Bebek sahibi olmaya hazırlanıyorsanız, güzellik rutininizi değiştirme zamanı!

Hamilelik döneminde, vücudunuza ne kullandığınızın bilincinde olmak daha da önemlidir. Bu dönemle birlikte, vücudunuzda pek çok değişim yaşanır. Örneğin, çatlaklarda artış gözlemlenebilir. Bu durumda, ekstra önlemler almak isteyebilirsiniz.

Ya da, sadece hamilelikte güzel görünmek isteyebilirsiniz. Ancak, normal güzellik rutininize devam etmeden önce, kullanacağınız ürünlerin hamilelik için olası yan etkilerini bilmeniz gerekir. Çünkü, yolda bir bebek var!

Hamilelikte Güzellik ve Bakım

Hamilelikte kullanılan güzellik ürünlerinde kaçınılması gereken içerikler

  • Retinoid

Retinoid; kırışıklık, sivilce ve çatlak tedavisinde kullanmak için harika bir içeriktir, ancak hamileyken değil. Retinoid, oral formda ya da topikal formda reçeteli ya da reçetesiz olarak satılabilir. Ancak hamileyseniz, retinoid içeren herhangi bir üründen kaçınmak en iyisidir. Oral formda retinoidlerin doğum kusurlarına neden olduğu garanti edilmekle birlikte, topikal formu ile de hamileliği riske atmamak gerekir.

  • Salisilik asit

Sivilce tedavisinde en yaygın kullanılan içeriklerden biri de salisilik asittir. Gözeneklerin tıkanmasına neden olan ölü cilt katmanını pul pul dökmeye yardımcı olsa da, hamilelik sırasında kullanımı komplikasyon riskini arttırabilir ve hatta doğum kusurlarına neden olabilir.

Bununla birlikte, hamilelikte akne problemi yaşayanlar için bazen doktorlar %1-2 oranında salisilik asit içeren ürün kullanmanın güvenli olduğu kabul edilmektedir.

  • Hidrokinon

Hidrokinon, cilt rengi değişimlerinde sıkça kullanılır. Ancak, hamilelikte kullanımı tehlikelidir. Çünkü, bu tartışmalı bir maddedir. Yüzde yüz güvenli olduğu kanıtlanmadığı için, hamilelik döneminde kullanmamak en iyisidir. Bunun yerine, çinko içeren bir krem kullanarak lekelenmeleri ve renk değişimlerini önlemeyi deneyin. Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra, lekelerin rengini açmak için dermatoloğunuzla görüşün.

  • Bronzlaştırıcı ürünler

Cildiniz, en büyük organınızdır ve ona uyguladığınız her şey, potansiyel olarak kan dolaşımınıza geçer. Bu nedenle, büyük miktarlarda uyguladığınız herhangi bir cilt ürünü konusunda dikkatli olmalısınız. Tüm vücudunuza bronzlaştırıcı kullanıyorsanız, ürünün sisteminiz tarafından emilmesi için büyük bir fırsat veriyorsunuz. Kullanacağınız ürünlerin etiketlerini dikkatlice izlemeli ve olası kansorejen maddeleri gözden kaçırmamalısınız.

Hamilelikte Saç Boyama

  • Dip boya yerine gölgeleri tercih edin

Hamilelikte saç boyamak tartışmalı bir konudur. Sorun, saç ürünlerinde bilinen ya da şüphelenilen kanserojen maddeler olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, saçlarınızı boyamaya karar verirseniz, ürünü doğrudan kafa derisine uygulamak yerine, birkaç parmak aşağıdan başlamak iyi bir fikir olabilir.

Hamilelikte Ağda Yapılır Mı?

Ağda, hamilelikte güvenli kabul edilse de; düzgün yapılmadığı takdirde batıklara ve hatta enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Gittiğiniz kuaförün hijyenik olduğundan da emin olmalısınız.

Hamilelikte Botoks ya da Dolgu Yaptırılır Mı?

Normal zamanlarda botoks ya da dolgu yaptıran biriyseniz, hamilelik süresince bunları erteleyin. Zaten, dermatologların çoğu da hamilelere dolgu ya da botoks yapmaya çekimser yaklaşacaktır. Her ne kadar, eğitimli bir profesyonel tarafından yapıldığında güvenli olsalar da, hamilelik döneminde güvenli olduklarını kabul eden bilimsel bir çalışma bulunmuyor. Bu nedenle, bebek doğana kadar botoks ya da dolgu yaptırmayı ertelemek en iyisidir.

Hamilelikte Profesyonel Cilt Bakımı

Bu da, hamilelik döneminde ihtiyaç duyabileceğiniz şeylerden biri. Cilt bakımı, cildin parlak ve temiz kalmasına yardımcı olurken, aynı zamanda dinlendirici ve huzur vericidir. Bazı ürünler ve prosedürler yasaklansa da, güvenli kabul edilenlerle düşündüğünüzden daha fazlasını yaptırabilirsiniz.

Kaynak

https://www.babycenter.com/2_6-pregnancy-beauty-dos-and-donts_20000347.bc

https://louiseroe.com/2018/01/02/pregnancy-beauty-tips/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir