Hamilelik Belirtileri

Hamile olduğundan mı şüpheleniyorsun? Bazı gebelik belirtileri, regl dönemini kaçırdıktan sonra (bir veya iki hafta sonra) ortaya çıkabilir. Kadınların yaklaşık yüzde 60’ı, 6 hafta boyunca erken gebelik belirtilerine sahip olurken, %90’ı 8 haftalık bir dönemde belirtilere sahip olurlar. Menstrüel döngünüzü takip etmiyorsanız veya bir aydan diğerine geniş kapsamlı şekilde değişiyorsa, yumurtlama döneminiz konusunda emin olamayabilirsiniz. Ancak aşağıdaki erken gebelik belirtilerinin bazılarını hissetmeye başlarsanız (tüm kadınlar için geçerli olmamakla birlikte) ve neden regl döneminizi geçirmediğinizi merak ediyorsanız, hamile olabilirsiniz.

Yemeklerden Tiksinme

Eğer hamileliğinizin başlarındaysanız, özellikle yemek kokularına karşı hassasiyet duyacaksınız demektir. Kesin olarak adı konulamasa da bu, sisteminizde hızla artan östrojen miktarının bir yan etkisi olabilir. Ayrıca bu dönemde, daha önce tüketmekten zevk aldığınız gıdaların sizi rahatsız etmesi de şaşırtıcı olmayacaktır.

Ruh halinde yaşanan çalkantılar

Hamilelik sırasında, vücuttu değişim gösteren hormonlar sebebiyle, ani ruh değişimleri gözlemlenir. Her anne adayı, bu değişikliklere farklı tepkiler vermektedir. Bu durum, bazı annelerde daha iyi bir ruh haline sebep olurken bazı annelerde ise daha depresif bir ruh haline sebep olmaktadır.

Üzgün veya mutsuz, gündelik hayattaki sorumluluklarınız için eksik ya da kendinize zarar verme gibi bir istek hissediyorsanız derhal bir uzmana başvurmanızda fayda olacaktır.

Karın şişliği

Hamileliğin erken dönemlerinde meydana gelen hormonal değişiklikler, bazı kadınların regl dönemlerinden hemen önceki hislerine benzer şekilde bir karın şişliği oluşmasına sebep olur. Kıyafetlerinizin rahatsız edici ya da bedeninize küçük gelmesinin sebebi de tam olarak budur.

Normalden daha sık idrara çıkma

Hamile kaldıktan kısa bir süre sonra vücudunuzda meydana gelen hormonal değişiklikler, böbreklerinizdeki kan akış hızını artıran bir dizi olayı tetikler. Bu mesanenizin daha çabuk dolmasına neden olur, bu nedenle daha sık idrara çıkmak zorunda kalırsınız. Hamilelik ilerledikçe sık idrara çıkma devam edecek, hatta yoğunlaşacaktır. Hamilelik sırasında kan hacmi çarpıcı bir şekilde yükselir, bu da ekstra sıvının işlenmesine ve mesanede kalmasına neden olur. Bebeğiniz büyüdükçe mesanenize daha fazla baskı yaptığı için de idrara çıkışınız daha da sıklaşacaktır.

Yorgunluk

Birdenbire yorgun mu hissediyorsunuz? Kimse, erken gebelikte yaşanan yorgunluğa neyin neden olduğunu bilmiyor, ancak progesteron hormonunun hızla artan seviyelerinin uykunuzu etkilediği ve bu sebeple de yaşadığınız bitkinliği tetiklediği düşünülüyor. Tabii ki, sabah bulantılarınız ve gece boyunca sıklıkla idrara çıkmak zorunda kalmanız, halsizliğinizin sebeplerinden biri olabilir.

Acıyan göğüsler

Yüksek hormon düzeyinin sebep olduğu hassas ve şişmiş göğüsler, sık görülen bir gebelik belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hassasiyet ve şişlik, regl döneminden size tanıdık gelen hissin yoğunlaşmış bir versiyonu olabilir. Vücudunuz hormonal değişikliklere uyum sağladığı için rahatsızlığınız ilk üç aylık dönemden sonra önemli ölçüde azalmalıdır.

Kanamalar

Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız, görmek isteyeceğiniz son şey vajinal bölgenizde bir kanamadır. Ancak regl döneminizin bitişinde fark edeceğiniz üzere bu, implantasyon kanaması olabilir. Buna neyin neden olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, doğurgan yumurtanın rahiminizin içine yerleşmesinden dolayı gerçekleşiyor olabileceği uzmanlar tarafından söyleniyor. 4 kadından yalnızca 1’inde ilk üç ay boyunca bu tür kanamalar görülmektedir. Genellikle endişe edecek hiçbir şey yoktur, fakat bazen düşük tehlikesi veya ektopik hamilelik belirtisi olabilir. Kanamanız şiddetli ağrı ve baş dönmesi ile birlikte yaşanıyorsa doktorunuza başvurmanız gereklidir.

Mide bulantısı

Bazı kadınlar için sabah bulantıları ilk ya da ikinci aya kadar kendisini göstermezken bazı kadınlarda ise iki hafta kadar kısa bir sürede kendisini gösterebilir.  Ve bu yalnızca sabahları gerçekleşmez: gece, öğlen ya da sabah olmak üzere farklı zamanlarda kendisini gösterebilir. Mide bulantısı yaşayan çoğu gebe, ikinci üçüncü ayın başlangıcında rahatlama dönemine girer. Fakat bazı kadınlar için bu süre, bir aylık bir dönem kadar uzayabilir. Şanslı bir grup ise bu bulantıları asla yaşamaz!

Regl döneminin gecikmesi

Genellikle düzenli bir regl dönemine sahipseniz ve regl döneminizde bir gecikme yaşadıysanız, yukarıdaki semptomlarla karşılaşmadan önce bir hamilelik testi yapabilirsiniz. Ancak düzenli bir regl dönemine sahip değilseniz ve regl döngünüzü kontrol etmiyorsanız, yukarıdaki semptomlar size gebelik haberi veriyor olabilir!

Vücut sıcaklığında artış

Vücut sıcaklığınızın normal dönemlerdekinden daha yüksek bir derecede olduğunu hissediyorsanız, bir hamilelik dönemi içinde olabilirsiniz!

Evde yaptığınız hamilelik testinin pozitif çıkması

Evde yapılan gebelik testleri, regl döneminizi kaçırdığınız süre zarfından sonra geçen bir haftalık süreye kadar gebeliği güvenilir bir şekilde tespit etmek için yeterinde hassas değildir. Bu sebeple; eğer bir hamilelik testi yaptıysanız ve sonuç negatif çıktıysa birkaç gün içinde yeniden deneme yapmanızda fayda vardır. Hamile kaldığınızı kesin olarak öğrenmemiş olsanız bile rahminizde bir bebeğin gelişme ihtimalini atlamayın, sağlığınıza dikkat edin ve semptomları mutlaka gözlemleyin!

Olumlu bir sonuç aldıktan sonra ise doktorunuzdan randevu alın.

Önerilen Makaleler

Gebelik Haftası Hesaplama

Gebeliğe Hazır mısınız?

Hamilelik bilgin ne kadar iyi?

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Beslenme

Kaynak; https://www.babycenter.com/pregnancy-symptoms


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
2
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir