Gebeliğin 6. Ayı

Bu ay ikinci üç aylık dönemin sonu. Yani yolun neredeyse üçte ikisi bitti. Bu ayda da bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor.

Bebeğinizin organlarının çoğu yapısal olarak gelişkin ya da gelişimini tamamlamaya yakın olsa da bebeğiniz hala çok küçük.

21. Hafta

gebelik 21. hafta
Gebeliğin 21. haftasında bebeğiniz yaklaşık bir havuç büyüklüğündedir.

Bebeğiniz 21. haftada 17 cm ve 330 gram ağırlığında, yaklaşık bir havuç büyüklüğündedir. Bu hafta da bebeğinizin neyi sevmesini istiyorsanız sizde ondan yiyin. Çünkü amniyotik sıvı her gün sizin yediklerinize bağlı olarak farklı olacaktır. Gün içinde yuttuğu amniyotik sıvıdan bu tatlara alışıp sevmeye başlayacaktır.

Bu hafta bebeğinizin kemik iliği, karaciğer ve dalakla birlikte çalışarak kan hücresi yapmaya başlar.

Bebeğinizin kol ve bacakları doğru oranlarını bulmuş, beyinle kaslar arasında nöronlar bağlanmış ve tüm vücutta kıkırdak dokusu kemiğe dönüşmeye başlamıştır.

22. Hafta

gebelik 22. hafta
Gebeliğin 22. haftasında bebeğiniz yaklaşık bir papaya büyüklüğündedir.

Bu haftada oyu 20 santim kilosu da yaklaşık 450 gram olup artık küçük bir oyuncak bebek kadardır.

Tat alma ve dokunma duyuları bu haftada ilerleme kaydeder. Bebeğinizin dilinde tat alma tomurcukları belirmeye başlar, beyni ve sinir uçları dokunma duyusunu işlemden geçirebilecek kadar olgunlaşır.

Bebeğiniz kendi yüzüne ya da başka uzuvlarına dokunup, parmağını emer. Işıkla karanlığı ayırt edebilir(henüz gözleri açık olmadığı halde). Sizin ve eşinizin seslerinizi, kalp atışınızı, midenizin guruldamasını, yüksek sesle çalışan televizyonun sesini duyabilir.

Gebeliğin 22. Haftası – Ceninin 20. Haftası

23. Hafta

gebelik 23. hafta
Gebeliğin 23. haftasında bebeğiniz bir mango büyüklüğündedir.

Bu haftada bebeğinizin ciğerleri hızla gelişir. Ciğerler hava keselerinin çevresini dolduran sürfaktan adı verilen bir yüzey aktif madde üretmeye başlar.  Bu madde hava keselerinin kolayca şişmesini sağladığı gibi boşaldığı zamanda yıkılmalarını ve birbirine yapışmalarını önler.

Ciğerlerindeki damarlar da solunuma hazırlanmak için büyümeye ve gelişmeye devam eder.  Solunum hareketi yapar ama ciğerlerinde hava yoktur (doğum sonrasında dolacaktır).

Bebeğinizin cildi vücudunda yağ olmadığı için incecik, şeffaf ve biraz sarkıktır. Deri yağdan daha önce geliştiği için bebekte bu deriyi dolduracak yağ yoktur. Derisinin altından organları ve kemikler görülür.

Gebeliğin 23. Haftası – Ceninin 21. Haftası

24. Hafta

gebelik 24. hafta
Gebeliğin 24. haftasında bebeğiniz bir mısır büyüklüğündedir.

Şu anda bebeğinizin yüzü hemen hemen şekillenmiş, kirpikleri, kaşları hatta kafasında saçları bile oluşmuştur. Ama pigmentler henüz oluşmadığı için renkli değil kar beyazdır.

Bebeğiniz amniyotik kesenin içinde baş aşağımı yoksa doğru mu durduğunun farkında olur. Bunun nedeni, vücudun dengesini sağlayan iç kulağın gelişmiş olmasıdır.

24 haftanın sonunda bebeğinizin boyu 21 santime ağırlığı da 650- 700 gram civarına ulaşmıştır. Bu haftada dünyaya gelen bebeklerin yaşama şansı yarı yarıyadan fazladır.

Önerilen Makaleler

Gebelik Haftası Hesaplama

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Beslenme

Hamilelik bilgin ne kadar iyi?

Özet
Gebeliğin 6. Ayında Bebeğin Gelişimi
Makale İsmi
Gebeliğin 6. Ayında Bebeğin Gelişimi
Tanımlama
Bu ay ikinci üç aylık dönemin sonu. Yani yolun neredeyse üçte ikisi bitti. Bu ay da da bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor.Bebeğinizin organlarının çoğu yapısal olarak gelişkin ya da gelişimini tamamlamaya yakın olsa da bebeğiniz hala çok küçük.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir