Hamilelik ve Coronavirus

Hamilelik heyecan verici ve stresli bir zamandır. Zihniniz, kolay ile çok ciddi arasında arasında değişen milyonlarca soru ile doludur.

Sık düşünülen bir soru, hamilelikte hastalanmanın bebeği nasıl etkilediğidir. Hamilelik sırasında ateşinizin yükselip yükselmediğini doktorunuza bildirmelisiniz. Çünkü, bazı virüsler bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Örneğin:

 • Zika virüsü
 • Uçuk
 • Kızamıkçık
 • HIV
 • Su çiçeği
 • Parvovirus B19

Bunlara ek olarak, 2019’da yeni bir virüs dünya sahnesine damga vurdu. Solunum hastalığından sorumlu yeni bir coronavirus: COVID-19. Zika virüsü ve birçok insanın kafasında hala endişe kaynağı olan doğum anormallikleri riski ile, hamile kadınlar listeye bir endişe kaynağı daha ekleyebilir.

2020’de Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19’u küresel bir salgın ve uluslararası endişe kaynağı olarak ilan etti. Bunlar, gerçekten de korkutucu kelimeler.  COVID-19, yeni bir hastalık. Bu nedenle, hamile kadınları ve gelişmekte olan bebeklerini nasıl etkilediği tam olarak bilinmiyor. Ve, bu gerçekten de sinir bozucu.

Ancak, panik yapmadan önce okumaya devam edin. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, yeni coronavirus hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz!

Coronavirus Nedir?

Coronavirus ailesi, hem insanlarda hem de hayvanlarda dolaşan bir virüs ailesidir ve soğuk algınlığından daha ciddi solunum hastalıklarına kadar her şeye neden olabilir.

2019 yılının sonlarında, Çin’in Wuhan kentindeki insanlarda ortaya çıkan, ciddi akut solunum sendromu Sars-COV-2 adı verilen yeni bir coronavirus. Virüsün neden kaynaklandığı ya da nasıl yayıldığı tam olarak açık değildir, ancak bir hayvanla temastan insanlara bulaşmış olabileceğinden şüphelenilmektedir. Virus, COVID-19 adı verilen bir solunum hastalığına neden olmaktadır.

Hamile ya da emziren kadınların dikkat etmesi gereken belirtiler nelerdir?

COVID-19 esas olarak solunum yolu hastalığıdır. Belirtiler, tipik olarak bu virüse maruz kalındıktan 2-14 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Veriler, ortalama 4 günlük bir kuluçka dönemi olduğunu göstermektedir. Hamile olsanız da olmasanız da, en yaygın belirtiler:

 • Öksürük
 • Yüksek ateş
 • Nefes Darlığı
 • Yorgunluk

Diğer semptomlar:

 • Titreme
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Koku ya da tat kaybı
 • Kas ağrıları

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz ve hamileyseniz doktorunuzu arayın. Görmeniz ve hatta test edilmeniz gerekebilir. Ancak, gitmeden önce doktorunuza haber vermeniz önemlidir. Böylece, doktorunuz kendisinin ve hastaların sağlığını korumak için önlemler alabilir.

Hamile kadınlar virüse daha kolay yakalanır mı?

Bu yeni virüs, kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir. Bu nedenle, kimse kesin olarak bunun cevabını veremez. Ancak uzmanlar, hamile kadınların grip gibi her türlü solunum yolu enfeksiyonuna diğerlerinden daha duyarlı olduğunu belirtmektedir. Bunun nedeni, hamileliğin bağışıklık sisteminizi değiştirmesidir.

Yine de, Mart 2020 itibariyle, hamile kadınların COVID-19’a diğer insanlardan daha eğilimli olduklarını gösteren somut bir kanıt yoktur. Enfeksiyona yakalansalar bile, zatürre gibi hastalığın ciddi komplikasyonlarına yakalanma olasılıkları daha fazla değildir.

Hamile bir kadın için Coronavirus ne kadar tehlikeli?

Yine, virüs çok yeni olduğu için, konuyla ilgili çok az veri var. Ancak, geçmişteki hastalıklardan veri alınabilir. Diğer ilgili Coronavirus’leri alan hamile kadınların, bu enfeksiyonları almayan hamile kadınlardan daha kötü sonuçlara sahip olma şansının daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Daha önceki Coronavirus’leri olan hamile kadınlarda; düşük, erken doğum, ölü doğum ve daha şiddetli bir enfeksiyon olması gibi şeyler gözlenmiştir. Ve nedenine bakılmaksızın gebeliğin ilk üç ayında yüksek ateş, doğum kusurlarına yol açabilir.

Yine de, derin bir nefes alın! Ancak, tüm haberler, özellikle bu virüsten enfekte olan ve doğum yapan hamile kadınlara bakıldığında, durumun korkunç olmadığını göstermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, ezici çoğunlukta ciddi semptomlar yoktu. 147 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, %8’inde şiddetli semptomlar ve %1’inde kritik bir durum gözlenmiştir.

Önerilen Makaleler

Emzirme Döneminde COVID-19

COVID-19 Bebeğe Zarar Verir Mi?

Çocuklarda Corona Belirtileri

Salgın Döneminde Ebeveyn Olmak


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı