Tanıdığın bir çocuğun tacize uğradığını düşünmek gerçekten çok kötü, kabul edilemez bir düşünce olabilir. Bebekler ve çocuklar arasında istismarın farkına varmak özellikle çok zor olabilir, çünkü durumları hakkında konuşmaya isteksiz olabilirler veya durumu anlatmakta zorluk çekiyor olabilirler. Onlar aktif ve gelişmekte oldukları için, iyi ve kötü arasındaki ayrımı yapmakta zorluk çekiyor olabilirler.

Bebeğinizin veya çocuğunuzun davranışlarındaki belli değişiklikler ve gözlemlediğiniz belli duygusal işaretler istismarın göstergesi olabilir.

Bir çocuğun istismar kurbanı olduğundan şüpheleniyorsanız harekete geçin ve yetkililere başvurun.

İşaretleri Farketmek

Çocuğunuzun davranışındaki ani değişikliklere dikkat edin

Çocuğunuzun davranışındaki ani değişikliklere dikkat edin

İstismara uğrayan bir çocuğun aniden farklı davranması yaygındır. Normalde hareketli ve dışa dönük çocuklar kendi içlerine çekilebilir. Nazik çocuklar agresif olabilir. İstismardan etkilenen herhangi bir çocuk aniden endişeli görünebilir.

 • Örneğin, komşunuzun çocuğunun dışarıda ve hayat dolu olduğunu fark edebilirsiniz, ama şimdi dışarı çıkmak veya oynamaktan korkuyor gibi görünüyor.
 • Bebekler ve küçük çocuklar bile davranışlarda değişiklik gösterebilir. Örneğin, açık bir şekilde açıklanabilir bir neden olmadan aşırı derecede telaşlı olabilirler.

Küçükken yaptığı bazı davranışları tekrarlaması istismarın göstergesi olabilir.

Küçükken yaptığı bazı davranışları tekrarlaması istismarın göstergesi olabilir.

İstismar, çocukları güvensiz hissettirebilir ve yaşlarından daha genç gibi davranmalarına sebep olabilir.

 • Örneğin, lazımlık eğitimi almış bir çocuk yatağı tekrar ıslatmaya başlayabilir ya da elini emmeyi bırakmış bir çocuk elini tekrar emmeye başlayabilir.

Aşırı derecede uyumlu veya aşırı talep eden bir çocuğa dikkat edin.

Aşırı derecede uyumlu veya aşırı talep eden bir çocuğa dikkat edin.

Normalde, bebekler ve küçük çocuklar hem yetişkinleri hem de sınırları test etmekle ilgilenir. İstismara uğrayan çocuklar sadece bir yetişkinin söylediklerini yapmak isterler, ya da sürekli olarak meydan okuyan ya da talep eden olabilirler.

 • Örneğin, bir çocuğu kreşte izliyorsanız ve her etkinlikte ya da bir yetişkin bir şey yapmasını istediğinde öfke nöbeti geçiriyorsa, bu endişelenmeniz için bir neden olabilir.

Yeme değişikliklerine bak.

Yeme değişikliklerine bak.

Bebekler ve küçük çocuklar için bazen seçici yiyiciler olmak doğaldır. Bununla birlikte, bir çocuğun açık bir neden olmadan nasıl yemek yediği önemli bir şekilde değişmiş gibi gözüküyorsa (büyüme ya da hastalanma gibi), bu endişelenmek için bir sebep olabilir. Ayrıca nispeten kısa bir sürede çok fazla kilo alabilir veya kaybedebilirler.

 • Örneğin, istismar edilen bir çocuğa bebek bakıcılığı yapıyorsanız, çok zayıf büyüdüklerini ve yemek yemeye ilgi göstermediklerini fark edebilirsiniz.

Çocuğun uyuma sorunu varsa dikkat edin.

Çocuğun uyuma sorunu varsa dikkat edin.

Normalde iyi uyuyan bebekler gece boyunca uyanmaya başlayabilir. Küçük çocuklar kabuslar hakkında konuşabilirler. Çocuğun uykusunu izlemediyseniz, başka işaretler de görebilirsiniz.

 • Örneğin, iyi uyumadıkları için alışılmadık şekilde yorgun veya zayıf görünebilirler.

Okul veya kreşteki değişiklikleri takip edin.

Okul veya kreşteki değişiklikleri takip edin.

Suistimal edilen bebekler ve küçük çocuklar, açık bir neden olmadığında (hastalık ya da tatil gibi), kreşte ya da okul öncesi dönemde yetersiz katılım gösterebilirler. Aynı zamanda kreşte veya okulda farklı davranmaya başlayabilirler. Çok başarılı bir çocuğun performansında ani bir düşüş yaşanabilir.

 • Eğer okula ya da kreşe giden çocuğunuz arkadaşlarıyla kavga ediyorsa, tenefüslerde yalnız olmayı tercih ediyorsa ya da performansında gözle görülür bir düşüş varsa, bakıcınızla veya öğretmeninizle iletişime geçin.

Çocuk evden veya bakıcıdan korkuyorsa, not alınız.

Çocuk evden veya bakıcıdan korkuyorsa, not alınız.

Evde veya okulda biri tarafından istismar edilen bir bebek ya da çocuk eve ya da okula gitmek istemeyebilir. Ebeveynlerden veya diğer bakıcılardan uzak durabilirler.

 • Örneğin, eve dönme zamanı geldiğinde (ya da tam tersi)  öğretmenlerine anlamsız bir şekilde sarılarak eve gitmek istemediklerini gösterebillirler.
 • Hafif ayrılık anksiyetesi, bebekler ve küçük çocuklar arasında da yaygındır ve bu durum istismar olduğunu göstermez. Bir çocuğun bakıcıdan korktuğunu aklınızdan çıkarmayın, bu bakım veren kişinin çocuğu istirmar ettiği anlamına gelmez.
 • Eğer çocuğunuzu bir bakıcıya bırakıyorsanız ve çocuğunuz gitmemek için direniş gösteriyorsa çocuğunuza nedenini sorun. Potansiyel istismar hakkında düşünmek çok duygusal hissetmenize neden olabilir, ancak çocuğa bir şekilde yardım etmeye çalıştığınızı hissettirmelisiniz.

Çocuğun erken cinsel farkındalığı veya bilgisi varsa uyanık olun.

Çocuğun erken cinsel farkındalığı veya bilgisi varsa uyanık olun. Çocuğun erken cinsel farkındalığı veya bilgisi varsa uyanık olun.

Cinsel gelişim uzun bir süreçtir. Bazı aşamalar küçük çocuklarda bile başlar. Bununla birlikte, bir çocuğun ileri düzeyde seks bilgisine sahip olduğu ya da sık sık konuşulduğu görülürse, bu, cinsel tacize işaret eden kırmızı bir bayrak olabilir. Cinsel konularla ilgili bazı merakların (erkekler ve kızlar arasındaki farklar gibi) bazı aşamalarda doğal olduğunu unutmayın.

 • Çocuğunuzun arkadaşlarından birine cinsel eylemlerde bulunduğunu fark ederseniz, bu alışılmadık bir durumdur ve araştırılmalıdır.

Sıra dışı yaralanmaları fark edin.

Sıra dışı yaralanmaları fark edin.

Bebekler ve küçük çocuklar dünyayı keşfetmekle meşguldürler ve bu süreçte vücuttaki belli çizikler ve çürükler normaldir. Bununla birlikte, çocukta çok sayıda ciddi yaralanmalar veya normal çarpma ve çizikler gibi görünmeyen yaralar varsa, bunlar istismar belirtisi olabilir.

 • Bir nesneyle yapılmış gibi görünen işaretler, ısırıklar, çizikler veya yanıklar gibi şeyleri görebilirsiniz.

Çocuğun genel görünümünü gözlemleyin.

Çocuğun genel görünümünü gözlemleyin.

Suistimal edilen bebekler ve küçük çocuklar görünüşlerine ve nasıl giyindiklerine önem vermeyebilir.

 • Örneğin, kıyafetleri temiz olmayabilir, yakalarına ve askılarına dikkat etmeyebilir ya da çocuk sürekli olarak kirli ve dağınık olabilir.

Çocuk istismarı şüphesi varsa hemen bir çocuk doktoru ile konuşun.

Çocuk istismarı şüphesi varsa hemen bir çocuk doktoru ile konuşun.

Bir çocuk doktoru, istismar yaralanmalarının tıbbi tarafına yardım etmenin ötesinde, bir soruşturma başlatmak için polise ve çocuk koruma hizmetlerine başvurmanıza yardımcı olabilir. Çocuğunuzu hastaneye götürmenizi söyleyerek, ilk teşhişin ve tedavinin yapılmasına yardımcı olabilirler. Ayrıca, çocuğunuzun duygularını anlamalarına ve anlatmalarına yardımcı olacak özel bir klinik veya çocuk psikoloğuna da başvurabilirler.

 • Resmi makamlara, yaralanmaya ait resimler, devamsızlık kayıtları veya çocuğun ifadeleri gibi istismarın kanıtlarını gösterdiğinizden emin olun.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
16
Bayıldım!
Garip Garip
3
Garip
Sevmedim Sevmedim
5
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı