Gebeliğin 10. Ayı

Sonunda beklediğiniz, hazırlandığınız ve belki biraz da korktuğunuz ay geldi. Gebeliğin 9 ay olduğu düşünülür, her an doğum olabilir ama gebeliğin resmi olarak 40 haftada tamamlandığı düşünülür.

37. Hafta

gebelik 37. hafta
Gebeliğin 37. haftasında bebeğiniz pazı yaprağı büyüklüğündedir.

Gebeliğin 37. haftasının sonunda bebeğiniz, gelişme sürecini tamamlamış kabul edilir. Büyüme devam edebilir ama kilo alımı yavaşlamıştır.

Birikmeye devam eden yağ depoları, minicik diz, dirsek ve omuzlarda yoğunlaşır. Boyunda ve bileklerde de birikerek boğum şekline gelebilir.

Bebeğin ne büyüklükte doğacağı biraz da cinsiyetine bağlıdır. Bebeğiniz eğer erkekse, aynı sürede karnınızda taşıdığınız kız bebekten daha ağır bir kiloda doğacaktır.

38. Hafta

Bebeğinizin gelişimi son haftalarda daha çok organlarının işlemesi ve gelişmesi şeklinde olmuştur.  Beyni ve sinir sistemi her geçen gün biraz daha iyi çalışıyor.  Ama bu gelişim çocukluğu, hatta ergenliği süresince de devam edecektir.

Gebeliğinizin 38. haftasında bebeğinizin ağırlığı ortalama 3 kilo civarında ve başının tepesinden kalçasına kadar olan uzunluğu 35 santim, bütün boyu da 50 santim kadardır.

39. Hafta

Bebeğinizin bu haftada verniks tabakası ve ayva tüyleri artık yok olmuştur, ama yine de doğduğunda bunların izine yer yer rastlayabilirsiniz.

Bebeğinizin derisinin altında vücut ısısını muhafaza edecek kadar yağ birikmiştir ama hala sizden azıcık yardım alacaktır. Dünyaya geldiğinde tombul görünmesinin sebebi budur.

Vücudunun diğer organları ona yetişmeye çalışsa da hala en büyük yeri başıdır, bu nedenle bebeklerin baştan dünyaya gelmesi idealdir.

Gebeliğin 39. haftasında ortalama bir bebeğin ağırlığı 3200-3500 gram kadardır. Bu aşamada bebekler arasındaki bireysel farklılıklar daha belirgin hale gelir. 39. haftada bir bebeğin ağırlığı 2700 gram da olabilir 4 kilo da.

40. Hafta

Hamileliğinizin ve de sabrınızın artık sonuna geldiniz. Bebeğiniz artık gününü tamamlamış ve her an doğabilir. Fakat kadınların sadece % 5’i kendilerine verilen tarihte doğum yaparlar. Verilen tarihten bir hafta önce ya da bir hafta sonra doğum yapmak normaldir.

Doğum süreci yaklaştıkça bebeğiniz doğuma hazırlanmak için,  hormonlarınızdaki ani yükselme de dahil bir çok değişimden geçer. Bu sayede doğumdan sonra kan basıncı ve kan şekeri seviyelerini koruyabildiği gibi rahminize artık vaktin geldiği mesajını veriyor olabilir.

40. haftada ortalama bir bebeğin ağırlığı 3200- 3700 civarında, boyu ise başından ayağına 46 -52 santim kadardır.

Önerilen Makaleler

Evinizi Bebeğiniz için Organize Edin

Yenidoğan Beslenmesi

Yenidoğan Bilgini Test Et

Doğum Hikayem: Normal Doğum mu, Suda Doğum mu, Sezaryen mi?

Doğum Yapılacak Yeri Seçmek

Özet
Gebeliğin 10. Ayında Bebeğin Gelişimi
Makale İsmi
Gebeliğin 10. Ayında Bebeğin Gelişimi
Tanımlama
Sonunda beklediğiniz, hazırlandığınız ve belki biraz da korktuğunuz ay geldi. Gebeliğin 9 ay olduğu düşünülür, her an doğum olabilir ama gebeliğin resmi olarak 40 haftada tamamlandığı düşünülür.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı