Gebeliğin 1. Ayı

Tebrikler! Yaşamınızın en güzel en heyecanlı anına başladınız. Önünüzdeki 40 hafta boyunca bedeninizde inanılmaz değişiklikler yaşayacaksınız. Özellikle ilk gebeliğinizse tüm anne adaylarının olduğu gibi biraz gergin olmanız doğaldır. Gerginliğinizi ve korkularınızı hafifletmek için bebeğinizin bu süreç içinde nasıl büyüyüp geliştiğini bilmenizde fayda var.

Ay ay gebelik rehberi gebe olan veya olmak isteyen anneler  için hazırlanmıştır.

Gebeliğin ilk 3 haftasını okumak için tıklayın.

1.Hafta

Gebeliğin ilk haftasını hesaplamak biraz karışıktır, çünkü birinci ayın ortasına gelmeden tam olarak gebe sayılmazsınız.

Yani bebek için geri sayım başlıyor ama ortada (içerde) bebek yok. Bebek olmadığı halde gebeliğin 1. haftası denmesinin nedeni; spermin yumurtayla buluştuğu anı tam olarak bilmenin son derece zor olmasıdır.

Sperm yumurtaya gelmeden önce birkaç gün vücudunuzda bekleyebilir. Ama tam olarak belirlenmesi zor olmayan bir tarih vardır; o da son adet kanamazını başladığı tarihtir.

Doktorlar ve diğer tıp uzmanları doğum yapacağınız tarihi saptarken son adet kanamanızın başlangıcından itibaren 40 hafta olarak hesaplarlar.

Bu da, bebeğiniz ana rahmine henüz düşmediği halde adet kanamanızı gebeliğinizin bir parçası olarak kabul ettikleri anlamına gelir. Gebe kalma genelde son adet kanamanızın başlangıcından iki hafta sonra gerçekleşir.

Hamilelik belirtilerinizi hesaplamak için tıklayın.

2. Hafta

Hala bebek yok ama vücudunuz yumurtlama günü için gereken donananımı hazırlıyor. Rahminizin iç çeperi kalınlaşıyor ve ovaryum folikülleriniz olgunlaşıyor. İki yumurtalığınız vardır ama adet döneminde bunların sadece birinde ovülasyon oluşur.

Yumurta yavaş yavaş rahimle yumurtalığı birbirine bağlayan dölyatağı borusuna ilerlerken kendisini dölleyecek spermi bekler. Eğer bu dönemde veya öncesinde cinsel ilişkide bulunursanız, gebe kalma gerçekleşebilir.

Döllenme

Her şey burada başlıyor. Sizin yumurtanızla eşinizin spermi birleşerek tek bir hücre oluşturur ki bu olağanüstü olaylar zincirinin başlangıç noktasıdır.

Sperm yumurtanızın merkezine girdiğinde iki hücre birleşerek zigot (döllenmiş yumurta) adı verilen tek hücreli bir birim oluşur.  23 ü sizden, 23 ü eşinizden olmak üzere 46 kromozom vardır. Bu krozomlarda binlerce gen vardır. Bu genetik malzeme bebeğinizin cinsiyetini, saç, göz rengini, boy ve kilosunu, yüz hatlarını ve bir ölçüde de zekâsını ve kişiliğini belirleyen bir şablon gibidir.

3.hafta

Artık hamile kaldınız. Bebeğiniz ana rahmine düştükten sonra derhal işe koyulur. Sürecin bir sonraki aşaması hücre bölünmesidir. Spermle yumurtanın buluşmasından sonraki saatler içinde döllenmiş hücre bölünür ve bölünmeye devam eder, ardından dünyaya gelecek muhteşem bebeğiniz bir noktanın yaklaşık beşte biri boyunda mikroskobik bir hücre topağına döner. Fallop tüpünüzden hazır bekleyen rahminize doğru yol alır.

Önerilen Makale

Gebeliğin İlk 3 Haftası ve Belirtileri

4. Hafta

Hamileliğin 4.haftasında bebeğiniz haşhaş tohumu büyüklüğündedir.

Yakında bebek diyeceğiniz ama şimdilik embriyo denilen o hücre topağı artık rahminize ulaşmış ve rahmin iç çeperinde doğuma kadar size bağlı bir şekilde yaşayacağı yere yerleşmeye çalışmaktadır.

Yerine sıkıca tutunduktan sonra, hücre topu büyük bir bölünme geçirir ve hücreler ikiye ayrılır. Bu hücrelerin yarısı sizin kızınız ya da oğlunuz, diğer yarısı da rahimde kaldığı süre boyunca bebeğinizin hayat bağı olacak plasentadır. Plasenta, döllenmeden 12 gün sonra oluşmaya başlar.

Ana rahmine düştükten 14 gün sonra yani son adet kanamasından dört hafta sonra bebeğiniz 0,1016 cm uzunluğundadır.

Önerilen Makaleler

Gebelik Haftası Hesaplama

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Beslenme

Sağlıklı Gebeliğin Anahtarı: Folik Asit

Gebe Kalma Olasılığınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Hamilelik bilgin ne kadar iyi?

Özet
Gebeliğin 1. Ayında Bebeğin Gelişimi
Makale İsmi
Gebeliğin 1. Ayında Bebeğin Gelişimi
Tanımlama
Tebrikler! Yaşamınızın en güzel en heyecanlı anına başladınız. Önünüzdeki 40 hafta boyunca bedeninizde inanılmaz değişiklikler yaşayacaksınız. Özellikle ilk gebeliğinizse tüm anne adaylarının olduğu gibi biraz gergin olmanız doğaldır. Gerginliğinizi ve korkularınızı hafifletmek için bebeğinizin bu süreç içinde nasıl büyüyüp geliştiğini bilmenizde fayda var.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
2
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir