Bebeğiniz için doğru oyuncakları nasıl seçersiniz? Bu makalede çocuğunuzla birlikte büyüyecek, ona meydan okuyacak, düşüncelerini, fiziksel, lingual ve sosyal-duygusal becerilerini geliştirecek oyuncakların seçimi için bazı öneriler bulacaksınız.

Küçük çocuklar, yaparak öğrenen küçük kaşiflerdir. Oyun oynamak, çocuğunuza kendine özgü ilgi alanlarını takip ederek yeni beceriler geliştirmek ve bunları uygulamak için harika bir fırsattır. Çocuğunuzun oyun alanı, oynadığı oyun ve oyuncakları gelişimini önemli şekillerde şekillendirebilir.

Çocuğunuz için oyuncak seçmek kolay görünebilir, ancak bir oyuncak mağazasına gidip raflar arasında yürürken ilk hissedeceğiniz yorgunluk olacaktır. Yürümeye başlamış bebekler için marketlerde çok sayıda oyuncak var. Peki çocuğunuz için doğru olanı nasıl seçersiniz? Hangisinin yüksek kaliteli ve uzun ömürlü olacağını nasıl anlayabilirsiniz? Hangisi çocuğunuzun ilgisini birkaç günden fazla veya birkaç hafta boyunca meşgul edecek? İşte size çocuğunuzla birlikte büyüyecek, ona meydan okuyacak ve genel gelişimini (düşünsel, fiziksel, lingual ve sosyal-duygusal beceriler) besleyecek oyuncakları seçmek için birkaç öneri.

Farklı şekillerde kullanılabilecek oyuncakları seçin

Yürümeye başlayan çocuklar birbirinden ayrılmayı, bir araya getirmeyi, çıkarmayı, yerleştirmeyi, eklemeyi ve biriktirmeyi severler. Çocuğunuzun onlarla çok farklı oyunlar oynayabilmesi için “açık uçlu” olan oyuncakları seçin. Örneğin, bir yol, hayvanat bahçesi, köprü veya bir uzay gemisi yapmak için tahta bloklar veya tıknaz plastik kilitleme blokları kullanılabilir. Bunun gibi oyuncaklar çocuğunuzun hayal gücünü kırar ve problem çözme ve mantıksal düşünme becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

Örnekler: Bloklar, birbirine geçen bloklar, yuva blokları veya bardaklar ve kum ve su oyunu için oyuncaklar.

Çocuğunuzla birlikte büyüyecek oyuncakları seçin.

Hiç bebeğiniz için oyuncak aldığınız ve birkaç dakika ilgilenip bıraktığı ve bir daha hiç dokunmadığı oldu mu?  Aslında çoğumuz bu hataya düşüyoruz. Farklı gelişim aşamalarında eğlenceli olabilecek oyuncaklara bakarak bu hataya düşmenizi engelleyebilirsiniz. Örneğin, küçük plastik hayvanlar küçük bir çocuk için eğlenceli olup, onlar için bir ayakkabı kutusu yapabilirler, daha büyük bir bebek ise onları ortaya çıkardığı bir hikaye için kullanabilir.

Örnekler: Plastik oyuncak hayvanlar ve aksiyon figürleri, bebek evleri, tren ve damperli kamyonlar (ve diğer araçlar), doldurulmuş hayvanlar ve bebekler

Arama ve problem çözmeyi teşvik eden oyuncakları seçin

Oyun oynamak çocuklara tekrar tekrar yeni beceriler geliştirme şansı verir. Çocuklara kendi başlarına ya da biraz koçluk yaparak bir şeyleri anlama şansı veren oyuncaklar, mantıksal düşünme becerilerini geliştirir ve onlara problem çözme yeteneklerinin gelişmesinde yardımcı olur. Aynı zamanda çocukların mekansal ilişkiler kurma becerilerini geliştirmelerine (şekillerin nasıl birbirine uyduğunu anlamalarına), el-göz koordinasyonuna ve ince motor becerilerine (el ve parmaklardaki küçük kasları kullanarak) yardımcı olurlar.

Örnekler: Bulmacalar, şekil oluşturucular, bloklar, yuva blokları veya bardaklar, kil, boya, boya kalemi veya oyun hamuru gibi sanat malzemeleri

Çocuğunuzun hayal gücünü ateşleyen oyuncaklara bakın

Çocuğunuzun üçüncü yılında artık kendisi, bir başkasının (bir kral gibi) rolünü üstlenebilir ve bir şeylerin (bir blok gibi) aslında başka bir şey olduğunu (bir parça kek gibi) hayal edebilir; bu sayede yaratıcılığı da bir anda artmaya başlar. Çocuğunuzun hikayeler  geliştirip harekete geçerken kullanabileceği oyuncaklara bakın. Hikayeler ile oyun oynamak dil ve anlama becerileri, problem çözme becerileri ve sıralama yeteneği (mantıksal bir sırayla olaylar koymak) oluşturur.

Örnekler: Giysi kıyafetleri, bloklar, oyuncak gıdalar ve plastik tabaklar, aksiyon figürleri, doldurulmuş hayvanlar ve bebekler, trenler ve kamyonlar, bebek evleri, oyuncak aletler yada küçük itfaiyeciniz için kağıttan yaptığınız bir yangın hortumu yangın hortumu. Kutular evler, korsan gemiler, kulübeler, tüneller – çocuğunuzun hayal gücünün gelebileceği her şey!

Çocuğunuza “gerçek” şeylerle veya gerçek  gibi görünen oyuncaklarla oynama şansı verin

Bebeğiniz, dünyadaki nesnelerin nasıl çalıştığını anlamaya gayret ediyor – televizyonlar ya da anahtarlar gibi. Ayrıca cep telefonunuz gibi “gerçek” şeylerle oynamakla ilgileniyor, çünkü sizin gibi büyük ve yetenekli olmaya hevesli. Bunun gibi oyuncaklar, çocukların problem çözmelerine yardımcı olur, mekansal  ilişkileri öğrenir (bir  şeylerin nasıl birbirine uyduğu) ve iyi motor beceriler geliştirir (el ve parmaklardaki küçük kasların kullanımı).

Örnekler: Plastik tabaklar ve yiyecekler, oyuncak anahtarlar, oyuncak telefon, giyinme kıyafetleri, müzik aletleri, çocuk boy süpürgeler, bezler, fırçalar ve çöp tenekeleri

Çocuklarınızı okuma ve yazmaya hazırlayan oyuncaklar tercih edin

Kitaplar, manyetik alfabe harfler, boya kalemleri ve parmak boyaları gibi sanat malzemeleri, çocuğunuzun erken yazma ve okuma becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Gazeteler, dergiler ve broşürler günlük hayatta karşımıza çıkan ve bebeğimize yardımcı olabilecek ücretsiz oyuncaklardır.

Çocuğunuzu aktif olmaya teşvik eden oyuncaklar arayın

Yürümeye başlayan çocuklar, daha güçlü bedenleri ve kendinden emin psikolojileri ile her türlü fiziksel hareketi yapabilirler. Çocuğunuzun mevcut fiziksel becerilerini geliştirmesine ve bunlara yenilerini eklemesine yardımcı olacak oyuncakları tercih edin.

Örnekler: Farklı şekil ve büyüklükteki bilyeler, üç tekerlekli bisikletler veya üç tekerlekli scooter (uygun koruyucu donanım ile), plastik bowling takımları, çocuk boyutlu basketbol potası, çekme-oyuncakları (örneğin çocuğunuzun bir ipi çekebileceği oyuncaklar), vagon Tünelleri taramak ve çekmek için bahçe aletlerini kazma ve tırmıkla taşıma, tünelleri taramak için hareketli kutular (her iki ucunda açık)

Kuşaklar arası oyun oynamayı besleyen oyuncaklara bakın

Yetişkinler ve çocuklar hemen hemen her şeyi birlikte oynayabilirken, yetişkin katılımı için tasarlanmış bazı oyuncaklar var. Hepiniz birlikte oynadığınızda “aile oyunu gecesi” başlatmayı düşünün. Masa oyunları sayma, eşleme ve hafıza becerilerini, dinleme becerilerini ve kendi kendini kontrol etmeyi (çocuklar kurallara uymayı öğrendikçe) teşvik eder. Ayrıca dil ve ilişki kurma becerilerini geliştirirler. Diğer bir önemli fayda, çocuklara zarif kazananlar olmayı ve kaybetme ile nasıl başa çıkacaklarını öğretmektir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için oyuncak seçimi hakkında sık sorulan sorular

Seslerin, ışıkların ve müziğin faydaları nelerdir?

Bebekler için pek çok oyuncak, düğmeler, kollar, ışıklar, müzik vb.  ile parlıyor. Genellikle bu oyuncaklar farklı özellikleri olduğu ve “çocukların gelişimini desteklediği” iddia edilerek satılıyor. Ancak bu özellikler genellikle çocuk için zıt etkiye sahiptir. Bir oyuncak ne kadar fazlasını yaparsa, çocuğunuzun yapması gereken o kadar az olur. Çocuğunuz karşısına oturup oyuncağının performansını izliyorsa bu eğitici değil eğlendirici aktivitedir. Ayrıca, bu oyuncaklar neden-sonuç öğrenen bir çocuğa kafa karıştırıcı olabilir. Bir oyuncak rastgele müzik çalmaya başlarsa veya ışıkların hangi düğmeyi yanıp sönmeye başladığı belli değilse, o zaman çocuğunuz hangi eylemlerinin (sebep) ışık ve müzik ürettiğini öğrenmez (etki). Kısacası, en kullanışlı oyuncaklar genç bir çocuğun en çok harekete geçmesini gerektiren oyuncaklar. Çocuğunuz bir şeyi başarmak için ne kadar zihnini ve vücudunu kullanırsa o kadar fazla öğrenir.

Oyuncaklar reklamlarda yada ürün paketinde iddia edildiği gibi, bebeğimin zeka gelişimini artırır mı?

Bu iddialarla ortaya atılan birçok ürünün çocukların zekasını artırdığı kanıtlanmamıştır. Aslında, güvenli ev eşyaları (doldurma ve boşaltma için plastik kaseler, tırmanma için yastıklar ve mağara yapmak için yığma, eski kıyafetler giyinme) genellikle en iyi öğrenme araçlarıdır. Unutmayın, çocuğunuzun problem çözmesi ve kendi fikirlerini geliştirmesi için zihnini ve bedenini kullanması ne kadar çoksa, o kadar öğrenir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
7
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı