Hamilelik döneminde anne adayları fiziksel ve ruhsal olarak büyük bir değişim sürecinde olabilir. Yaşanan bazı değişimler hamilelik döneminde ya da sonrasında geçebilir ancak bazıları kalıcıdır ve ömür boyu belirtileri kalabilir. Kalıcı değişimlerden biri gebelik çatlakları olabilir. Çatlakların nasıl önlenebileceği, izlerin nasıl geçeceği gebelikte en çok merak edilen sorulardan biridir.

Gebelik çatlakları kişiden kişiye değişim gösterebilir. Bazı gebelerde çatlaklar hiç oluşmayabilir, bazı gebelerde ciddi çatlaklar ve kaşıntılar yaşanabilir. Her iki durum da normal olarak kabul edilir ve anne – bebek sağlığını etkilemez. Gebelik çatlaklarının oluşumunda en çok genetik faktörler etkili olmaktadır. Alınabilecek basit önlemler ve evde yapılacaklar ile gebelik çatlakları azaltılabilir. Sizin için özel hazırladığımız bu yazıda gebelik çatlakları hakkında birçok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Gebelik Çatlakları Neden Oluşur?

Gebelik çatlakları her annede farklı olabilir. Çatlakların oluşmasının en temel sebebi yapısal etkenlerdir ayrıca karnın gerilmesi, cildin kuru olması, ikiz ya da üçüz gebelikler, kilo artışı ve hormonlar da diğer sebepler olarak bilinmektedir. Bu çatlaklar en fazla karın bölgesinde oluşmaktadır ancak göğüs, uyluk bölgesi, bacağın üst iç kısımları ve kalçalarda da meydana gelebilir.

Önceki gebeliklerinde çatlak oluşumu meydana gelen kadınlarda çatlak oranı daha fazla olabilir. Aynı zamanda bazı annelerde çatlaklara bağlı olarak karında kaşıntılar da meydana gelebilir. Vücudun tüm bölgesine yayılan kaşıntılar ise başka bir hastalığın belirtisi olabilir.

Çatlaklar Ne Zaman Oluşur?

Hamilelik çatlakları karnın büyümeye başladığı 3 – 4. Aylardan itibaren görülebilir. Bu çatlaklar kırmızı – pembe çizgiler halinde oluşmaya başlar ve zamanla mor renge dönebilir. Esmer annelerde gri ve tonlarında da oluşabilir. Ayrıca çatlakların olduğu bölgede girinti çıkıntılar da meydana gelebilir.

Az su içmek, aniden kilo almak ve açık bir ten rengine sahip olmak çatlakların daha fazla oluşmasına sebep olabilir. Çatlaklar engellenemez ancak daha hafif seyretmesi, doğum sonrasında izlerin en aza indirgenmesi için yapılabilecek yöntemler bulunabilir.

Hamilelerin %80’inden fazlasında çatlak oluşumu görülebilir. Hamileliğin son aylarında karnın büyümesiyle birlikte çatlaklar da daha fazla büyür ve derin çizgiler oluşabilir. Çatlaklar kımızı – pembe çizgiler halindeyken yapılan nemlendirme ve bakım işlemleri büyük oranda başarı gösterebilir. Bu nedenle anneler çatlak tedavisini doğum sonrasına bırakmamalı ve nemlendirici kremler kullanmaya özen göstermelidir.

Kontrollü Kilo Artışının Çatlaklar Üzerinde Etkisi

Gebelik döneminde ani ve hızlı kilo alımı çatlakların daha fazla oluşmasını ve izlerin belirgin olmasına sebep olabilir. Hamilelikte karın hızla büyüyebilir ancak cildin orta kısmında bulunan elastik yapı bu değişime uyum sağlamakta zorlanabilir.

Hamilelikte sağlıklı ve dengeli beslenmek, kilo alımını kontrol etmek ve ideal kilo alımı ile gebeliği tamamlamak çatlakların daha az oluşmasına yardımcı olabilir. Gebeliğe yüksek bir kilo ile başlayan annelerde çatlak oluşumu daha fazla görülmektedir bu nedenle sağlıklı beslenmek için çaba gösterilmelidir.

Gebeliğin ilk aylarından itibaren çatlak oluşumu dikkate alınmalıdır aksi takdirde son aylarda çatlaklar çok belirgin olabilir ve geçmesi için daha uzun süre beklenmesi gerekebilir.

İştahlı bir gebelik geçiren ve hızlı kilo alan anneler doktor kontrolü ile sağlıklı bir beslenme programı oluşturabilir. Şekerli, tatlı ve hamurlu gıdalar çatlak oluşumunu arttırırken anne – bebek sağlığına da zarar verebilir.

Cilt Sık Sık Nemlendirilmelidir

Her gebede cilt kuruluğu yaşanabilir. Hormonal değişimler ve vücudun artan su ihtiyacı cildin nem oranını büyük ölçüde azaltabilir. Kuru bir cilt her zaman daha fazla çatlar ve kaşıntılara sebep olabilir.

Gebelik döneminde cildi özellikle karın bölgesini sık sık nemlendirmek çatlak oluşumunu önleyebilir. Ancak gebelik döneminde kullanılan krem, merhem ya da yağ gibi yardımcı maddelerin doktor onayı ile kullanılması gerekmektedir. Cilt ile direkt temas eden bu ürünler içeriğindeki kimyasal ve kanserojen maddeler nedeniyle cildin kötü bir görünüm kazanmasına ve bebeğin olumsuz etkilenmesine sebep olabilir.

Anneler, çatlaklar için kadın doğum doktorlarından ya da dermatoloji doktorlarından doğru ve uygun bir kremi isteyebilir. Özellikle banyo sonrasında kuruyan cildin nemlendirilmesi gebelik çatlaklarını azaltabilir.

Su Tüketimi Arttırılmalıdır

Dehidrasyon ve su eksikliği çatlak oluşumunu aniden hızlandırabilir. Gebeliğin ilk aylarından itibaren düzenli olarak bol su içen annelerde çatlak oluşumu daha az gözlemlenmektedir. Su içmek vücutta biriken ödemi ve şişkinliği atar, toksik maddeleri uzaklaştırır ve cilde ışıltı verir. Cildi içten nemlendirmek ve daha kalıcı bir çözüm yöntemi için anneler su içmeyi ihmal etmemelidir.

Günde en az 2 – 2.5 litre düzenli su içmek anne – bebek sağlığını da olumlu etkilemektedir. Aynı zamanda düzenli su içen gebelerde doğum sonrası çatlakların kaybolma oranı daha yüksektir.

Egzersiz Yapılmalıdır

Hamilelik döneminde hareketsiz ve ağır bir yaşam süren anneler fiziksel ve ruhsal değişimlere uyum sağlamakta zorlanabilir. Gebelikte sağlıklı bir dönem için gün içinde en az yarım saat yürüyüş yapılmalıdır. Bu sayede kilo alımı dengelenir ve karnın hızlıca çatlaması engellenebilir.

Pilates, yüzme ve yürüyüş gibi aktiviteler sayesinde anneler daha mutlu bir gebelik geçirebilir. Bu egzersizler doğumu kolaylaştırır ve doğum sonrasında sağlıklı bir kilo verme sürecine yardımcı olabilir. Egzersiz yaparak vücudun esnemesine katkıda bulunmak gebelik çatlakları için en doğru tercihlerden biri olabilir.

Kafein Tüketilmemelidir

Kafeinli içecekler vücuttaki suyun kısa sürede boşaltılmasına neden olabilir. Düzenli su içmeyen ve kafein tüketimini azaltmayan annelerde çatlak oluşumu hızlanabilir. Bedenin susuz kalması çatlak oluşumunu olumsuz yönde etkilerken bebeğin sağlığı üzerinde de büyük bir önem taşımaktadır.

Masaj Yapılmalıdır

Cildi nemlendirirken ve gün içinde yapılabilecek küçük ama etkili hareketler çatlak oluşumunu önemli ölçüde azaltabilir. Çatlayan bölgeleri nemlendirirken ufak dairesel hareketlerle masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırabilir.

C Vitamini İçeren Besinler Tüketilmelidir

Vücudun nemli kalmasını sağlayan C vitamini gün içinde mutlaka tüketilmelidir. Cilt güzelliği ve nemlenmesi, yumuşaması için beslenme programlarına mutlaka eklenmelidir. Aynı zamanda C vitamini çatlak renklerinin hafifletilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır.

Hamilelik döneminde ve doğum sonrası C vitamini tüketimi ile daha pürüzsüz bir cilt görünümü elde edilebilir.

Çatlak Oluşumunu Azaltabilmek İçin Doğal Yöntemler

Doktorlar tarafından çatlak kremleri verilebilir. Bu kremler büyük ölçüde işe yaramaktadır ancak doğal çözümlerden yana olan anneler evde yapabilecekleri yöntemleri doktor kontrolü ile deneyebilir. Aşağıdaki ürünlere karşı alerjisi olan anneler kesinlikle uygulamamalıdır.

  • Besleyici içeriği ve antioksidanlar sayesinde zeytinyağ en iyi nemlendiricilerden biridir. Gün aşırı bir pamuk yardımı ile sızma zeytinyağı çatlak bölgelerine sürülebilir. Cildin nemli kalmasını sağlar ve ciltte oluşan gerginliği azaltabilir.
  • Katı halde bulunan kakao yağı vücut sıcaklığı ile kısa sürede eriyebilir. Çatlaklara karşı en fazla etki eden yağlardan biridir ve haftada birkaç kez kullanılabilir.
  • Cilt problemlerini en kısa sürede düzenleyen yağlardan biri ise hindistan cevizi yağıdır. Katı ya da sıvı halde bulunan bu yağ pamuk yardımı ile sürülebilir. Haftada birkaç kez yapmak yeterli olacaktır.
  • Yüksek oranda E vitamini içeren susam yağı cildin yenilenmesini ve yumuşamasını sağlamaktadır.
  • Sıcak duş almak damarların genişlemesine neden olacağı için çatlak oluşumunu kısa sürede arttırabilir. Gebelik döneminde ılık ve soğuğa yakın su ile banyo yapmak damarların küçülmesini ve çatlakların oluşmasını sağlayabilir.

Çatlak Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Gebelik çatlakları deri altında oluştuğu için tamamen kaybolmayabilir. Gebelik döneminde yapılan bakım ve nemledirme işlemlerine rağmen anneler bu görüntüden rahatsız oluyorsa estetik müdahaleleri deneyebilir. Bu işlemler çatlak izlerini tamamen ortadan kaldırabilir ve cilt eski görünümüne kavuşabilir.

  • Fraksiyonel Lazer: Derinin alt ve üst tabakalarına uygulanan fraksiyonel lazer çatlak görünümü için en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir.
  • Dermaterapi: Dermoroller adlı cihazla çatlaklar üzerinde gözle görülemeyecek kadar küçük kanallar açılır ve derinin yenilenmesi sağlanır.
  • Karboksiterapi: Bu yöntemde incelen ve çatlayan bölgeler kalınlaştırılır ve yeni cilt oluşumu hızlanır.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
4
Bayıldım!
Garip Garip
1
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir