Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelik döneminde, vücudunuz ve cinsel hayatınız çok değişir. Ancak, hamilelikte cinsel ilişki yaşamanın neredeyse her zaman güvenli olduğunu bilmek iyidir.

Hamilelikte cinsel ilişki yaşamanın pek çok avantajı vardır. Ancak, doktorunuz onay verse bile, hamilelik sırasında cinsel ilişkiye girmenin güvenli olup olmadığını merak edebilirsiniz, özellikle de bebek büyüdükçe!

Ancak, hayal gücünüzün sizi panik etmesine izin vermeyin. Aşırı düşünmek, romantizmi ve ilginizi kaybetmenize neden olabilir.

Şimdi, korkuları yatağın kenarına bırakın ve çarşafların arasında daha fazla eğlenmenize yardımcı olmak için bu rehberden yararlanın.

Hamilelikte cinsel ilişkiye girebilir miyim?

Evet, doktorunuz aksini söylemediği sürece hamilelikte cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Hamileliğin erken döneminde cinsel ilişki yaşanır mı?

Cinsel ilişki, hamileliğin ilk ve son günleri de dahil olmak üzere, dokuz ayın çoğu boyunca güvenlidir. Bazı kadınlar, cinselliğin, özellikle de hamileliğin erken dönemlerinde düşüğe neden olabileceğinden endişe eder. Ancak, çoğu anne için bu gereksiz bir kaygı kaynağı olmasından ileri gidemez.

Geçmişte düşük yaptıysanız ya da düşük risk faktörleri arasındaysanız, doktorunuz bir süre cinsel ilişkiden kaçınmanızı söyleyebilir. Doktorunuza danıştığınızda, o endişelenmiyorsa, sizin de endişelenmenize gerek yoktur.

Cinsel ilişki bebeğe zarar verebilir mi?

Günün her saatini bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelip gelmeyeceğini merak ederek geçiriyorsanız, cinselliği düşündüğünüz anlarda da bunu düşünmeye devam etmeniz olasıdır.

Cinsel ilişki sırasında bile vücudunuzun bebeğinizi iyi koruduğundan emin olabilirsiniz. Siz ve eşiniz bir şeyler yaşarken, bebeğinizin içinde olduğu kese ve plasenta, onu iyi bir şekilde koruyacaktır.

Bazen baba adayları, bebeklerinin kafalarına zarar verebileceğinden endişe edebilir. Ancak, böyle bir şeyin olması bilimsel olarak mümkün değildir. Amniyotik kese, babanın ulaşabileceğinden çok daha uzaktadır.

Cinsel ilişki erken doğum riskini arttırır mı?

Doktorlar, doğuma kadar pek çok kadının cinsel ilişki yaşamaya devam edebileceğini  belirtiyor. Bazen, özellikle de orgazm sırasında güçlü kasılmalar hissedebilirsiniz.

Ancak, bu kasılmalar zararlı değildir. Doğumun başladığını göstermezler ve vücudunuzu doğum yapmak için tetiklemezler.

Bu nedenle, doktorunuz düşük riskinizin yüksek olmadığı sürece, hak ettiğiniz zevki almaya devam edebilirsiniz.

Hamileliğin son aylarında cinsel ilişki yaşanır mı?

Tabi ki! Herhangi bir riskin olmadığı, sağlıklı ve normal bir hamilelik yaşıyorsanız, doğum yapacağınız güne kadar cinsel ilişki yaşamaya devam edebilirsiniz.

Hamileliğin son aylarında, libidonuz hala yüksek olsa bile, eşinizi, cinselliğin bebeğe zarar vermeyeceği konusunda ikna etmek bazen zor olabilir. Bazen, erkekler bebeklerine zarar verebileceklerinden endişe ederler.

Ancak, keseyi patlatmadan bunu yapabileceğinizi, kesenin onun ulaşabileceğinden daha uzakta olduğunu ve gerekirse açıklayıcı ölçümler kullanarak eşinizi bilgilendirebilirsiniz.

Hamilelikte cinsel ilişkiden ne zaman kaçınmalıdır?

Cinsellik hamilelik için genellikle güvenli olmasına rağmen, bazen kaçınmanız gereken durumlar da vardır:

  • Cinsel ilişki sonrası kanama ya da lekelenme: Cinsel ilişkiye girdikten sonra kanama ya da lekelenme fark ettiyseniz, en azından nedeni belirlemek için doktorunuza danışmalısınız.
  • Plasenta previa: Plasentanın serviksi kısmen kapladığı bir gebelik komplikasyonudur. Bu durum, kadınların cinsel ilişkiye girmekten kaçınmasını gerektirebilir.
  • Su geldikten sonra: Bebeğinizi artık olası enfeksiyonlardan koruyamayacağınız için, suyunuz geldikten sonra cinsel ilişkiye girmekten kaçınmalısınız.

Cinsel ilişki erken doğuma sebep olur mu?

Yapılan birçok araştırma, hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girmenin, erken doğum riski ile arasında bir ilişki olmadığı sonucuna varmıştır.

Bununla birlikte, doktorunuz erken doğum riski altında olduğunuzu düşünürse, kalan günlerde cinsel ilişkiye girmekten kaçınmanızı önerebilir.

Orgazm ya da vajinal birleşme, hamileliğin son dönemlerinde “Braxton Hicks” kasılmalarına neden olabilir.

Bu kasılmalar, hamileliğin sonlarına doğru yaşanan sahte kasılmalardır. Bu kasılmalar, doğumun başladığını göstermez. Bu nedenle, endişe verici olmamalıdır.

Hamilelikte cinsel ilişkinin faydaları nelerdir?

Hamilelikte cinsel ilişki yaşamak, hem anne adayı hem de baba adayı için çok çeşitli faydalar sağlayabilir. Hamilelikte cinselliğin potansiyel faydaları şöyledir:

  • Cinsel organlara kan akışı arttığından, hamilelikte daha iyi orgazm olunabilir.
  • Cinsellik daha fazla kalori harcamanızı sağlayarak, hem sizin hem de eşinizin formda kalmasına yardımcı olur.
  • Eşinizle aranızdaki bağı güçlendirir.
  • Cinsel ilişki, soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonları uzak tutmaya yardımcı antikorları arttırmaya yardımcı olabilir.
  • Endorfin salgılatarak daha mutlu hissetmenizi sağlar.

Doğumdan sonra cinsel ilişkiye ne zaman girilir?

Yeni doğum yapan bir annenin, vücudunun iyileşmesi için zamana ihtiyacı vardır.

Serviksin kapanması, doğum sonrası kanamanın durması ve vücudun genel olarak iyileşmesi için, kendinize zaman vermelisiniz.

Kendinizi buna hazır hissettiğinizde artık cinsel yaşama dönebilirsiniz. Genel olarak uzmanlar, 4-6 hafta iyileşmek için beklemenizi önermektedir.

İlginizi Çekebilir

Doğum Sonrası Cinsellik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ne zaman doktora görünmeli?

Sağlıklı bir hamilelik söz konusu olduğunda, cinsellik, anne ve bebek için herhangi bir risk ile ilişkilendirilmemektedir.

Cinsel ilişki ile ilgisi olsun ya da olmasın, hamilelik sırasında olağan dışı bir ağrı ya da kanama gözlemlerseniz, hemen doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Hamilelikte cinsel ilişki yaşarken, en güvenilir ve rahat olarak kabul edilen pozisyonlar için “Hamilelikte Cinsel Pozisyonlar” yazımıza da göz atmanızı öneririz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir