Bir bebek sahibi olmak ve bir ebeveyn olmak için sabırsızlanıyorsanız, muhtemelen kafanızda 1oo1 tane soru işareti vardır. “Doğum kontrol hapı kullanmayı ne zaman bırakmalıyım?”, “En doğurgan günlerimi nasıl bilebilirim?”, “Doğurganlığı arttırmak için ne yapabilirim?”, “Değiştirmem gereken şeyler var mı?”. Bilmeniz gereken her şey hakkında uzmanların görüşlerini araştırdık. 

Pek çok kadın, ne zaman yumurtladığını, adet döngülerinin en verimli olduğu günleri bilmiyor. Siz öğrenin!

Bebek Sahibi Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Doğum kontrol hapını bıraktıktan ne kadar süre sonra hamile kalabilirim?

ilaçlar

Doğum kontrol hapları hakkında da çok fazla çelişkili bilgi var. Özetlemek gerekirse; bir doğum kontrol hapı, yumurtlamayı engellemek için hipofiz bezini etkiler. Almayı bıraktığınızda, hormonlarınız tekrar çalışmaya ve tekrar yumurtlamaya başlarsınız. Bununla birlikte, hormonlarınızın uygun yumurtlama döngüsüne dönmesinin ne kadar süreceği, kadından kadına değişiklik gösterecektir.

Bazı kadınlar, doğum kontrol hapını kullanmayı bıraktıktan sonra, yalnızca 2 hafta içerisinde normal bir yumurtlama döngüsüne dönebilir. Bazı kadınlarda ise, düzene oturması aylar sürebilir. Ancak, son 10 yıldır düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanıyor olsanız bile, son aldığınız hapı takip eden ay içerisinde yumurtlayabilirsiniz. Ve tekrar yumurtlamaya başladığınızda, hamile kalabilirsiniz.

Önerilen Makale:

Vücudunuz Gebeliğe Hazır mı?

Doğurganlığımı etkileyen faktörler nelerdir?

hamile bir kadın

  • Yaş: Kadınların en doğurgan oldukları yaş 25’tir. 26 yaşından sonra, kadının doğurganlığı düşmeye başlar. 38 yaşına gelindiğinde, düşüş oranı çok daha hızlıdır. Menopoz, bazı kadınlarda 38 yaş gibi erken bir yaşta başlayabilirken, bazı kadınlar 45 yaşına geldiğinde bile hamile kalabilir.
  • Kilo: Aşırı zayıf ya da kilolu olmak, doğurganlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca, şok diyetlerin neden olduğu ani kilo değişimleri de yumurtlama ile ilgili sorunlar yaşamanıza neden olabilir.
  • Yaşam Tarzı Alışkanlıkları: Çok fazla alkol ve sigara kullanımı, yumurtaların kalitesinin düşmesine neden olur. Ancak, bunları kesmesi gereken tek kişi anne adayı değildir. Sigara ve alkolün, sperm üzerinde de olumsuz bir etkisi vardır. Bu nedenle, baba adayının da aşırıya kaçmadığından emin olması gerekir.
  • Stres: Stres, kaygı ve endişe gibi durumlar, bir kadının yumurtlamasını ve doğurganlığını olumsuz etkileyebilir, hatta tamamen durmasına neden olabilir.

Hamile kalmak istiyorsanız; ayın en doğru zamanında, yani yumurtlama açısından en verimli olduğunuz dönemde, korunmasız cinsel ilişkiye girmeniz gerekmektedir. Normal 28 günlük bir regl döngüsünde; yumurtlama 14.günde gerçekleşmektedir. 35 günlük bir regl döngüsünde ise, yumurtlama 21.gün civarında gerçekleşmektedir.

İlginizi Çekebilir

Doğurganlık Hesaplama

Hamile kalma şansım nedir?

evli bir çift

Dikkat edilmesi gereken erken hamilelik belirtileri nelerdir? İdeal durumlarda, yani doğru günde korunmasız cinsel ilişkiye giren üreme çağındaki bir çiftin gebelik elde etme şansı %25 civarındadır. Bu nedenle, sabırlı olmanız gereken bir süreçte olduğunuzu unutmayın.

Sağlıklı çiftlerin 4’te 1’i, doğum kontrol hapını kullanmayı bıraktıktan sonraki ay ve 3’te 2’si sonraki 6 ay içinde bebek sahibi olur. Ne kadar süreceği, büyük ölçüde ne kadar şanslı olduğunuza bağlıdır. Bu nedenle, ay sonunda adet olduğunuzu görürseniz endişelenmemeye çalışın.

Hamile olduğumu nasıl anlarım?

hamile bir kadın

Adetiniz gecikti ve hamile olabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Peki, öyle mi değil mi? Emin olmanın tek yolu; korunmasız cinsel ilişkiye girdikten 10 gün sonra, bir gebelik testi yapmaktır. Ancak bu süre zarfında, vücudunuza da dikkat edin. Bazı semptomlar, kadından kadına değişiklik gösterse de, genel olarak erken dönem hamilelik belirtileri:

  • Memede hassasiyet
  • Kokulara karşı hassasiyet
  • Sabahları mide bulantısı ve yorgunluk
  • Duygu durumu değişiklikleri

Ancak, hamile olmanıza rağmen bu belirtileri ilerleyen dönemlere kadar hiç hissetmeyebileceğinizi de unutmayın. 

Hamilelik bir hastalık değildir. Yine de, erken dönemlerde bazı belli başı kurallara bağlı olmak iyi bir fikirdir. İlk üç aylık “tehlike sürecini” atlattıktan sonra, düşük riski önemli ölçüde azalır. Bu nedenle, ilk üç aylık dönem bebeğinizin gelişimi için en önemli zamandır. Bu nedenle, ona mümkün olan en iyi başlangıcı vermek için ilk 3 ayı iyi değerlendirmeniz gerekir.

Bir bebek sahibi olmaya çalışıyor ama düzenli olarak bir ilaç da kullanıyorsanız, reçetesiz satılan ilaçların bile erken dönemde olası risklerini kontrol etmek için doktorunuza danıştığınızdan emin olun. Bazı ilaçlar, ilk 3 aylık süreçte bebeğiniz için zararlı olabilir.

Önerilen Makale

Hamilelik Belirtileri

Kaynak

https://www.sofeminine.co.uk/pregnancy/trying-for-a-baby-s2526826.html

 

Özet
Bebek Sahibi Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Makale İsmi
Bebek Sahibi Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Tanımlama
Bir bebek sahibi olmak ve bir ebeveyn olmak için sabırsızlanıyorsanız, muhtemelen kafanızda 1oo1 tane soru işareti vardır. "Doğum kontrol hapı kullanmayı ne zaman bırakmalıyım?", "En doğurgan günlerimi nasıl bilebilirim?", "Doğurganlığı arttırmak için ne yapabilirim?", "Değiştirmem gereken şeyler var mı?". Bilmeniz gereken her şey hakkında uzmanların görüşlerini araştırdık. 
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı