COVID-19 hamile kadınları daha ciddi şekilde etkiliyor mu? Coronavirus’un hamileliğiniz üzerindeki potansiyel etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzman görüşlerini araştırdık.

Yeni Coronavirus (COVID-19), 2019 yılının sonuna doğru Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkmasından bu yana tüm dünyada paniğe neden oldu. Virüs, dünya çapında 1.5 milyondan fazla insanı enfekte etmiş olsa da, araştırmacıların, Coronavirus’un hamile kadınları ve bebekleri nasıl etkilediğini tam olarak bilmesi için henüz erkendir.

Virüsler ve enfeksiyonlar söz konusu olduğunda, hamile kadınlar daha yüksek risk altındadır. Ancak, uzmanlar söz konusu COVID-19 olduğunda, anneden bebeğe geçmediğini düşünmemektedir. Bununla birlikte, geçtiğimiz günlerde yurt dışında yapılan küçük bir çalışma, enfekte olan annelerin virüsü bebeğine geçebileceğini düşündürmüştür. Ancak, yine de, bulaşın rahimde mi yoksa doğum sırasında mı olduğu belli değildir.

Coronavirus ve Hamilelik

Hamile bir kadınsanız, Coronavirus hakkında endişe etmeniz doğaldır. Sonuçta, hamileliğin getirdiği fizyolojik ve bağışıklık sistemindeki değişimler, viral hastalıklara yakalanma riskini arttırmaktadır. Örneğin, hamilelikte grip olan kadınlar, gebe olmayanlara göre daha yüksek risk altındadır. Grip gibi viral hastalıklar;

  • Düşük
  • Doğum kusurları
  • Düşük doğum ağırlı ve diğer gebelik komplikasyonlarda artış ile ilişkilendirilmektedir. 

Bilim dünyası, COVID-19 hastalığının henüz aynı eğilimi gösterip göstermediğini bilmiyor, ancak yapılan ön araştırmalar aksini göstermektedir. DSÖ tarafından Şubat ayında yayınlanan bir raporda, araştırılan 147 COVID-19 hastası kadının; %8’inin ciddi ve %1’inin kritik grupta olduğu gösterildi. Bu sayılar, hamile olmayan genel halk ile karşılaştırılabilir gibi görünmektedir.

Ancak uzmanlar, kesin bir kanıya varmadan önce daha fazla bilgi elde edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu doğrudur; çünkü, geçmişte salgına neden olan diğer Coronavirus türleri, hamile kadınlarda daha ciddi hastalık göstermiştir. Bazı kadın doğum uzmanları, COVID-19 durumunda anne adaylarının; düşük, erken doğum gibi risklere daha fazla yatkın olabileceğinden endişe duymaktadır.

Coronavirus Anne Karnındaki Bebeği Etkiler Mi?

Yapılan bir araştırma, bu yeni virüs türünün plasentadan geçmediğini göstermektedir. Doğum yapan COVID-19 hastası 9 kadının dahil olduğu bir çalışmada, dünyaya gelen bebeklerin hiçbirinde test sonucu pozitif değildir. Ayrıca, doğumdan sonra da sağlıklı görünüyorlardı.

Bugüne kadar, COVID-19 testi yapılmış hamile kadınlardan göbek kordon kanı, amniyotik sıvı ve anne sütü örneklerinin hepsi negatifti. Ancak, Coronavirus’un hamileliğin erken döneminde bebeği nasıl etkilediğini gösteren bir araştırma yoktur. Ancak uzmanlar, hamileliğin ilk 3 aylık döneminde, yüksek ateşin doğum kusurları ile ilişkili olduğunu belirtmektedir.

Geçmişte MERS ve SARS ile enfekte olmuş kadınlarda hamilelik kaybı, ölü doğum ve düşük görülmüştür. Bu nedenle, COVID-19 için de risklerin artması mümkündür. Dahası, COVID-19 testi pozitif olan annelerde erken doğum da kaydedilmiştir. Ancak, bu sonuçların virüs kaynaklı olup olmadığı açık değildir.

Önerilen Makaleler

Emzirme Döneminde COVID-19

Bebeklerde ve Çocuklarda Korona Virüsü

Kaynak 

https://www.parents.com/health/coronavirus-risks-for-pregnant-women/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı