Doğru oyuncak seçimi ile bebeğinizin sosyal, fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimini destekleyebilirsiniz. Yapılan araştırmalarda bebeğin doğru oyuncakla oynaması halinde ileri ki yaşamında daha yaratıcı, dikkatli ve hayal gücünün yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

Bebekler 3 – 6 aylık dönemde hangi nesnelerin oyuncak olduğunu bilmeyebilir. Ancak dikkatini toplaması, zihinsel gelişimin devam etmesi ve nesneleri tanıması için oyuncaklarla oynaması önemlidir. Anne babaların basit ve küçük gördüğü oyuncaklar bebeğin dünyasında yeni bir gelişimdir ve farklı kapılar açılır. Yaşları ilerledikçe oyuncak zevkleri değişse de her bebek oyuncaklarla oynamaya bayılır fakat ayına uygun doğru oyuncaklar seçilmelidir. Aksi takdirde bebeğiniz oyuncaklarla oynamak istemez ve kısa sürede sıkılır.

Oyuncak alırken sadece sevimli ve güzel görünmesine değil, bebeğin gelişimine etkisi, zararlı ve boyar maddeler içermemesi ve organik malzemelerle üretilmesi de son derece önemlidir. Bebeğinize oyuncak alırken küçük, yutulabilen ya da kırılabilen ürünleri almamanız gerekir aksi takdirde bebeğiniz oyun oynarken ufak parçaları yutabilir.

İşte sizin için 3 – 6 aylık dönemde miniğinizi hem eğlendirecek hem de geliştirecek oyuncak önerileri:

Dönenceler

Bebekler parlak, hareketli ve müzikli oyuncakları çok sever ve uzun süre ilgilenebilir. Bu yüzden dönenceler, bebeğiniz için yeni bir hayat penceresi açabilir. Dönenceler, bebeğin göz kaslarını geliştirebilir ve işitsel duyuları güçlenir. Büyüdükçe dönencenin parçalarını tutmak isteyeceği için el, sırt ve omuz kasları da gelişecektir. Aynı zamanda uykuya dalmakta zorlanan bir bebeğiniz varsa dönencenin hareketli ve ışıklı görüntüsünü izlerken uykuya daha kolay geçecektir.

Dönenceler, hayvanlı, çiçekli, uzay desenleri gibi farklı modellere sahiptir. Işığı ve sesi bebeğinizi rahatsız etmeyecek bir seviyede olduğu sürece gözünüze hoş gelen ve araştırdığınız bir ürünü satın alabilirsiniz. Bazı dönenceler ise bebek ağlamasına duyarlıdır ve ilk ağlamada hareket etmeye başlar bu sayede siz bebeğinizin yanına gelene kadar sakinleşebilir.

Uzun süre uyumayan bir bebeğiniz varsa ve hiçbir türlü uyutamıyorsanız dönenceleri mutlaka deneyin. Bebeğinizin kaba motor becerilerini geliştirirken uyutmak hiç bu kadar kolay olmayacak. Sakinleştirici müzikleri ve odaya yansıyan ışıkları ile dönenceler her bebeğin ilgisini çekebilir.

Piyasada yüzlerce dönence çeşidi bulunur ancak evde yapmak isterseniz amigurimi oyuncaklarla şık ve güzel bir dönence tasarlayabilirsiniz. Ancak satın almak isteyen ebeveynler buraya tıklayarak sizin için tercih ettiğimiz ürünü inceleyebilir.

Banyo Oyuncakları

Bebekler ilgi çekici ve renkli oyuncakları çok sever ve tüm dikkatini verir dolayısıyla ebeveynler banyo zamanını sevdirecek bir oyuncak arayışında olabilir. Banyo yapmayı sevmeyen ve sudan hoşlanmayan bebekler için ördekler ideal bir üründür. Bebeğinizin küvetine ördekleri koyabilir ve oynamasına izin verebilirsiniz. Bastırıldığında ses çıkaran ve yumuşak bir yapıya sahip olan bu oyuncaklar bebeğinize zarar vermez aynı zamanda banyo vakitleri daha eğlenceli ve keyifli geçebilir.

Bebekler ses çıkaran oyuncaklara bayılır, bu ürünleri günlük hayatınızda da severek kullanabilir ve her yere taşıyabilirsiniz. Bebeğiniz oyun oynarken oyuncağını yüzüne düşürürse de acıtma ihtimali oldukça azdır ve zevkli dakikalar geçirebilir.

Bebeğiniz için tasarlanan bu ürünleri 3 – 4 yaşına kadar da severek kullanabilirsiniz, buraya tıklayarak ürünü inceleyebilir ve bebeğinizle mutlu dakikalar geçirebilirsiniz.

Çıngırak

Bebekler gürültü yapmayı severler. Ona bir çıngırak verin ve titreterek nasıl eğlendiğini izleyin. Bir yandan da kuvvetli bir müzik açın – bebekler genellikle bu yaşta müziği severler ve ritim duygusunu öğrenirler. Bebeğinizin ritim duygusunu geliştirmek ve zihinsel gelişimini desteklemek için satın alınabilecek en ideal ürünlerden biridir. Kolayca kavranabilmesi nedeniyle çıngıraklar bebeğinizin psikomotor becerilerini de geliştirecektir. Bebekler neden – sonuç ilişkisini de çıngıraklar sayesinde öğrenebilir, çıngırağı salladıkça çıkan her ses gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. 3 – 6 aylık dönemden başlayarak 12 – 18 aylık döneme kadar bebeğiniz çıngırakla oynamayı çok sevecektir.

Çıngıraklar genellikle bebeklerin ilk ve en sevdiği oyuncaklardır. Bebeğiniz çıngırakla kısa bir süre sonra oynadıktan sonra ağzına götüreceği için aşırı tüylü, kırılabilen ve küçük parçalara sahip olan çıngırakları bu dönemde tercih etmemelisiniz.

Çıngıraklar oldukça işlevsel ürünlerdir, bebeğinizi sakinleştiremediğiniz zamanlarda çıngırak sesi imdadınıza yetişebilir. Ayrıca kısa süreli işlerinizi yapmak için bebeğinizi güvenli bir yere aldıktan sonra eline çıngırağını verebillir ve rahatlıkla işlerinizi halledebilirsiniz.

Bebeğiniz için canlı ve parlak renkli çıngıraklar seçerken eliyle kavrayabileceği bir büyüklükte olmasına da özen göstermelisiniz. Bu dönemde bebeğiniz için tercih edebileceğiniz bir ürünü buraya tıklayarak değerlendirebilirsiniz.

Bebek Arabası / Puset Oyuncakları

Bazı bebekler dışarı çıkmayı sevmeyebilir, sürekli ağlayabilir ya da huysuzlanabilir. Bu durumda anne ve baba için dışarı çıkmak bir kabusa dönebilir. Bebeğinizle keyifli bir şekilde dışarı çıkmak için puset oyuncaklarını tercih edebilirsiniz.

Bebek arabasına ya da pusete asılan bu oyuncaklar sayesinde bebeğiniz uzun süre meşgul olabilir ve zamanla dışarı çıkmayı daha çok sevebilir. Birbirinden farklı modelleri ve canlı renkleri ile bu oyuncaklar huysuz bebekleri bile sakinleştirebilir. Yumuşak dokulu, ses çıkarabilen ve parlak renklere sahip olan oyuncaklar bebeğinizin ilgisini çekecektir. Bebeğiniz oyuncağına dokunmaya çalışırken, izlerken ve oyuncağın seslerini dinlerken uykuya bile dalabilir.

Aynı zamanda bu oyuncaklar el – göz koordinasyonunu sağlarken kaba motor becerilerini de geliştirmektedir. Bebeğinizle mutlu ve huzurlu bir şekilde dışarı çıkabilmek için sizlere özel seçtiğimiz oyuncağı buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Uyku Arkadaşı

Bebekler 3 – 6 aylık dönemde uyumakta zorlanabilir ya da kısa sürede uyanabilir. Uyku zamanları için tasarlanan yumuşak ve sevimli uyku arkadaşı ise ebeveynlerin işini kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin güvenliği ve huzur içinde uyuması için tasarlanan bu ürünler kaliteli bir uyku zamanı sağlayacaktır.

Bebekler uykuya dalarken ve uyku sırasında temas ister, anne babaların bu durum için yeterli zamanı olmayabilir. Ancak uyku arkadaşının tüm vakti bebeğiniz içindir. Bu ürünleri sadece uyku zamanlarında değil gün içinde de kullanabilirsiniz fakat bebeğiniz için uyku rutinleri oluşturmayı düşünüyorsanız sadece uyku sırasında kullanmanız daha doğru olacaktır. Bu sayede bebeğiniz uyku ve – uyku arkadaşı arasında doğrudan bir bağlantı kurabilir ve uyku vaktinin geldiğini anlayabilir.

Birbirinden farklı model ve renkte sayısız uyku arkadaşı bulabilirsiniz, bizim sizler için seçtiğimiz sevimli uyku arkadaşını ise buraya tıklayarak inceleyebilir ve kendi araştırmalarınız doğrultusunda en son kararı verebilirsiniz.

Sevimli Kitaplar

Hangi yaş olursa olsun çocuğunuza kitap okumak sonunda karşılığını verecek bir yatırımdır. Erken dönemde bebeğinizi kitapla tanıştırmak ve alışkanlık edinmesini sağlamak tüm yaşamını olumlu yönde etkileyebilir. Kitaplara alışkın bebekler hayatları boyunca okumayı ve yazmayı çok sevecektir.

Bebek kitapları ile sadece keyifli vakit geçirmekle kalmazsınız aynı zamanda bebeğinizin dış dünyayı fark edebilmesini, duyu ve motor becerilerini geliştirilebilmesini ve eğlenirken öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Anne babaların okuduğu kitaplar maalesef bebekler için uygun değildir, bebekler eline geçen her şeyi ağızlarına götürmek ve ısırmak ister bu kitaplar ise kolayca dağılabilir ve bebeğinizin boğazına takılabilir.

Bu kitaplar farklı ve canlı renkler, büyük nesneler içermelidir. Aynı zamanda her sayfa farklı bir kumaş dokusu ile tasarlanabilir, kitapların diğer bir özelliği ise hışırtılı sesler çıkarmasıdır. Bebeğiniz kitabı eline aldığı an farklı dokuları da tanıyabilir ve beyin gelişimi desteklenebilir. Büyük nesne ve hayvan resimleri, canlı ve parlak renkler ile bebeğinizin en sevdiği oyuncağı, kitabı olacaktır. Bebeğinize kitap okurken farklı sesler, vurgulama ve tonlama yapmanız heyecan verecektir. Böylece bebeğinizin dikkatini daha çok çekebilir ve konsantrasyon olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bebek kitabı seçerken yıkanabilir bir kumaşa sahip olması anne babaların işini kolaylaştıracaktır. Kavrayabileceği büyüklükte ve dikkatini çekebilecek renklere sahip olan kitaplar ile bebeğinizle kaliteli ve eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Sizler için seçtiğimiz bebek kitabını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Diş Kaşıyıcı

Bebekler tüm nesneleri ağzına götürmeyi sever, unutmayın küçük bebeğiniz dünyayı ağzıyla tanımaya çalışır. Salya kontrolü yapamadığı için her yer su olsa da ona müsaade edin ve gelişimini izleyin. Bebeğinize alacağınız renkli dişlikler ile diş ağrılarını hafifletirken keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Diş halkalarının iki modeli bulunur, sulu diş kaşıyıcılar ve slikonlar. Sulu diş kaşıyıcılar doğal su içerir dolayısıyla gönül rahatlığıyla bebeğinize kullandırabilirsiniz. Ayrıca sulu diş kaşıyıcıları buzdolabında kısa bir süre soğutabilir ve bebeğinizin daha fazla rahatlamasına sebep olabilirsiniz ancak buzluk kısmına koymamaya dikkat etmelisiniz. Bu kaşıyıcılar gıda boyası ile renklendirilir ve bebeğinizin damağını rahatlatır. Slikon kaşıyıclar ise yumuşak kabartılar içerir ve bebeğinizin damağına zarar vermez. Bu kaşıyıcılar bebeğinizin ısırma, emme ve çekme hareketlerine karşı dayanıklıdır ve kolay kolay deforme olmaz.

Bebeğinizin tercih yapabilmesi için iki modeli de deneyebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin damak ve dişleri rahatlayacak ve masaj etkisi yaratacaktır. Diş dönemlerini daha ağrısız ve sancısız geçirebilmek amacıyla üretilen bu ürünlerden sizin için araştırdığımız ürünü buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Oyun Halısı

Bebekler 3 aylık olduktan sonra yerinde durmayı ve yatmayı sevmeyebilir. Anne babalar, bebeklerini kucaklarında taşımayı sevse bile bir süre sonra yorucu ve can sıkıcı olabilir. Bebeğinizi koyabileceğiniz eğlenceli ve güvenli bir yer ise anne – babalar için kısa bir mola sağlayabilir.

Oyun halıları bebeklerin el – göz koordinasyonunu geliştirir; tutma, kavrama ve uzanma gibi becerileri pekiştirir; işitsel ve görsel algılama gerçekleşir. Bebeğinizi oyun halısına koyarak eğlenceli ve mutlu zamanlar geçirmesini sağlarken zihinsel gelişimine de yardımcı olabilirsiniz. Oyun halısının kemerinde asılı olan renkli, parlak desenler aynı zamanda çıngırak sesleri de çıkarmaktadır. Bu sayede bebeğiniz oyun halısında vakit geçirirken mutlu olur ve tüm algıları en üst seviyede açılır. Aynı zamanda oyuncakların bir kısmında diş kaşıyıcı olan modeller de bulunmaktadır.

Sürekli hareket edebilme potansiyeline sahip bu oyuncaklar ve bebeğiniz iyi birer arkadaş olacaktır. Bebeğinizi oyun halısına koyduğunuzda gün içinde 1 – 2 saat vakit geçirebilir. Bu sevimli oyuncak 2 yaşına kadar kullanılabilir.

Bebeğinizle tatile ya da pikniğe gittiğinizde de oyun halısını yanınızda taşıyabilirsiniz. Hafiftir ve yer kaplamaz. Ayrıca bebeğinizi güvenle yatırabileceğiniz hijyenik ve güvenli bir alanda edinebilirsiniz.

Oyun halılarını yüzlerce modeli bulunur ancak hepsi de bebeğinizi eğlendirebilecek ve geliştirecek özelliklere sahiptir. Bebeğinizin özel anılar yaşarken gelişimini destekleyecek olan bu ürün tepki ve reaksiyonlarını da güçlendirecektir.

Sizin için seçtiğimiz oyun halısını buraya tıklayarak inceleyebilir ve değerlendirme yapabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

0-1 Yaş Bebekler için 9 Oyuncak Önerisi

Bebeğiniz için Alışverişte Tasarruf Etmenin 12 Şaşırtıcı Yolu

Çocuğunuz için Güvenli Oyuncakları Nasıl Seçersiniz?

Bebeğinizin Görme ve Görsel Gelişimini Nasıl Destekleyebilirsiniz?

0 – 3 Yaş Bebeklerde Erken Okuryazarlık, Konuşma ve Dil Eğitimi

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
1
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı