Bir bebeğiniz olacağını öğrendiğinizde onun için her şeyin en iyisini istemeniz gayet doğal. Yenidoğan bebeğiniz için ise kullanacağınız tüm ürünler oldukça önemlidir. Oyuncaktan tutun da kıyafetlerine kadar… Oldukça hassas ve narin bir cilde sahip olan bebeğiniz için tercih edeceğiniz cilt bakım ürünlerinin seçiminde de oldukça dikkatli olmalısınız. Bunlardan bir tanesi de ıslak mendil. Peki bebeğinize ıslak mendil alırken nelere dikkat etmelisiniz?

İçindekiler kısmını mutlaka okuyun!

Islak mendillerin çoğunun içeriği aynıdır. Paketin üzerindeki içindekiler kısmını mutlaka okuyarak içerisinde bebeğinizin cildine zararlı olabilecek kimyasalların olup olmadığını kontrol edin. Sonuç olarak en ideal ıslak mendilin içerisinde olması gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • Su
  • Gliserin
  • Limon yağı
  • Çay ağacı yağı
  • Lavanta yağı
  • Aloe vera özü
  • Papatya özü

Mümkün olduğunca az kokulu olanlarını tercih edin.

Bebekler genellikle hemen hemen her türlü koku veya kimyasal maddeye tepki verebilen çok hassas bir cilde sahiptir. Çoğu doktor da kokusuz ıslak mendil kullanılmasını önermektedir. Sonuç olarak bebeğinizin hassas cildi için yumuşak kokulu ve çok fazla kimyasal maddeden yapılmış olmayan mendilleri seçebilirsiniz.

Yoğun kokulu ıslak mendiller daha fazla parfüm ve esans içerir ayrıca parfümlü ıslak mendiller kokusu ile bebeği rahatsız ederken içerdiği kimyasallar nedeniyle döküntüye sebep olabilir.

Kesinlikle paraben içermemeli!

Kozmetik ürünleri ve bebek bakım ürünlerinde koruyucu özelliği sebebiyle yıllardır kullanılagelen paraben sağlığa zararlı bir kimyasaldır. Satın alacağınız ıslak mendilin kesinlikle paraben içermediğinden emin olun.

Bebek cilddi hassas ve ince olduğu için ıslak mendillerde bulunan paraben kolayca emilebilir, paraben kanserojen bir maddedir ve kullanılmaması gerekir.

Kalınlığa dikkat edin.

Kalın ve boyutu büyük olan mendilleri tercih edin. İnce mendiller kullanım sırasında yırtılıp ellerinizin kirlenmesine sebep olabilir. Aynı zamanda kalın mendiller yumuşak ve pamuksu dokusuyla bebek cildinin tahriş olmasını engelleyebilir.

Kalın mendiller daha ekonomik bir kullanım sunar, ince mendiller yeterli temizlik sağlayamacağı için çok çabuk bitebilir.

Bebeğinizin cilt tipine uygun mendilleri tercih edin.

Bebeklerin cildi oldukça narin ve hassastır. Ancak her bebeğin cilt tipi farklıdır. Bazı bebekler hassas, bazıları normal bir cilde sahip olabilir. Bebeğiniz kızarıklıklara veya cilt alerjilerine yatkınsa, her zaman organik maddelerden yapılmış özel mendilleri kullanmayı tercih etmelisiniz.

Kullandığınız ıslak mendil sürekli cildine zarar veriyorsa daha farklı alternatifleri denemelisiniz. Deneme – yanılma yöntemiyle en doğru ıslak mendili seçebilirsiniz.

Çevre dostu mendilleri tercih edin.

Bebeğiniz için en kaliteli ıslak mendili tercih ettiğinize göre doğada kolayca ayrışabilen, çevre dostu olmasına da özen göstermelisiniz. Çevre dostu mendillerin kullanımı ve ayrıştırılması kolaydır. Hem bebeğiniz hem de çevre için en ideal ıslak mendil markasını kullanabilirsiniz.

Çevre dostu mendiller gerek ıslak mendilin dokusu gerek paketin içeriği ile doğaya zarar vermez. Doğası korunan bebekler her zaman mutlu ve sağlıklı olacaktır.

Yenidoğana özel ıslak mendil kullanın.

Dokuz ay boyunca anne karnında su içinde bulunan bebekler doğdukları an hava ve dış etkenlerle karşılaşır. Hassas ve narin ciltleri mikrop, kimyasal maddeleri ve virüsleri çok çabuk emebilir ve rahatsızlıklar oluşabilir.

Özellikle ilk altı ayda yenidoğan ıslak mendili kullanımı daha az kimyasal maruz kalınmasını sağlar. Yenidoğan ıslak mendilleri dokusu ve kokusuz olması nedeniyle bebek cildine zarar verme olasılığı düşüktür. Bu ıslak mendiller yenidoğana özel pH değeri ile diğer ıslak mendillerden ayrılır ayrıca ıslak mendil üretilirken saf su kullanılır ve mikroorganizmaların üremesi engellenir.

Saf su içeren ıslak mendiller tercih edilmelidir.

Özel üretim teknikleri ile hazırlanan saf su, suyun içinde bulunan mikrooganizmalardan arındırılır. Günlük hayatta içilen çeşme ya da kaynak suları klor, kireç ya da metal içerebilir. Bu maddeler bebek cildine zarar verebilir.

Onlarca işlemden geçen saf su bebek cildi için en iyi seçeneklerden biridir ve içerisinde zararlı bakteriler bulunmaz.

Ambalaja dikkat edin.

Anneler her zaman ıslak mendile ihtiyaç duyabilir, Alt temizliği, el ve yüz hijyeni, kir ve kusmukları temizlemek için ıslak mendil ideal bir tercihtir ancak sizi uğraştıran ve tek elinizle alamadığınız ıslak mendilleri tercih etmeyin.

Kolay açılabilen ve hava almayan ıslak mendiller pratik bir kullanım avantajının yanı sıra uzun süre ıslak ve temiz kalmasını sağlar.

Kampanyaları takip edin.

Bebek büyütmek zaman zaman masraflı olabilir. İndirim ve kampanya fırsatlarından yararlanarak yapacağınız alışverişler ise sizi maddi bir kazanç sağlayacaktır. Özellikle yenidoğan döneminde çok fazla ıslak mendil kullanılmaktadır, kampanyaları değerlendirerek birkaç koli stok yapmak avantajlı olabilir.

Islak mendil dokusuna önem verin.

Islak mendilin %100 pamuk olmasına özen gösterin. Farklı maddelerden üretilen ıslak mendiller bebek cildinde kızarıklık oluşmasını hızlandırır. Pamuklu ıslak mendiller yumuşak dokusuyla bebeğin cildini korur ve rahatsızlık vermez.

Pamuk doğal bir üründür ve bebeğinizin hassas cildine uyum sağlayacaktır.

Çok amaçlı ıslak mendilleri tercih etmeyin.

Marketlerde ve kozmetik mağazalarında satılan genel amaçlı ıslak mendilleri bebeğinizin cildi için asla kullanmayın. İçerdiği maddeleri ve kalitesinden emin olmadığınız ıslak mendiller bebeğinizin gün boyu huzursuz ve mutsuz olmasına sebep olabilir.

Bebek cildi narin ve hassastır, çok amaçlı ıslak mendiller ise yüksek miktarda kimyasal, parfüm ve paraben içerebilir.  Bu ıslak mendiller bebeğin cildinde aniden tepkimeye yol açar ve tahrişe neden olur.

Dermatolojik testlerden geçmeli.

Bebeğin tenine sık sık temas eden ıslak mendiller mutlaka dermatolojik testlerden geçmelidir. Bebeklerin hassas cildinde oluşabilecek alerjik reaksiyonlar, pişik ve tahriş oluşumu gibi istenmeyen sebepler dermatolojik testlerden geçen ıslak mendillerde daha az görülmektedir.

Vücut temizliğini gönül rahatlığıyla yapabilmeniz için mutlaka paket üzerindeki yazıları inceleyin ve araştırmadan karar vermeyin.

Zararlı maddelerden uzak durun.

Alkol, SLS, SLES ve sentetik lif içeren ıslak mendilleri kesinlikle tercih etmeyin. Bebeklerin cildi yetişkinlere göre daha ince ve hassastır. Zararlı maddeler bebeğinizin cildine hızlıca nüfus edebilir ve istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir.

Alkol, tuzlu su ve SLS gibi maddeler tahriş oluşumunu hızlandırırken bebeğin rahatsızlık duymasına sebep olabilir. Özellikle pişik ve tahriş gibi durumlarda alkol içeren ıslak mendiller kesinlikle tüketilmemelidir.

Araştırma Yapın.

Anne babalar bebek bezi araştırma ve inceleme konusunda oldukça istekliyken ıslak mendilleri görmezden gelebiliyor. Oysaki ıslak mendiller bebeğin tüm vücut temizliğinde kullanılabildiği için daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Islak mendil seçerken mutlaka araştırma yapmalısınız, çevrenizden duyduğunuz tavsiyeler, kullanıcı deneyimleri, yapılan çalışmalar ve kendi incelemeleriniz doğrultusunda en uygun ıslak mendili bulabilirsiniz. Araştırma yaparken sırasıyla içerik, markanın çalışmaları, varsa bilimsel araştırmalar ve son olarak da kullanıcı deneyimleri değerlendirilmelidir.

Islak Mendil Kullanırken Dikkatli Olun.

Islak mendil kolay bir kullanım olanağı sunar ve doğru kullanıldığında pişik oluşumu önlenebilir. Islak mendili çok sık kullanmamaya gayret edin. Ağız ve el temizliği için özel ıslak mendiller tercih edilmelidir aynı zamanda vücut temizliği yaparken de bastırmamaya ve yavaşça hareket etmeye özen gösterilmelidir.

Kendi Islak Mendilinizi Hazırlayın.

Araştırma ve incelemelerden sonra içinize sinen bir ıslak mendil yoksa evde ıslak mendil yapabilirsiniz. Dilerseniz ılık su ile bebek pamuğunu ıslatarak bebeğinizin alt ve vücut temizliğini yapabilir ya da ıslak mendil tariflerini değerlendirebilirsiniz.

Evde yapacağınız ıslak mendiller bebeğin cildi için daha iyi bir alternatif olabilir ancak kullanacağınız bitkisel ve uçucu yağlar cilde uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda ıslak mendili tek bir kişi hazırlamalı ve hijyene dikkat edilmelidir.

Önerilen Makaleler: 

Bebeğiniz için hangi ıslak mendil markasını tercih ediyorsunuz?

Bebeğinize Nasıl Islak Mendil Yapabilirsiniz?

Kaynak: http://blog.safetykart.com/choosing-the-best-wet-wipes-for-your-baby/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
2
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı