Hamilelikte Adet Görmek Mümkün Mü?

Hayır! Hamileyken adet göremezsiniz. 

Bazı kadınlar, hamilelik dönemindeyken vajinal kanama ile karşılaşabilir. Bazı kadınlar, adet dönemi gibi görünen ve aralıklı olarak tekrarlayan kanamaları olduğunu bile söyleyebilir. Ancak, hamilelikte vajinal kanama ile adet kanaması aynı şey değildir!

Adet döngüsü, yalnızca hamile olmadığınızda gerçekleşir. Her ay, rahminiz bir yumurtanın içine girmesine hazırlanır. O ay hamile kalmazsanız, bölgede biriken doku ve kan vücut dışına atılır. Bu, adet kanamasıdır.

Ancak, bir yumurta rahim duvarına tutunduğunda, hormonlarınız, kan açısından zengin bu dokuyu, orada büyümeye başlayan bebeğinizi desteklemek için, bozulmadan kalmasını söyler. Bu nedenle, hamileliğiniz bitene kadar adet kanamalarınız tekrar başlamayacaktır. Pek çok kadın, doğumdan sonra, emzirme döneminde de bir süre adet olmadığını gözlemler.

Hamilelik ve Yumurtlama

Hamilelik ile birlikte, yumurtlama ve adet kanamaları sona erer. 

Adet kanaması, yalnızca bir kadın hamile olmadığında ortaya çıkar. Hamilelik döneminde, bazı kadınlar vajinal kanama fark ediyor olsa da, bu adet döngüsünden kaynaklanmamaktadır.

Bazı kadınlar, emzirme döneminde de bir süre adet kanaması görmeyebilir. Bununla birlikte, doğumdan kısa bir süre sonra yeniden yumurtlamaya başlayabilirsiniz. Bu nedenle, doğumdan sonraki dönemde hamile kalmak istemiyorsanız, bir doğum kontrol yöntemi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Adet döngüsü, hamileliği kolaylaştırmak için olur. Bu döngü, adet döneminizin ilk gününde başlar ve bir sonraki adet döneminin ilk gününde sona erer.

Yumurtalığın bir yumurtayı bırakması, adet döngüsünün ortasında gerçekleşir ve buna “yumurtlama” denir. Yumurtlama sonrasında bir yumurta, ortalama 1 gün süreyle yaşamaya devam edebilir. Yumurtaları dölleyebilen bir sperm varsa, döllenen yumurta rahim duvarına tutarak gebelik gerçekleşmiş olur.

Döllenme olmazsa, adet kanamaları meydana gelmeye devam eder.

Hamilelikte Vajinal Kanama Nedenleri

Hamileliğin ilk 3 ayında neden kanama olur?

Hamileliğin ilk trimesterinde (ilk 3 ay) vajinal kanama, dezavantajlı bir durumdur. Neyse ki, hamileliğin erken dönemlerinde vajinal kanama yaşayan kadınların pek çoğu, sağlıklı bebekler dünyaya getirmektedir. Bununla birlikte, hamile olduğunuzu öğrendikten sonra vajinal kanamanın olduğunu görmek korkutucu olabilir.

Hamilelikte vajinal kanama için bazı olası nedenleri şunlardır:

  • Düşük 
  • Gebelikten yaklaşık 14 gün sonra gerçekleşen implantasyon kanaması
  • Servikste iltihaplı büyüme 
  • Üzüm gebeliği 

Hamilelikte İmplantasyon Kanaması

Hamile kaldıktan sonra, bazı kadınlar “desidual” kanama olarak da adlandırılan implantasyon kanaması yaşayabilirler. Bu, gerçek bir adet kanaması değildir. Genellikle, tipik bir adet kanamasından çok daha hafiftir ve sadece 1-2 gün sürmektedir.

Hamilelikte vajinal kanama fark ederseniz, kan durmuş olsa bile mutlaka doktorunuzu arayın. Hamilelik sorasında biraz kanama, pek çok durumda komplikasyonlara neden olmaz. Ancak, olası ciddi bir durumu önlemek için bir değerlendirme yapılması gerekebilir.

Kanamanız devam ediyorsa ya da herhangi bir şiddetli ağrınız varsa, doktorunuza ulaşamazsanız, doğrudan acil servise gidin.

İlginizi Çekebilir

Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin 3-9. aylarında kanama neden olur?

Hamileliğin ilk 3 aylık dönemi geride kaldıktan sonra da vajinal kanama gözlemlenebilir. Olası nedenler şöyledir:

  • Serviks dokunun yetersiz olması ya da serviksin erken açılması
  • Düşük 
  • Erken kanama
  • Plasental abrupsiyon (Bebeğin eşinin erken ayrılması) 

Hamileliğin sonuna geldiğinizde, biraz vajinal kanama gözlemlenebilir. Doğum yapmak üzere olduğunuzun bir işareti olabilir. Bu kan, genellikle mukus ile karıştırılır ve vajinal kanama olarak düşünülebilir.

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Hamilelikte vajinal kanama yaşayan pek çok kadın, sorunsuz bir doğum yaşamakta ve sağlıklı bebekler dünyaya getirmektedir. Bununla birlikte, hamilelikte vajinal kanam ciddi bir durum olarak ele alınmalıdır.

Hamilelikte vajinal kanama fark ettiğiniz anda, derhal doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıca; kramp, yüksek ateş, kasılmalar ya da titreme gibi semptomların eşlik edip etmediği hakkında da bilgi vermelisiniz. Doktorunuzun, yaşadığınız tüm sorunları bilmesi gerektiğini unutmayın.

Hamilelikte vajinal kanama, bazen anne adayı ve bebek için hayati bir tehlike oluşturabilir.

Örnek Makale

Hamilelik Kanamaları ve Pozitif Bir Doğum Hikayesi

Kaynaklar

https://www.babycenter.com/404_can-you-get-your-period-while-youre-pregnant_7102.bc

https://www.verywellfamily.com/is-it-possible-to-have-a-period-during-pregnancy-2371251

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322598


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir