Hamilelik Öncesi Doktora Sorulması Gereken 10 Soru

Sağlıklı bir hamilelik olasılığınızı arttırmak için, bu 10 önemli soruyu doktorunuza mutlaka sorun.

Bebek sahibi olmaya karar vermek, çok önemli bir karardır. Teknik olarak, istediğiniz zaman denemeye başlayabilirsiniz. Ancak, hamile kalmadan önce bir doktor ziyareti planlamak iyi bir fikirdir. Uzmanlar, hamile kalmaya çalışmadan birkaç ay önce, doktorunuzu ziyaret etmenizi önermektedir.

Yapacağınız bu ön hazırlık sayesinde doktorunuz; sağlık geçmişinizi değerlendirecek, olası tıbbi riskleri gözen geçirecek ve sağlıklı bir hamileliğe hazırlanmanız için size tavsiyelerde bulunacaktır. İşte, hamile kalmayı planlayan anne adaylarının doktoruna sorması gereken 10 soru!

1.Hamile kalmam ne kadar sürer?

Tabi ki, doktorunuz tam olarak ne zaman hamile kalacağınızı tahmin edemez. Bazı çiftler, daha ilk denemelerinde hamile kalırken, bazıları uzun bir süre korunmasız cinsel ilişki yaşadıktan sonra hamile kalır, belki de kalamaz. Ancak, doktorunuzun; yaşınıza, sağlık geçmişinize ve daha önceki gebe kalma deneyimlerinize dayanarak genel bazı tahminleri olacaktır.

2. Doğum kontrolünü ne zaman bırakmalıyım?

Doğum kontrolünü bıraktıktan hemen sonra hamile kalamazsınız. Örneğin, hormon içeren doğum kontrol hapları, bıraktıktan sonra birkaç ay boyunca adet döngünüzde değişimlere neden olabilir. Benzer şekilde, bir rahim içi araç kullanıyorsanız, cihazın ne zaman kaldırılacağını doktorunuza danışmalısınız.

3. Sağlık durumum doğurganlığımı etkiler mi?

Uzmanlara göre, bazı tıbbi durumlar hamile kalma yeteneğinizi etkileyebilir. Polikistik Over Sendromu’nuz, çikolata kistiniz, tiroit problemleriniz ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklarınız varsa, doğurganlığınız bundan olumsuz etkilenebilir. Erkek söz konusu olduğunda ise; sperm sayısı, hareketliliği ve kalitesi ile ilgili sorunlar da gebeliğin elde edilmesini zorlaştırabilir. Durumu değerlendirmek için doktorunuza danışmak en iyisidir.

4. Kullandığım ilaçlar doğurganlığımı nasıl etkiler?

Yüksek tansiyon ilaçları da dahil olmak üzere, kullanılan bazı ilaçlar hamilelik elde etme şansınızı azaltabilir. Ayrıca, reçeteli ya da reçetesiz satılan bazı ilaçlar da bebeğe zarar verebilir. Güvenlik endişeleriniz ile ilgili olarak, ilaçların değiştirilmesi ya da bazı bitkisel ilaçların kullanılmaması için doktorunuza danışın.

5. Vitamin takviyesi almalı mıyım?

Hamile kalmaya çalışmadan 3-6 ay önce, folik asit takviyeleri almaya başlamanız önerilir. Folik asit; bebeklerde nöral tüp defektleri ve doğum kusurları riskini azaltabilir. Ayrıca, özellikle belirli bir besin eksikliği durumunda, doktorunuz doğum öncesi vitaminleri de önerebilir.

6. Beslenme/egzersiz rutini/yaşam tarzı alışkanlıklarımı değiştirmeli miyim?

Düşük kilolu ya da aşırı kilolu olmak, doğurganlığınızı olumsuz etkileyebilir. İdeal olmayan bir kilo; gebelik diyabeti, yüksek tansiyon ve düşük gibi gebelik komplikasyonlarına neden olabilir. Aşırı egzersiz yapmak, alkol kullanmak ve sigara içmek de doğurganlığı olumsuz etkileyebilir. Yaşam tarzı alışkanlıklarınız hakkında doktorunuzla açıkça görüşün ve hamile kalmaya çalışmadan önce neleri değiştirmeniz gerektiğini sorun.

7. Herhangi bir aşı yaptırmalı mıyım?

Gebeyken hastalanmak, doğmamış çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atar. Aşı yaptırarak, küçük çocuğunuzu ciddi hastalıklardan koruyabilirsiniz. Zaten, bağışıklık kazanmadıysanız; doktorunuz kızamık, kızamıkçık, su çiçeği ve kabakulak aşıları verecektir. Çünkü, bu tür virüsler hamile kadınlar için güvenli değildir. Bunlara ek olarak hamilelikte; grip aşısı, tetanoz, difteri, boğmaca ve hepatit B aşısı da önerilebilir.

8. Genetik testlere ihtiyacım var mı?

Siz ve eşiniz, herhangi bir kalıtsal genetik durumun taşıyıcısı olup olmadığınızı görmek için, genetik test yaptırmak isteyebilirsiniz. Sonuçlar olumlu gelirse, doktorunuz sağlıklı bir hamileliği sürdürme konusunda yardımcı olabilir.

9. Neden hamile kalamıyorum?

35 yaşın üzerindeyseniz ve 6 ay-1 yıl gibi bir süredir hamile kalmaya çalışıyorsanız, muhtemelen kısırlık sorunu ile uğraşıyorsunuz demektir. Dünya genelinde, her 8 çiftten 1’i kısırlıktan etkilenmektedir. Doktorunuz, kısırlığın nedenini belirlemek için hem sizi hem de eşinizi değerlendirecek, ardından uygun tedavi planlamasını yapacaktır.

10. Gebelik testi pozitif çıkarsa ne yapmalıyım?

Birçok çift, hamileliği elde ettiklerini öğrendikten sonra ne yapmaları gerektiği hakkında fikre sahip değildir. Doğrudan doktora mı gitmeli? Yoksa, bebek ultrasonda görünecek büyüklüğe gelene kadar beklemeli mi? Doktorunuz, bu konuda uzman tavsiyesi verecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir