Türkiye’de, neredeyse her 5 kadından 1’i; ağrılı, kronik ve sıklıkla yanlış teşhis edilen bir hastalık olan çikolata kistinden muzdariptir.

Çikolata Kisti Nedir?

Tahminlere göre, üreme çağındaki dünya genelinde 170 milyon kadın çikolata kisti ile mücadele ediyor.

Sadece rahim içinde bulunması gereken endometriyal dokuya benzer dokunun, kesinlikle olmaması gereken rahim dışında, karın boşluğunda bulunduğu, genellike ağrılı bir hastalıktır. Bu doku; genellikle bağırsak, mesane, fallop tüpleri, rahim, yumurtalıklar ve pelvis içindeki kas dokularına yapışır. Doku, muhtemelen fallop tüplerinden geçtiği bir şey aracılığıyla karın boşluğunun içinde kanar. Bağışıklık sistemi, bu doku hücrelerini olması gerektiği gibi bulamaz ve yok etmez. Bunlar da, doğurganlık sorunlarına ve hafif ile şiddetli arasında değişen ağrılara neden olabilir.

Doktorlar, çikolata kisti ile bir çeşit genetik bağlantı olduğuna inanıyorlar. Annenizde ya da kız kardeşinizde kist öyküsü varsa, bunu geliştirme olasılığınız, diğer kadınlara göre yaklaşık 7 kat daha fazladır. Bu nedenle, bir kızınız olduğunda büyürken çikolata kisti geliştirmesinden endişelenmeniz normaldir.

Bazı kadınlarda, çok az semptom görülür ya da hiç görülmeyebilir. Bazılarında ise; ağrılar, kabızlık problemleri ya da ishal gibi sindirim problemleri ya da tuvalete çıkıldığı sırada ağrı gibi mesane sorunları görülebilir. Bazı kadınlar hamile kalmakta zorlanır, bazılarınınki yıllar alabilir.

Amerika’da çikolata kisti ameliyatında uzmanlaşmış bir jinekolog olan Herb Wong’a göre; “Çok acı bir regl döneminin normal olduğu, sadece hayatın bir parçası olduğu ve bununla başa çıkmanız gerektiğine dair bir yanlış kanı var”.

Bu, annelerden kızlarına geçebilecek bir durum olarak gösterilse de, Wong; “Bu yanlış bilgi, bazen yumurtalık kisti ya da pelvik iltihaplanmalara veya çikolata kistine aşina olmayan ve semptomları reddeden doktorların diğer durumları göz ardı etme ihtiyacı ile birleştirildiğinde, teşhis edilmesi genellikle 7 ile 12 yıl sürmektedir” diyor.

Çikolata kisti nasıl teşhis edilir?

Çikolata kisti, genellikle ultrason muayenesi ile tespit edilemez. Tanı için, laparoskopi gerekebilir. Tedavi için; genel aneztesi altında, karın bölgesinde 5-10 ml kesiler yapılır ve pelvik bölgeye bakmak ve skar dokuları çıkarmak için tedavi gerçekleştirilir.

Çeşitli tedavi seçenekleri mevcut olsa da, çikolata kisti için bir tedavi yoktur (menopozun bir tedavi olduğunu düşünmüyorsanız). Ağrı kesici ilaçların dışında, doktorlar östrojen-progesteron tedavisini ya da hormonal dengeyi sağlamak için vajinal halka ve doğum kontrol hapı gibi seçenekleri reçete ederek başlarlar.

Östrojen hormonu, kistleri uyarır. Burada amaç, hormonal dengeyi sağlamaktır. Sadece progesteron içeren hormon tedavileri de vardır. Östrojen ve progesteron, menopoz semptomlarına da neden olabilir. Ayrıca; istenmeyen tüylenme, akne ve sesin derinleşmesi gibi androjenik etkilere de neden olabilir.

Doğurganlık, Gebelik ve Çikolata Kisti

Amerikalı anne Allaire; “Çikolata kisti kısırlık ve kronik ağrılar hakkında internette araştırma yapmaya başladığınızda, biraz korkutucu görünebilir” diyor. “Tabi ki, bu şeyler çikolata kistinde de olabilir. Ancak, kadınların çoğu hala hamile kalabilir ve ağrılarını hala iyi yönetebilirler“.

Çikolata kisti olan kadınların yaklaşık %33’ü hamile kalmakta zorlanmaktadır. Burada sorun; fallop tüplerini engelleyen yara izine benzer yapısı olabilir. Bir diğer olasılık da, aktif kist lezyonlarının, iltihaplı maddeleri serbest bırakması ve bölgeyi gebeliğin oluşmasını engelleyecek hale getirmesidir.

Dünya genelinde, çikolata kisti olan kadınların düşük ve dış gebelik oranlarında bir artış vardır. Ayrıca, hamilelik sırasında ve sonrasında erken dönem ve kanama gibi komplikasyon riskleri de söz konusudur. Ancak, kesin neden henüz belirlenemediği için, daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Amerika’nın Ottawa eyaletinde yaşayan Jenn Gates’e, 20’li yaşlarının başında “çikolata kisti” teşhisi konuldu. Beş yıl boyunca çocuk sahibi olmaya çalıştıktan sonra ve dört kez düşük yaptıktan sonra, kızı Maddie’yi kucağına aldı. Gates; “Bu konuda çok kızgın hissediyorum, çünkü gerçekten birden fazla çocuğa sahip olmak istiyoruz. Ancak, aynı zamanda çok güzel bir kızımız var ve sonuçta evlat edinmeyi de düşünebiliriz” diyor.

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirtileri fark ederseniz, teşhis ve tedavi için doktorunuza görünmelisiniz:

  • Ağrı kesicilere yanıt vermeyen adet ağrıları
  • Ağır adet kanamaları
  • Yorgunluk
  • Göbek deliği ile kasık kemiği arasındaki bölgede kronik ağrı
  • Yumurtlama dönemlerinde ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Adet dönemi sırasında ağrılı bağırsak hareketleri 
  • Adet dönemlerinde ishal, kabızlık, şişkinlik 
  • Kısırlık

Sonuç olarak… 

Çikolata kisti, dünya genelinde milyonlarca kadını etkileyen bir sorundur. Çeşitli reçeteli ilaçlarla tedavi edilemediği takdirdi, cerrahi müdahale gerekebilir. Kadınlarda sancılı ve ağrılı adet dönemlerine neden olabilir. Bununla birlikte, çikolata kisti kısırlığa neden olan faktörlerden biri olarak gösterilse de, çikolata kisti olan kadınlar da hamile kalabilmektedir. Ancak, düşük ve dış gebelik riski diğer kadınlardan 7 kat daha fazladır. Bu nedenle, gebelik öncesi dönemde fark edilirse, mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Örnek Makale

Hamile Kalmayı Planlıyorsanız Doktorunuza Sormanız Gereken 10 Soru

Kaynak

https://www.todaysparent.com/family/womens-health/what-its-like-to-be-a-mom-with-endometriosis/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir