35 Yaş Üstü Hamilelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

4 min


35 yaş üstü hamilelik, kadının iş yaşamında daha fazla yer alması ile günümüzde çok daha yaygın hale geliyor. Ancak, ilerleyen yaş ile birlikte anne adaylarının bebek için duydukları endişeler de artıyor.

Duygusal ve fiziksel açıdan sağlıklıysanız, 35 yaşından sonra da sağlıklı ve mutlu bir hamilelik geçirme şansınız vardır. Doğurganlığınızı kontrol edemeseniz de, beslenme düzeninizi, sağlık durumunuzu ve stres düzeylerinizi kontrol altında tutabilirsiniz. Peki, 35 yaşından sonra hamile kalmak ile ilgili riskler nelerdir? Bu riskleri nasıl minimuma indirebilirsiniz? Tüm bu soruların cevapları ve hamilelik süresince sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmak için neler yapabileceğinize birlikte göz atacağız!

35 yaşın üzerindeyseniz hamile kalma şansınızı arttırmak için ne yapabilirsiniz?

Bir kadın, sahip olduğu tüm yumurtalar ile dünyaya gelir ve yaş ilerledikçe, yumurtaların sayısı dramatik bir düşüş gösterir. Bu nedenle, doğurganlığın azaldığı yaşlarda hamile kalmak, eskiden olduğu kadar kolay olmayacaktır. Bir kadın, 20’li yaşlarındayken çok kolay bir şekilde hamile kalabilir. 35 yaşın üzerinde ise o kadar şanslı olmayabilirsiniz. Ayrıca, 35 yaşından sonra hamile kalmak herhangi bir sorun yaşamayacağınız anlamına da gelmez.

35 yaşın üzerindeki kadınların hamile kalmasını zorlaştıran şeylerden biri de, kadınların bu konuda duydukları kaygı ve endişedir. Herhangi bir şey yapmadan önce, ilk olarak bunu bırakmalısınız. 35 yaşın üzerindeki kadınlar, hamile kalmaya çalışırken özellikle zihinsel olarak zorlanır.

Ancak, gelişen teknoloji ile birlikte, giderek daha fazla kadın 35 yaşın üzerinde sağlıklı bir hamilelik geçirmektedir. Burada, en önemli şeylerden biri de kendinizi duygusal olarak gebeliğe hazırlamaktır.

Dinlenin, rahatlayın ve oluruna bırakın!

Hamile Kalmadan Önce Gerekli Sağlık Kontrolleri

Yaşamınızdaki stres seviyelerini azaltmak, hamile kalma şansınızı önemli ölçüde arttırır. Bu nedenle, stresi azaltmak, 35 yaşından sonra hamile kalma konusundaki başlangıç noktasıdır. Belirli bir yaştan sonra hamile kalmak için şansınızı arttırmak için yapabileceğiniz bir diğer önemli şey de, sağlık durumunuzun değerlendirilmesi adına bir doktora görünmektir. Varsa önceki hamilelikleriniz, regl düzeniniz ve diğer sorunlar hakkında bir sağlık kaydı tutulması faydalı olabilir.

Doktorunuz, hormon dengelerinin belirlenmesi adına belirli testler yapılmasını talep edebilir. Özellikle de, kan testi alınarak yapılan üreme hormonu seviyelerinin test edilmesi için testler yapılması gerekebilir.

Ayrıca, şansınızı arttırabilmek için yumurtlama gününüzün ne zaman olduğunun farkında olmalısınız. Bunun için, regl döngünüzü bir takvim eşliğinde takip edebilirsiniz. Sigara içiyorsanız sigarayı bırakmak ya da alkol tüketimini azaltmak da hamile kalma şansınız üzerinde olumlu etkiler yaratabilir.

Sağlıklı ve zinde olmak, aktif bir yaşam sürmek, makro ve mikro besinler yönünden zengin bir beslenme programı uygulamak, düzenli uyumak, stresten uzak durmak da yine şansınızı arttıracak önemli faktörlerdir.

35 yaşın üzerindeyseniz ve 6 aydan daha uzun bir süredir korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmenize rağmen başarılı olamıyorsanız, bir doğurganlık uzmanından randevu almanız gerekebilir. Böylece, siz ve eşiniz için en uygun tedavi planlanacaktır.

Önerilen Makale:

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Nelerden Kaçınmalı?

35 Yaşın Üzerinde Hamile Kaldıysanız Sağlıklı Bir Hamileliğiniz Olduğundan Emin Olmak İçin Ne Yapmalısınız?

35 yaşın üzerindeyseniz ve hamile kaldıysanız, öncelikle tebrikler! Bu süreçte, hamileliğinizin sağlıklı ilerlediğinden emin olmak için yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

  • Hamile kaldıktan sonra, gebe kalmaya çalışırken başladığınız şeyleri yapmaya devam edin. Çünkü, vücudunuzun gebe kalmak için ihtiyaç duyduğu şeylere, bebeğiniz oluştuktan sonra da ihtiyacı olacaktır.
  • Hamile kaldıysanız, kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Bazı reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar, hamile kadınların kullanımına uygun değildir.
  • 35 yaşın üzerindeki kadınlarda gebelikle ilgili riskler de artmaktadır. Bu süreçte, doğum öncesi bakım kurslarına katılmanız faydalı olabilir.
  • Sağlıklı bir beslenme programı uygulayın. Süt ürünlerinde pastörize edilmiş olanları tercih edin. Meyve ve sebzeyi taze olarak tercih edin. Bol bol su için ve mümkünse organik beslenmeye çalışın.
  • Hamilelikten önceki dönemde ağır egzersizler yapmıyorsanız, fazla egzersiz yapmaktan kaçının ve hamilelere uygun bir egzersiz tercih edin.
  • Rahatlamaya çalışın. Sakin olmak, genellikle mutlu bir bebeğin anahtarıdır. Hamileyseniz, gün içerisinde kendinizi şımartmak için biraz zaman ayırın. Partnerinizle mutlu zaman geçirmek ve sizi memnun eden şeyler yapmak, bebeğinizi de olumlu etkileyecektir.

Önerilen Makaleler:

Gebelikte Tarama Testleri Nelerdir?

Sağlıklı Gebeliğin Anahtarı: Folik Asit


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir