Bebeğiniz için satın alacağınız tüm her şey onun hem sağlığı ve konforu açısından oldukça önemlidir. Hazırlık sürecinde, bebek bezi konusunda detaylı bir araştırma yapmanızda fayda var. Çünkü bez direkt bebeğinizin cildi ile temas edecek. Araştırma sürecinde önünüze bir sürü marka ve fiyat seçenekleri çıkacaktır. Ancak kullanmadan bir bezin emiciliği, konforu gibi özellikleri anlamak mümkün değildir. Ayrıca bir bezin fiyatının pahalı olması onun iyi olduğu anlamına da gelmiyor. Bu yazımızdaki amacımız bebek bezi alırken dikkat edilmesi gerekenlerdir.

Bebeklere tuvalet eğitimi verene kadar bebek bezi kullanılmalıdır bu süre ortalama 2 – 3 yılı bulabilir. Bebeğin eğitime hazır olmadığı durumlarda psikolojik etkilerinin yanı sıra anne ve baba için yıpratıcı bir süreç yaşanabilir. Bebeğin beze ihtiyaç duymadığı zaman tuvalet eğitimine başlanmalıdır dolayısıyla uzun bir süre bebeğin en temel ihtiyaçlarından birini bezler oluşturur. Doğru bez seçimi bebeğin rahatını ve sağlığını sağlayacaktır.

Bebek bezi alırken dikkat edilmesi gerekenler ile doğru bir tercih yapılabilir. Anne babalar piyasada bulunan tüm bezler arasında deneme – yanılma yöntemini kullanmadan önce bezler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Sürekli bez değiştirmek bebeğin cildinde tahriş ve kızarıklık oluşumuna zemin hazırlarken anne babalar için büyük bir maddi yüke sebep olacaktır.

Bebek Bezi Bedeni

Bebek bezi seçerken mutlaka bedeni esas alınmalıdır. Çevreden duyulan ‘iki aylık bebek üç numara bez kullanır’ gibi yanılgılardan uzak durulmalıdır. Her bebeğin boyu kilosu ve gelişimi farklı şekilde ilerler. Küçük bebek bezleri bebeğin cildini tahriş ederken hareket alanını kısıtlar ve gün boyu huzursuz olmasına sebep olabilir. Büyük beden bebek bezleri ise çişi sızdırır, bebeğin belinden kayar ve toplanır. Doğru bebek bezi seçiminde şu bedenler dikkate alınabilir:

  • 0 – 3 kg arasında doğan bebekler için özel prematüre bezler,
  • 2 – 5 kg arasında doğan bebekler için 1 numara yenidoğan bezi,
  • 3 – 7 kg arası bebekler için 2 numara,
  • 4 – 9 kg arası bebekler için 3 numara,
  • 7 – 14 kg arası bebekler için 4 numara,
  • 11 – 19 kg arası bebekler için 5 numara,
  • 14 – 22 kg arası bebekler için 6 numara,
  • 15 kilogramdan fazla olan bebekler için 7 numara.

Yenidoğan bebek bezi seçerken göbek bağı oyuntulu olmasına dikkat edilmelidir, bez bağlanırken göbek bağının kapatılması enfeksiyon ve iltihaplanmalara yol açabilir.

Fiyat

Yapılan araştırmalara göre bebeklerin tuvalet eğitimini tamamlayana kadar yılda yaklaşık 2700 adet beze ihtiyaçları vardır. Aile bütçesini oluştururken bebek bezine ayrılacak miktar belirlenebilir. Piyasada ucuzdan pahalıya onlarca bebek bezi bulunur. Maddi olarak aileyi sarsabilecek bebek bezleri yerine ekonomik olanlar tercih edilebilir. Her pahalı bezin iyi olmadığı gibi ekonomik bezler de kötü değildir. Bebeğin konforunu sağlayabilecek bebek bezi bulana kadar stok yapılmamalı ve bez ile bebek cildinin uyumu gözetilmelidir.

Bebek bezi satın alırken mutlaka indirim ve kampanyalar takip edilmelidir. Bebek cildine uyan bez pahalıysa indirimlerde oldukça iyi fiyatlar yakalanabilir. Ucuz olduğu için stok yapılan bezler bebek cildine uyum sağlamadığı takdirde büyük bir masrafa neden olabilir.

Bebeğinizin Beze Verdiği Tepki

Bebek için en iyi bezi anlayabilmek son derece önemlidir. Bebek cildi çok hassastır ve bazı bebekler alerjik bir cilde sahip olabilir. Uygun bez seçilmediği takdirde pişik, tahriş, döküntü ve kızarıklık oluşabilir. Bezin emiciliğinden, hava almasından ve sızdırmadığından emin olmak gerekir. Bebek bez ile rahat hareket etmelidir, bel ve bacak kısımları sıkışmamalıdır. Bebeğin bez ile rahat edemediği fark edildiğinde diğer alternatifler değerlendirilmelidir.

Yıkanabilir Bebek Bezi

Yıkanabilir bebek bezleri, kullan at bezlere göre ilk satın almada daha pahalı olabilir ancak uzun vadeli kullanım sağlaması nedeniyle daha ekonomik olacaktır. Yıkanabilir bebek bezleri doğa ve çevre dostudur aynı zamanda parfüm, kimyasal gibi zararlı maddeleri içermez. Yıkanabilir bebek bezleri tek bedendir, yan ve alt taraflarında bulunan çıtçıtlar ile bebek büyüyünce bile kullanılabilir. Yandan bağlamalı modeller sayesinde iki ya da üç bebek büyütülebilir.

Anneler, yıkanabilir bebek bezi kullanmaktan çekinebilir ancak bu bezlerde bebeğin pişik olma ihtimali daha düşüktür. Organik ve pamuklu kumaşlarla üretilen bebek bezleri makinede ya da elde yıkanabilir.

Emiş Gücü

Bebek bezleri emiciliğin seviyesi ile birbirinden ayrılır. Bazı bezler ilk çişte dolabilir ve bebeği rahatsız edebilir. Emiş gücü yüksek olan bezler bebeğin altının daha uzun süre kuru kalmasını sağlar ve pişik ihtimali en alt seviyelere iner.

Emiciliği yüksek olan bezler daha az bez kullanılmasını sağlarken maddi açıdan büyük bir avantaj olacaktır. Emiciliği düşük olan bezler ise sık sık değiştirilmesi gerektiği için bez paketinin çabuk tükenmesine sebep olur. Bebek bezi satın alırken bazı paket fiyatları düşük olabilir ancak emiciliği düşük olan bezler her zaman çabuk bitecektir.

Açık Bezler

Bebekler ilk birkaç sene özellikle yenidoğan döneminde daha sık mikrop kapabilir, sık sık hastalanır ve enfeksiyon oluşabilir. Bebeğin hijyenik bir ortamda büyümesi, bakterilerden uzak tutulması hastalık ihtimalini düşürürken bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlar. Açık bebek bezleri havayla ve insanlarla sürekli temas halinde olduğu için bakteri ve mikrop oluşumu hızlanır.

Pazarda, küçük marketlerde ya da dükkanlarda satılan ambalajsız bebek bezleri tercih edilmemelidir. Açık bebek bezi bebeğin hassas cildine uygun olmayabilir. Satın alınan kapalı bebek bezleri ise kuru ve serin yerde muhafaza edildiğinde bakteri oluşumu engellenebilir.

Hava Kanalları

Piyasada bulunan bazı bebek bezleri hava ile temas etmediği için bebeği rahatsız edebilir. Bebek bezi sızdırmamalı ancak pişik oluşumuna karşı hava kanalları bulunmalıdır. 24 saat boyunca bebek bezinde hapsolan cilt hava almadığında bakteri oluşumu hızlanır, kızarıklık ve döküntüden sonra geçmeyen pişiklere sebep olabilir.

İnatçı ve geçmeyen pişikler bebeği gün boyu huzursuz edecektir.

Bez Dokusu

Bebek cildi narindir ve küçük değişikliklerde bile tepki verebilir. Bezin sert ve kalın olması emiş gücünü azaltırken bebeğin hareket kabiliyetini sınırlayabilir. Pamuklu ve yumuşak bezler bebeğe gün boyu rahatlık sağlarken keyifle oyun oynamasını sağlar. Kalın bezler bebeğin yuvarlanma, emekleme ve yürüme zamanlarında huzursuzluk verebilir.

Yan Bantlar

Bebekler bez bağlarken çok fazla hareket edebilir ve hızlı olmak gerekir. Bazı yan bantlar esnek olmadığı için ilk çekişte kopar ve bez kullanılmaz hale gelebilir. Yan bantların esnemesi bebek bezinin daha kolay bağlanmasını sağlar. Aynı zamanda bebek bezini sık sık açıp kapatmak gerekebilir yapışkanlığı yeterli olmayan bantlar, bez dolmadığı halde değişim gerektirebilir.

Yan bantların esnek olması bebeğin kilo aldıkça bez içinde daha rahat ve huzurlu olmasını sağlar.

Bebek Bezi Testleri

Bebek bezlerinin Türk Pediatri Kurumu’ndan onay alması ve dermatolojik testlerden geçmesi gerekir. Onay almayan ve testlerden geçemeyen bezler sık sık şikayetlere sebep olabilir. Kaliteli ve ergonomik bezlerin çoğunda bu onay bulunur ancak paket üstünde belirtilen açıklamalara mutlaka dikkat edilmelidir.

Bez Desenleri

Bebek bezlerinde sayısız desen bulunur, yenidoğan döneminde bebek bezi desenleri önemli değildir ancak bebeğin büyümesi ve etrafı keşfetmesiyle birlikte desenler son derece önemlidir. Bebeğin ilgisini çeken renkli desenler bez bağlamayı kolaylaştıracaktır.

Önerilen Makaleler

En İyi Bebek Bezleri

Bebeğinize Nasıl Islak Mendil Yapabilirsiniz?

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
3
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı