Hamilelikte Mide Bulantısı

Zaten hamileyseniz, hamile kalmayı umuyorsanız ya da hamile olup olmadığınızı merak ediyorsanız, mide bulantıları en bilinen erken dönem hamilelik belirtilerinden biridir. Biraz can sıkıcı olsa da, hamilelik konusunda güven vericidir. Sonuçta, kim mide bulantısı yaşamak ister ki? Yine de bu, sadece aradığınız bir işaret olabilir: bebek geliyor!

Tahmini olarak, kadınların %70-80’i hamilelikte mide bulantısı yaşamaktadır. Sabahları yoğun olarak görülen bulantılar, hamilelikle birlikte vücutta artan hormonlar nedeniyle görülmektedir. Genellikle, hamileliğin 6.haftasında başlayarak 14. haftaya kadar devam etmektedir. Bazı kadınlar, daha sonraki haftalarda da mide bulantısı yaşamaya devam edebilir.

Zaten hamile olduğunuzu biliyorsanız ya da sabah uykudan uyanmanıza neden olan mide bulantısının bir şey ifade edip etmediğini merak ediyorsanız; “hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar?”sorusunun cevabı, ne zaman sona ereceği ve mide bulantısı konusunda ne zaman doktora görünmek gerektiği konusunda merak ettikleriniz için okumaya devam edin.

Hamilelikte Mide Bulantısı Kaçıncı Haftada Başlar?

Mide bulantısı, hamilelikte en şiddetli yaşanan semptomlardan biridir. “Sabah bulantıları” olarak da bilinir; çünkü, pek çok kadın sabah uyandıktan sonra, ilk iş olarak soluğu tuvalette almaktadır.

Bununla birlikte, hamilelikte mide bulantısı kesin olarak sabah saatlerinde yaşanacak diye bir şey yoktur. Bazı kadınlarda, akşam saatlerinde ya da günün diğer saatlerinde kötüleşebilir.

Bazı kadınlar sık sık kusmaktadır, bazıları tüm gün mide bulantısı yaşar, bazılarında da yalnızca belirli kokulara ve yiyeceklere karşı hassasiyet vardır.

Hamilelikte mide bulantısı, en sık olarak 6.haftada başlamaktadır. Ancak, bazı anneler 4.haftada başlayabildiğini de bildirmiştir.

Gebeliğin 4.haftası, adet döneminizin başlaması gereken zamandır. Çoğu kadın, gebeliğin 5-6. haftalarında pozitif bir hamilelik testi sonucu ile karşılaşmaktadır.

Hamilelik belirtileri, 6.hafta civarında yavaş yavaş başlayabilir. 9-10.haftalarda daha kötüye gidebilir ve 12-14. haftalara yaklaştıkça semptomlar azalabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Biter?

Mide bulantınız varsa, kendinizi daha iyi hissetmeye başlayana kadar gün sayarsınız. Pek çok anne adayı, hamilelikte mide bulantısı ve diğer erken dönem belirtilerinin, yaklaşık 12-14 hafta aralığında iyileşmeye başladığını belirtmektedir.

Hemen her anne, bulantının 16-20.hafta aralığında tamamen ortadan kalktığını bildirmektedir. Ancak, genel hamile nüfusunun %10’u, doğuma kadar zaman zaman mide bulantıları yaşayabilir.

Bazen, bebeğiniz büyüdüğünde, mide bulantısı son 3 aylık dönemde yeniden ortaya çıkabilir.

İkiz Gebeliklerde Mide Bulantısı Farklı Mıdır?

İkiz bebeklere hamileyseniz, hamilelikte mide bulantısı daha erken dönemde başlıyor olmasa da, ortaya çıktıktan sonra daha şiddetli olabilir. Bu durumdan, hamilelikte artan progesteron hormonu seviyelerinin daha fazla üretilmesinin sorumlu olduğu düşünülmektedir.

İkiz bebekleriniz varsa, bu hormonların seviyesi daha yüksektir. Bu nedenle, şiddetli mide bulantıları yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte Mide Bulantısı Riskli Midir?

Gün içerisinde bulantılarınız çok rahatsız edici olsa da; iyi haber, hamilelikte mide bulantısının siz ya da bebeğiniz için nadiren zararlı olmasıdır.

2016 tarihli bir çalışmada, hamilelikte mide bulantısı yaşayan kadınların düşük yapma riskinin de düşebileceği görülmüştür. Mide bulantısı, bol miktarda hamileliği destekleyen hormonlar üreten sağlıklı bir plasentaya işaret ediyor olabilir.

  • Kadınların çok küçük bir yüzdesinde, aşırı bir mide bulantısı olabilir.

Bu durum; kilo kaybına, yetersiz beslenmeye ve vücutta sıvı kaybına neden olabilecek ciddi bir bulantı ve kusmayı içerir. Tedavi edilmediği durumlarda, anne adayı ve bebek için zararlı olabilir.

Düşündüğünüzden daha fazla kusuyorsanız, yemek yiyemiyorsanız, haftada 2 kilo kaybediyorsanız veya idrarınızın rengi koyu renkliyse, doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz.

Doktorunuz, sizi ve bebeğinizi kontrol edebilir ve mide bulantılarını kontrol altına almaya yardımcı olabilir.

Önerilen Makaleler

Hamileliğin İlk 3 Ayında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelik Döneminde Merak Edilen 10 Soru!

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir