Hamilelik dönemi anneler birçok farklı duygular yaşayabilir. Mutluluk, huzur, stres ve endişe en fazla yaşanan duygulardır. Bebeğin sağlığı, gelişimi ve cinsiyeti de ebeveynleri heyecanlandırabilir. Hamileliğin en güzel şekilde yaşanması ve soru işaretlerinin giderilmesi için hazırladığımız bu yazı pek çok gebe için bilgi verebilir.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Gebelik planlayan kadınlar hamilelik için büyük bir istek ve heyecan duyabilir. Hamilelik belirtileri her kadında farklı şekilde gelişse de temel belirtiler aynıdır. Kadınlar genelde adet gecikmesinden sonra gebelik ihtimalini düşünür. Aynı zamanda şu belirtiler de gebelik hakkında ipucu verebilir:

 • Sık sık idrara çıkma,
 • Vajinal akıntıda artış,
 • Göğüs hassasiyeti ve yumuşaması,
 • İdrar testinin pozitif çıkması,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Baş dönmesi

En yaygın gebelik belirtileridir. Ancak her gebede bu belirtiler yaşanmaz ya da bazı gebeler tüm belirtileri hissedebilir. Her iki durum da normaldir ve anne – bebek sağlığını olumsuz etkilemez.

Gebelik Kesesi Ve Bebek Ne Zaman Görülür?

Hamilelik kan testinde beta (HCG) hormonunun yükselmesi ile kesinleşir. Sonrasında anneler gebelik kesesi ve bebeğin görünmesi ile sağlıklı bir gebeliği tespit edebilir. Gebelik kesesi 5 – 6. Haftalarda görülebilir, oldukça küçüktür ve bazı annelerde vajinal ultrason muayenesi gerekebilir. Bu haftalarda bebek henüz küçük bir nokta şeklindedir ve ultrasonda görülebilir.

Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Hamilelik sonsuz sorular kervanıdır ve her yeni gelişmede yeni bir sorunun temelleri atılır. Anne babalar gebeliğin sağlıklı gelişebilmesi ve bebeğin doğumu için büyük bir çaba gösterir. Bebeklerin ilk oluşan organı kalpleridir ve ilk birkaç hafta bedenin büyük bir kısmını oluşturur.

Gebelikte kalp atışının duyulması en erken 6. Haftada gerçekleşir ancak bazı gebeliklerde ya da geç döllenme olduğunda 8. Haftaya kadar sarkabilir. Ultrason muayenesiyle tespit edilen kalp atışları bebek büyüdükçe güçlenir ve 20 – 22. Haftalarda anne karnına kulağını dayayan bir kişi tarafından rahatlıkla duyabilir.

Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebek cinsiyeti ana rahmine ilk düştüğü an bellidir ancak ultrasonda ya da diğer yöntemler ile tespit edilemez. Bebeğin genital organlarının oluşumu 12 – 14. Haftalarda gerçekleşir. Erkek bebeklerin prostat gelişimi kız bebeklerin ise yumurtalık gelişimi ile cinsiyet öğrenilebilir.

Bebek cinsiyeti genellikle 16 – 20. Haftalarda net bir şekilde görülebilir. Ancak bebeğin yan ya da ters durması, ultrason cihazının kalitesi gibi durumlar bebek cinsiyeti öğrenmeyi geciktirebilir. Cinsiyetin kesin ve net olarak öğrenilmesi 20. Haftadan sonra gerçekleşebilir.

Folik Asit Ve B12 Ne Zaman Kullanılmalı?

Bebeğin sağlıklı gelişimi ve bir takım hastalıklardan korunabilmesi için folik asit ve b12 takviyesi gerekmektedir. Gebeliği planlayan anneler hamilelik öncesi 3 ay ve hamileliğin ilk ayında folik asit kullanmalıdır. Gebeliğini sonradan öğrenen anneler öğrenir öğrenmez doktor kontrolü ile ilk üç ay folik asit takviyesi kullanılmalıdr.

Folik asit bebeğin omurilik, beyin ve sinir sistemi gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Gebelikte folik asit eksikliği spinal bifida, anensefali, böral tüp efekti gibi gelişimsel bozukluklara sebep olabilir. B12 takviyesi ise bebeğin omurilik gelişimi için gereklidir. Folik asit ve b12 vitamini doktor kontrolü ile uygulanmalıdır ayrıca bu vitaminleri içeren kırmızı et, yeşil sebzeler ve yumurta da sıklıkla tüketilmelidir.

Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Bebekler ilk haftalardan itibaren hareket etmeye başlar ancak kas ve kemik dokusu zayıf olduğu için hareketler hissedilmez. İlk gebeliğini yaşayan anneler gebelik hareketlerini 18 – 20. Haftalarda, ikinci ya da üçüncü gebeliğini yaşayan anneler 14 – 16 haftalar arasında hissedebilir.

Bazı gebeliklerde bebek hareketleri 24. Haftaya kadar hissedilmeyebilir. Karın bölgesinde yağ dokusunun fazlalığı bebek hareketlerinin daha az ve seyrek hissedilmesine sebep olabilir. Bebek hareketlerinin en yoğun olduğu dönemler 28. Haftadan sonra gerçekleşir ve doğum yaklaştıkça bebek hareketlerinde azalma meydana gelebilir.

Gebelikte Yaşanan Mide Sorunları Nasıl Önlenebilir?

Gebelik döneminde ilk mide bulantıları 5 – 6. Haftalarda başlayabilir. Özellikle sabah bulantıları annelerin rahatsızlanmasına sebep olabilir. Mide bulantıları doğal bir süreçtir ve mümkün olduğu kadar ilaç kullanılmamalıdır ancak anneler güçsüz kaldığını hissediyorsa doktor onayı ile ilaç kullanabilir.

Gebelik döneminde mide bulantısını azaltmak için yapılabilecek bazı önlemler de vardır:

 • Sabah yataktan kalkmadan önce tuzlu atıştırmalıklar tüketmek,
 • Gün içinde kraker, galeta gibi tuzlu gıdalar yemek,
 • Aç kalmamak, gün içinde az ve sık beslenmek,
 • Koku hassasiyeti mide bulantısını arttıracağı için rahatsız edici yemek kokularından ve parfümlerden uzak durmak,
 • Badem, fındık ve ceviz gibi kuruyemişleri tüketmek,
 • Günlük yürüyüş yapmak.

Hamilelik Döneminde Kaç Kilo Alınır?

Anneler, gebelikte kontrolsüz ve fazla kilo almaktan korkabilir. Hormonsal ve bedensel değişimler iştahı arttırabilir, şekerli ve tatlı gıdaların tüketimi çoğalabilir ve ağrı, sancılar nedeniyle hareket kısıtlanmaları yaşanabilir. Bu durumlar nedeniyle anneler hızlı bir kilo alım sürecine girebilir.

Bebek, plasenta ve bebeğin suyu gibi tartıda kilo olarak gözüken ağırlıklar doğumdan sonra bir hafta içinde düşerken geriye annenin aldığı kilolar kalır. Hamileliğe normal kiloda başlayan gebeler doğuma kadar 13 – 15 kg alabilir, zayıf gebeler 11 – 14 kg, kilolu gebeler ise 8 – 10 kg alabilir.

Gebelikte sağlıksız kilo alımını engellemek için hazır ve paketli gıdalar, abur cuburlar, şekerli ve hamurlu gıdalar, yüksek kalorili besinler tüketilmemelidir. Sağlıklı bir beslenme programı bebeğin daha sağlıklı olmasını annenin ise mutlu ve keyifli bir gebelik geçirmesine yardımcı olabilir. Gebelikte bol su içmek de kilo alımının daha kontrollü olmasını sağlayacaktır.

Gebelik Döneminde Yapılan Testler Nelerdir?

Bebeğin ve annenin sağlıklı gelişimini takip edebilmek, var olan hastalıkları gidermek ve tedavi edebilmek amacıyla bir takım testler yapılır. Gebelikte yapılan hiçbir test zorunlu değildir ve annenin insiyatifindedir. Gebelikte yapılan testler şunlardır:

 • İlk gebelik muayenesi: Tam kan sayımı, anne – babanın kan grubu, idrar testi ve gerekli durumlarda karaciğer, böbrek ve smear testi.
 • 11 – 14. Haftalar: İkili tarama testi yapılır, bu test anneden kan alınması ve ultrason görüntüsü ile gerçekleştirilmektedir. İkili test ile bebeğin kromozomal hastalıkları, down sendromu ve gelişimi değerlendirilir.
 • 16 – 20. Haftalar: Üçlü tarama testi bu dönemlerde yapılır. Genellikle ikili testin olumsuz çıktığı durumlarda yapılır. Bu testte de hastalıklar görülürse amniyosentez uygulaması yapılabilir.
 • 15 – 22. Haftalar: Dörtlü test kromozom anormallikleri, nöral tüp defekti gibi rahatsızlıklar araştırılır. Ancak Türkiye’de çok fazla yaygın değildir.
 • 24 – 28. Haftalar: Gebelik şekeri araştırılması yapılır. Hamilelik öncesi şeker hastalığı bulunmayan kişilerde de gebelik şekeri oluşabilir. Gebelik şekeri erken doğum, bebeğin iri doğması gibi şikayetlere sebep olur.
 • 35 – 37. Haftalar: Grup B Streptokok (bakteri) taraması yapılır ancak yaygın değildir.

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Anneler, doğumun başladığını anlayamamaktan korkabilir ancak doğum belirtileri mutlaka her gebede hissedilir. Doğum başladığında şiddetli ve sürekli artan sancılar, suyun gelmesi ve nişan gelmesi gerçekleşebilir. Hamileliğin son dönemlerinde sancı hissedilebilir ancak gerçek doğum sancısı asla geçmez ve kısa süreli aralıklarla şiddeti artar.

Su gelmesi, aniden ve hızlı bir şekilde gerçekleşir dolayısıyla her anne bu durumu hissedebilir. Nişanın gelmesi ise doğum habercisidir ancak doğum bir hafta içinde ya da aynı gün olabilir. Ancak anneler hamilelik süresince kanama, vücudun herhangi bir yerinde şiddetli ağrı, geçmeyen sancı ve adet dönemi benzeri ağrı yaşadığında mutlaka doktora başvurmalıdır.

Önerilen Makaleler

Gebelik Sırasında Alınması Gereken Proteini Yüksek Besinler

Gebelik Sırasında Alınması Gereken Kalsiyumu Yüksek Besinler

Gebelik Sırasında Doktorunuza Başvurmanız Gereken Durumlar


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
1
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir