Hamilelik ve Coronavirus

Hamilelik hayatınızda heyecan verici ve stresli bir zamandır. Zihniniz, kolay ile çok ciddi arasında arasında değişen milyonlarca soru ile doludur.

Sık düşünülen bir soru, hamilelikte hastalanmanın bebeği nasıl etkilediğidir. Hamilelikte yaşadığınız herhangi hastalık durumuyla hamile değilken yaşadıklarınız aynı olmaz. Çünkü, bazı virüsler sizi o kadar etkilemese bile bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. Örneğin:

 • Zika virüsü
 • Uçuk
 • Kızamıkçık
 • HIV
 • Su çiçeği
 • Parvovirus B19

Bunlara ek olarak, 2019’da yeni bir virüs dünya sahnesine damga vurdu. Solunum hastalığından sorumlu yeni bir Coronavirus: COVID-19. Zika virüsü ve birçok insanın kafasında hala endişe kaynağı olan doğum anormallikleri riski ile, hamile kadınlar listeye bir endişe kaynağı daha eklediler.

2020’de Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19’u küresel bir salgın ve uluslararası endişe kaynağı olarak ilan etti. Yeni bir hastalık olmasından kaynaklı, hamile kadınları ve gelişmekte olan bebeklerini nasıl etkilediği tam olarak bilinmiyor. Ve, bu gerçekten endişe edilebilecek bir durum olmasına sebep oluyor.

Ancak, panik yapmadan önce okumaya devam edin. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, yeni Coronavirus hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz!

Coronavirus Nedir?

Coronavirus, hem insanlarda hem de hayvanlarda dolaşan bir virüs ailesidir ve soğuk algınlığından daha ciddi solunum hastalıklarına neden olabilmektedir.

Bu virüs, 2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve ciddi akut solunum sendromu yaratan Sars-COV-2 adıyla tanınmıştır. Virüsün neden kaynaklandığı ya da nasıl yayıldığı tam olarak açık olmasa da bir hayvanla temastan insanlara bulaşmış olabileceğinden şüphelenilmektedir.

ağzı maskeyle kapalı hamile bir kadın

Hamile ya da Emziren Kadınların Dikkat Etmesi Gereken Belirtiler Nelerdir?

COVID-19 esas olarak solunum yolu hastalığıdır. Belirtiler, tipik olarak bu virüse maruz kalındıktan 2-14 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Veriler, ortalama 4 günlük bir kuluçka dönemi olduğunu göstermektedir. Hamile olsanız da olmasanız da, en yaygın belirtiler:

 • Öksürük
 • Yüksek ateş
 • Nefes Darlığı
 • Yorgunluk

Diğer semptomlar:

 • Titreme
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Koku ya da tat kaybı
 • Kas ağrıları

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz ve hamileyseniz doktorunuzu arayın. Doktorunuzu görmeniz ve hatta test edilmeniz gerekebilir.

Hamile Kadınlar Virüse Daha Kolay Yakalanır Mı?

Bu soruya kimse kesin olarak cevap veremese de uzmanlar, hamile kadınların grip gibi her türlü solunum yolu enfeksiyonuna diğerlerinden daha duyarlı olduğunu belirtmektedir. Bunun nedeni, hamileliğin bağışıklık sisteminizi olumlu ölçüde geliştirerek değiştirmesidir.

covid 19 virüsü ve hamile bir kadın

Hamile Bir Kadın için Coronavirus Ne Kadar Tehlikelidir?

Daha önceki Coronavirus’leri geçiren anne adaylarında, virüsün hamileliğin ilk üç ayında yüksek ateşe sebebiyet vermesi nedeniyle düşük, erken doğum, ölü doğum ve daha şiddetli bir enfeksiyon olması gibi durumlar gözlenmiştir. Fakat yeni virüs için kesin olarak böyle bir durum gerçekleşecek demek veri yetersizliğinden dolayı yanlıştır.

Önceki vakalar gözünüzü korkutmasın, derin bir nefes alın! Özellikle bu virüsten enfekte olan ve doğum yapan tüm hamile kadınlara bakıldığında, durumun korkunç olmadığını göreceksiniz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, hamile kadınların büyük bir çoğunluğunda ciddi semptomlar gözlenmemiştir. 147 kadın üzerinde yapılan çalışmanın sadece %8’inde şiddetli semptomlar ve %1’inde kritik bir durum gözlenmiştir. %91 anne adayının süreci sorunsuz devam etmiştir.

Önerilen Makaleler

Emzirme Döneminde COVID-19

COVID-19 Bebeğe Zarar Verir Mi?

Çocuklarda Corona Belirtileri

Salgın Döneminde Ebeveyn Olmak

Kaynak: https://www.thelancet.com/journals/langlo/article/PIIS2214-109X(20)30484-8/fulltext

Özet
Hamilelik ve Coronavirus
Makale İsmi
Hamilelik ve Coronavirus
Tanımlama
Hamilelik ve coronavirus, belirtileri, kişilerin covid haatalığına yakalanma hassaslığı ve ne kadar tehlikeli olabileceği.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı