Amerikan Kalp Vakfı, hamilelikte kalp hastalıkları ile ilgili endişeleri tartışmak için, doktorunuzla birlikte bir “hamilelik öncesi” değerlendirmesi planlamanızı öneriyor. 

Hamileliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde vücutta yaşanan değişimler, önceden problemi olmayan kadınlar için bile bazı semptomlarda bir artışa neden olabilir.

Hamilelik, kalbi ve dolaşım sistemini etkiler. Ancak, kalp hastalığı olan pek çok kadın sağlıklı bebekler dünyaya getirir. Riskleri ve olası komplikasyonları önlemeye nasıl yardımcı olacağınızı öğrenin!

Hamilelik kalbi nasıl etkiler?

Hamile kalmak, kalbinizi ve vücudunuzun dolaşım sistemini etkiler. Hamilelikle birlikte, karnınızda büyüyen bebeğinizi beslemek için kan hacminiz ortalama %30-50 artar. Kalbiniz, her dakika daha fazla kan pompalar ve kalp atış hızınız artar.

Doğum da kalbinizin iş yükünü arttırabilir. Doğum sırasında, özellikle de bebeğinizi ittirirken, kan akışında ve kan basıncında ani değişiklikler meydana gelir. Doğumdan sonra, kalpteki stresin hamile kalmadan önceki seviyelere dönmesi birkaç hafta sürebilir.

Riskler nelerdir?

Riskler, kalp durumunuza bağlıdır. Örneğin:

 • Kalp ritmi sorunları: Hamilelikte görülen küçük kalp ritmi anormallikleri yaygındır. Genellikle, endişe kaynağı değildir. Bir tedaviye ihtiyacınız varsa, muhtemelen ilaç verilecektir.
 • Kalp kapağı sorunları: Yapay bir  kalp kapakçığına sahip olmak veya kapakçıklarınızın yaralanması, bozulması, hamilelik sırasında komplikasyon riskinizi artırabilir. Kalp kapaklarınız düzgün çalışmıyorsa, hamilelik sırasında ortaya çıkan kan akışı artışını tolere etmekte sorun yaşayabilirsiniz.

Ek olarak; anormal kapakçıklar, kalp kapakçıklarının potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Mekanik yapay kalp kapakçıkları, yaşamı tehdit eden kan pıhtılaşması potansiyeli olan kan incelticiler nedeniyle, hamilelik sırasında da ciddi risklere neden olabilir. Kan inceltici kullanmak, gelişmekte olan bebeğinizi de riske atabilir.

 • Kalp yetmezliği: Kan hacmi arttıkça, kalp yetmezliği kötüleşebilir. Bir kalp problemi ile doğurursanız, bebeğinizde de bir çeşit kalp problemi gelişme riski daha yüksektir. Ayrıca, erken doğum sırasında ortaya çıkan kalp problemleri için de risk altında olabilirsiniz.

Bazı kalp hastalıkları daha fazla komplikasyon riski oluşturur mu?

Bazı kalp hastalıkları, anne veya bebek için hayati tehdit edebilir. Koşullara bağlı olarak, bazı kalp hastalıkları, büyük tedaviler gerektirmektedir.

Akciğerlerdeki ve kalbin sağ tarafındaki arterleri etkileyen yüksek tansiyonu olan kadınlara hamilelik önerilmemektedir.

Hamilelikte kalp ilaçları kullanılır mı?

Hamilelikte aldığınız bazı ilaçlar bebeğinizi de etkileyebilir. Bununla birlikte, faydalar, genellikle risklerden daha ağır basmaktadır. Kalp rahatsızlığınızı kontrol altında tutmak için ilaç kullanmanız gerekiyorsa, doktorunuz en güvenli ilacı, en uygun dozda verecektir. İlacı, doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanmalısınız. İlacı bırakmayın ve dozu kendi kafanıza göre ayarlamayın.

Hamileliğe nasıl hazırlanmalıyım?

Hamile kalmaya çalışmadan önce, kalp doktorunuza bir randevu ayarlayın. Muhtemelen, çok yüksek riskli gebeliklerde uzmanlaşmış bir doğum uzmanına yönlendirileceksiniz. Doktorunuz, kalp hastalığınızı ne kadar iyi yönettiğinizi değerlendirecek ve hamile kalmadan önce ihtiyacınız olabilecek tedavi değişikliklerini değerlendirecektir.

Kalp rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar hamilelik sırasında kullanılmaz. Koşullara bağlı olarak doktorunuz, gerekli dozları ayarlayabilir ya da ilgili riskleri açıklayabilir.

Bebeğimin iyi olduğundan nasıl emin olabilirim?

Doktorunuz,hamilelik boyunca bebeğinizin gelişimini izleyecektir. Bebeğinizin büyümesini takip etmek için rutin ultrason muayenelerine devam edilecektir. Kalp anormalliklerini tespit etmek için özel ultrason muayeneleri de gerçekleştirilebilir. Bebeğiniz, doğumdan sonra da takip edilmeye ya da tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Olası komplikasyonlar nasıl önlenir?

Kendinize iyi bakmak, olası komplikasyon risklerini düşürmenin en iyi yoludur. Örneğin;

 • Doğumdan önce, düzenli olarak doktorunuzu ziyaret edin.
 • İlaçlarınızı doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanın. Doktorunuz, en güvenli ilacı en uygun dozda reçete edecektir.
 • Bol bol dinlenin. Mümkünse, gün içerisinde şekerleme yapın ve yorucu fiziksel aktivitelerden kaçının.
 • Kilo takibini yapın. Doğru miktarda kilo almak, bebeğinizin gelişimini destekleyecektir. Çok fazla kilo almak ise, kalbinizde ekstra strese yol açabilir.
 • Kaygı ve endişeyi iyi yönetin. Gebeliğinizin ilerlemesi hakkında doktorunuza sorular sorun. Doğum sırasında ve sonrasında neler olacağını öğrenin. Bunları bilmek, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Nelerden kaçınmanız gerektiğini bilin. Sigara, alkol ve kafeinden kaçının.

Hangi belirtileri doktora bildirmeliyim?

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa, doktorunuzu mutlaka bilgilendirin:

 • Nefes alıp vermede zorluk
 • Efor ya da dinlenme ile nefes darlığı
 • Kalp çarpıntısı, hızlı kalp atış hızı ya da düzensiz nabız
 • Göğüs ağrısı
 • Kanlı öksürük
 • Geceleri öksürük krizleri

Örnek Makaleler

Hamilelikte Fit ve Sağlıklı Kalmanın 7 Yolu

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Nelerden Kaçınmalı?

Hamilelik Döneminde Merak Edilen 10 Soru!

Kaynaklar

https://www.goredforwomen.org/en/about-heart-disease-in-women/latest-research/pregnancy-and-heart-disease

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy/art-20045977


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir