Doğurganlığı Artırmak için İpuçları

Doğurganlık ve doğurganlığı artırmak, bunun için yapılması gerekenler ve alınan önlemler, yapılan hazırlıklar denilince nedense herkesin aklına ilk önce ya da sadece kadın yani anne adayı gelir.

Geleneksel yaşayan toplumlarda da bir problem olduğunda hemen kadında kusur aranır, erkeğin de aynı oranda problemi olacağı düşünülmez.

Ama gerçekte durum böyle değildir, bebek sahibi olmak isteyen eşlerden her ikisinin de doğurganlığının olması ve gebelik öncesi kadın kadar, erkeğin de bazı hazırlıklar yapması gerekir. Gebelik için yumurta kadar spermin kalitesi de çok önemlidir.

Doğurganlığınızı en üst seviyeye çıkarmak için bazı ipuçlarına ihtiyacınız var.

Şimdi hem kadın hem de erkeğin doğurganlığını artıracak ipuçlarına bakalım.

Sağlıklı bir Yaşam Tarzınız Olsun

Doğurganlığı Artırmak için İpuçları
Sağlıklı Yaşam

İlk önce stres seviyenizi en alt seviyeye çekmeniz ya da stresinizi tamamen yok etmeniz lazım. Kilonuzu koruyup, günlük yaşantınıza hareket katın ve fiziksel aktivitelerinizi artırın.

Sağlıklı beslenip (hamur işi, yağlı yiyeceklerden vb. uzak durun ), kafein kullanımınızı sınırlayın.

Düzenli Seks

Düzenli Seks
Düzenli Seks

Yumurtlamaya yakın dönemde her gün seks yapmak gebe kalma ihtimalinizi artırabilir. Her seks yaptığınızda sperm yoğunluğunda hafif düşüş olsa da sağlıklı bir erkek için sorun olmaz.

Seks hayatınız düzenli olsun. Aşırı seks yapmak, gebe kalmanızı bir görev gibi görmenize neden olacağından bir süre sonra gerginlik ve sorunlara neden olabilir, bu da mutsuz olup strese girmenize neden olur.

Unutmayın Stres ve Gerginlik olmamalı!

Stresten Uzak Durun
Stresten Uzak Durun

Kısacası, gebe kalacağım diye seks hayatınız rutine girip zevksizleşmemeli, hem zevk alıp mutlu olun hem de yaşantınıza normal olarak devam edin.

Gebelik Öncesi Planlama Önemlidir

Gebelik Öncesi Planlama
Gebelik Öncesi Planlama

Doktorunuz genel sağlık durumunuzu değerlendirerek sağlıklı gebelik ihtimalinizi artırabilecek yaşam tarzı değişikliklerini belirlemede size yardımcı olacaktır.

Gebelik öncesini planlamak, herhangi bir sorununuz varsa (sağlığınızla ilgili vb.),  gebe kalmadan önce bu sorunların çözülmesinde faydalı olacaktır. Doğurganlığınızı artırmak için yapmanız gerekenlerin yanında yapmamanız gereken önemli şeyler de var.

Sabırlı Olun

Kum Saati
Sabırlı Olun

İlk denemelerde gebe kalamayıp strese girmek doğurganlığınızın önündeki en büyük engeldir, strese girmeyip sabırlı olun. En sağlıklı çiftler, sık ve korunmasız seks ile 1 yıl içinde gebe kalırlar.

Sigara İçmek

Sigara İçmek Öldürür
Sigara İçmek

Birçok hastalığa neden olan sigara gebe kalmayı da etkileyebilir. Çünkü tütün rahim ağzı sıvısında spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyebilecek değişikliklere yol açar. Düşük yapma, düşük doğum kilosu ve bebeğin oksijen ve besinlerden yeterince faydalanamaması gibi riskleri de artırır.

Alkol kullanmak

Alkol Kullanmak
Alkol Kullanmak

Alkol doğurganlığı azaltabilir ve gebe kalırsanız cenin için zararlı olabilir. Hamile kadınlar bu süreçte sık sık alkol alıp alamayacağını sorar. Bu soruya verilebilecek çok net bir yanıt yoktur. Hangi sıklıkta ve ne miktarda alkolün gelişmekte olan bebeğe zarar verebileceği tam olarak bilinmiyor. Bu nedenle pek çok uzman, hamile kadınların mümkün olabildiğince alkolden uzak durmalarını önerir.

İlaç kullanmak

İlaç Kullanmak
İlaç Kullanmak

Reçetesiz satılan ilaçlar da dahil belli ilaçlar gebe kalmayı zorlaştıracağından ve gebelikte kullanımı da sakıncalı olacağından doktorunuz önermeden asla ilaç kullanmayın.

Anne adaylarının yanında babalarında gebelik öncesi ve doğurganlığı artırmak için yapması gerekenler vardır.

Sağlıklı Sperm

Sağlıklı Sperm
Sağlıklı Sperm

Erkek doğurganlığı, çeşitli etkenlerden etkilenebilen sperm niteliği ve niceliğine bağlıdır. Erkeklerin doğurganlığını artırmak için yapabilecekleri kadınlara göre daha sınırlıdır, fakat doğurganlığı en üst seviyeye çıkarmak ve spermlerden üstün performans elde etmek için bazı adımlar vardır. Bunlar:

Spor ve egzersiz

dogurlanligi-artirmak-spor-yapan-adam
Aşırı egzersiz yapan erkeklerin hormon seviyesinde geçici değişiklikler ve sperm kalitesinde düşüş gözlenmiştir.

Doğurganlığı artıran bir etken de spor ve egzersiz yapmak ve fiziksel aktivitenizi artırıp hareketli bir hayat sürmek. Tabii ki dozunda ve abartmadan yapmak lazım. Çünkü aşırı egzersiz yapan erkeklerin hormon seviyesinde geçici değişiklikler ve sperm kalitesinde düşüş gözlenmiştir.

Doğurganlığınızı artırmak için kilonuzun normal olması gerekir. Kiloluysanız bir an önce o kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulun.

Günlük multivitaminler selenyum, çinko ve folik asit almanızı sağlar. İdeal sperm üretimi ve işlevinde önemli rolü olan besinleri alın.

Stresi Azaltın

Stres sperm üretimi için gerekli olan hormonlara etki edebilir. Aynı zamanda cinsel performansı düşürebilir.

Sonuç olarak, doğurganlığınızı artırmak için birçoğu kendi iradenizle yapacağınız şeyler olan bu ipuçlarını uygulamak gebe kalma şansınızı artıracaktır.

KAYNAKLAR

Sağlıklı Gebelik Rehberi, Mayo Clinik, Eksik Parça Yayınları

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler, Heidi E. Murkoff-Sharon Mazel


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
1
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı