşvik edin ya da sabahın erken saatlerinde birlikte yürüyüş yapın.
 • Çocuğunuzu basketbol kulüplerine veya dans derslerine kayıt ettirebilirsiniz.

Çocuğunuzun yeterli uykuyu aldığından emin olun.

Çocuğunuzun yeterli uykuyu aldığından emin olun.

Vücut uyku sırasında en iyi şekilde iyileşme gösterir. Hasarlı hücrelerin onarımı, bu süre zarfında gerçekleşir. Yeterli uyku, sağlıklı bir vücut ve hastalıklarla mücadele için önemli olan güçlü bir bağışıklık sistemi sağlayacaktır.

 • Genel olarak, çocukların çok fazla uykuya ihtiyacı vardır. Günlük uyku saatlerinin, bir ila üç yaşındakiler 12 ila 14 saat, dört ila altı yaşındakiler 10 ila 12 saat, yedi ila on iki yaşındakilerin 10 ila 11 saat ve gençlerin 8 ila 9 arasında olmaları gerekir.

Erken Belirtileri Tanıma

Yorgunluk belirtilerine bakın.

Yorgunluk en sık görülen semptomdur. Yüz ve ciltte solgunluk ve hafif efor ile nefes alma zorluğu yorgunluğa eşlik edebilir. Bu belirtiler, kırmızı kan hücrelerinin vücudun geri kalanına yeterli miktarda oksijen taşımadığını gösterir. Akciğerler, diğer hayati organlar ve kaslar daha az çalışarak daha az oksijeni telafi eder. Bu, süreklilik hissi veren ve genel yorgunluk hissine neden olan bir süreçtir.

Kalıcı ateşe dikkat edin.

Kalıcı ateşe dikkat edin.

Ateş aslında vücudu, içindeki zararlı süreçlerden korur. Vücudun lösemi hücrelerine karşı sürekli olarak savaşması ise, kalıcı ateşi tetikler.

Çocuğunuza kemik ağrısı yaşayıp yaşamadığını sorun.

Çocuğunuza kemik ağrısı yaşayıp yaşamadığını sorun.

Kemik iliği kemiğin içindeki yumuşak doku çekirdeğidir. Kemik ağrısı, kemik iliği lösemi hücrelerinin doygunluğunun bir sonucudur.

Kolay morarma ve kanamalara dikkat edin.

Kolay morarma ve kanamalara dikkat edin.

Kolay morarma, diş eti ve burnun sık sık kanaması, ciltte kırmızı noktalar. Bunlar vücutta düşük miktarda  trombosit bulunduğunun belirtileridir.

Cildin altında oluşan yumuşak, küçük topaklara dikkat edin.

Cildin altında oluşan yumuşak, küçük topaklara dikkat edin.

Yumuşak, küçük topaklar vücudun herhangi bir yerinde bulunabilir. Topaklar etkilenen alanın altında sızan lösemik hücrelerin yan ürünleridir.

İştah kaybına dikkat edin.

İştah kaybına dikkat edin.

Dalak ölü kan hücreleri için mezarlıktır. Lösemi, kan hücrelerinin ölüm oranını arttırır ve dalağı tıkar. Sonuç olarak, dalak genişler. Dalağın mideye olan yakınlığı iştah kaybında rol oynar. Genişlemiş dalak, dolgunluk hissini taklit etmek için mide üzerine basar. Bu iştah kaybını sebep olur.

Herhangi bir kilo kaybını takip edin.

Herhangi bir kilo kaybını takip edin.

Vücudun lösemiye karşı savaşması, bir inflamatuar hücre dizisini tetikler. Bir inflamatuar hücre, tümör nekroz faktörü (cachectin) olarak adlandırılır. Cachectin kilo kaybından sorumludur.

Çocuğunuzun gece terlemeleri olup olmadığını takip edin.

Çocuğunuzun gece terlemeleri olup olmadığını takip edin.

Ateş, vücudun zararlı lösemi hücrelerine karşı verdiği bir tepkidir. Kronik ateş, beynin vücut ısısını düzenleyebilme yeteneğini değiştirir. Beynin hatalı düzenleyici süreci normal vücut sıcaklığının çok sıcak olduğunu algılar ve ısıyı yayma aracı olarak gece terlemesini kullanır.

Kasık, koltuk altı ve boyunda topaklar olup olmadığına bakın.

Kasık, koltuk altı ve boyunda topaklar olup olmadığına bakın.

Topaklar lenf bezlerinin şişmesine işaret eder. Lenf bezleri vücudun polisleridir. İstenmeyen bakterileri, virüsleri ve kanser hücreleri gibi yabancı maddeleri tutuyorlar ve çıkarılmaları için onları uyarıyorlar. Bu durumda, lenf bezleri lösemi hücrelerini yakalar ve bunları ortadan kaldırmaya çalışır.

Karnın sol tarafındaki ağrıları tanımlayın.

Karnın sol tarafındaki ağrıları tanımlayın.

Dalak çok gerilir ve büyür, bu da acıya neden olur. Bu genellikle dalağın yerleştiği karnın sol bölgesinde meydana gelir.

Lösemi Tedavisi

Çocuğunuza kemoterapi tedavisi uygulayın.

Çocuğunuza kemoterapi tedavisi uygulayın.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre, çocukluk çağı lösemi için ana tedavi kemoterapidir. Lösemi riski yüksek olan çocuklara, kök hücre nakli ile birlikte kemoterapi verilir.

 • Kemoterapi sadece ALL ve AML vakalarını tedavi edebilir. Kemoterapi en çok ALL’de başarılı olup vakaların% 50’si tedavi edilmektedir. CML ve CLL kemoterapötik ilaçlara iyi cevap vermez.
 • Kemoterapi ilaçlarının temel dezavantajı hem normal hem de kanser hücrelerini öldürmesidir. Tedavi ile kanser hücreleri tekrarlanma sıklığında gerileme olabilir. Kemoterapide kullanılan başlıca ilaçlar sitarabin ve antrasiklin’dir.

Kök hücre nakli için başvurun.

Kök hücre nakli için başvurun.

Sağlıklı bir vericinin kök hücresi, kemik iliği yoluyla bir lösemi hastasına nakledilebilir. Bu şekilde, yeni çok hücreli kök hücreler yeni ve sağlıklı kan hücrelerinin büyümesini teşvik eder.

 • Kemik iliği, tartışmasız tek kök hücre nakli kaynağıdır. Diğer kök hücre kaynakları (embriyolar gibi) tıbbi alanda karışık görüşlerle karşılanmaktadır.

Çocuğunuzu nötropenik diyete koyun.

Çocuğunuzu nötropenik diyete koyun.

Bu, hastayı bakterileri barındıran ve potansiyel olarak enfeksiyona neden olan gıdalardan korumayı amaçlayan özel bir diyet türüdür. Hastaların kan hücreleri, enfeksiyonu etkin bir şekilde kapatmak için iyi donanımlı değildir. Nötropenik diyet için takip edilecek bazı temel ipuçları şunlardır:

 • Taze meyve ve çiğ sebzelerden uzak durun. Bakteriler ciltte ve yapraklarda mevcut olabilir. Muz, greyfurt ve portakal gibi soyulabilen meyveler yemek güvenlidir. Pişmiş sebzeler, konserve meyve ve sebzeler tüketim için güvenlidir.
 • Her zaman et ve balıkları iyi pişiriniz. Bu, Salmonella gibi bir potansiyel tehdidin hastaya bulaşmamasını sağlar.
 • Sadece pastörize süt ürünlerini tüketin. Pastörizasyon, süt ürünlerinde zararlı maddelerin ortadan kaldırılmasının altın standardıdır.
 • Her zaman pişmiş yiyecekleri tercih edin.
 • Suyun içilmesi için güvenli olduğundan emin olun. Damıtılmış, kaynatılmış, ters ozmoz veya filtrelenmiş su tavsiye edilir.

Kaynak: https://www.wikihow.com/Prevent-Leukemia-in-Children


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
1
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
14
Bayıldım!
Garip Garip
2
Garip
Sevmedim Sevmedim
2
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı