Gebeliğin 8. Ayı

gebelik 29. hafta
Gebeliğin 29. haftasında bebeğiniz büyük bir armut büyüklüğündedir.

Bu ay rahminiz göğüs kafesinin altına doğru genişlemesini sürdürecektir. Bu da daha çabuk yorulmanıza neden olacaktır.

Bu ay saçınız daha gürleşmiş ve dolgunlaşmış olabilir. Bu saçınızın uzama döngüsündeki değişimden kaynaklanmaktadır. Gebelik sırasında saçınız dinlenme evresinde uzun süre kalıp ve daha az döküldüğü için, daha dolgunlaşıp gürleşir. Ancak bebeğiniz doğduktan sonra dinlenme evresi kısalacak ve saçınız her gün dökülmeye başlayacaktır.  Hatta iyice azalma bile görülebilir, ama zamanla eski haline dönecektir.

Kalp ve Dolaşım Sistemi

Gebeliğin gereksinimi karşılayabilmek için vücudunuz normalden daha fazla kan üretiyor, kalbiniz de bu kanı daha hızlı pompalıyor. Bu durum genişleyen kan damarlarınızın dışarı doğru çıkmasına, cildinizin altında özellikle bacaklarınızda ve ayak bileklerinizde mavimsi veya kırmızımsı çizgiler oluşmasına neden oluyor. Hatta varise bile yol açabiliyor (bazı kadınlarda ilk kez gebelikte görülür). Artan kan hacmi ve genişleyen rahmin baskısı sonucunda hemoroit olma riskiniz de yüksek.

Sabahları göz kapaklarınız ve yüzünüzün şiştiğini de görebilirsiniz. Kabızlık problemi de iyice artabilir.

Solunum Sistemi

Ciğerlerinizin alt bölümündeki geniş, düz bir kas olan diyaframınız genişleyen rahminiz tarafından her zamanki yerinden dışarı itilir. Bu nedenle sanki yeterince hava teneffüs edemiyormuş gibi, nefes darlığı hissedersiniz. Bu normaldir.

Göğüsler

Göğüsleriniz büyümeye devam ediyor. Tüm gebeliğiniz boyunca aldığınız kiloların 500- 1500 gram kadarı göğüslerinizde toplanır. Bunun sadece bir kısmı yağdır, geri kalan kısmı büyüyen süt bezleri ve kan dolaşımından kaynaklanır.

Gebeliğinizin başından beri hipofiz beziniz, süt bezlerini harekete geçirecek hormonlardan biri olan prolaktin hormonunu üretiyor.  Birkaç haftaya ağız sütünüz gelmeye başlar (ağız sütü, bebeğinizi dünyaya geldiği ilk günlerde besleyen protein yüklü maddedir.

Rahim

Rahminiz yalancı kasılmalarla doğum süreci için hazırlık yapmaya devam ediyor.  Eğer kasılmalarınız ağrılı ve sizi kaygılandıran tarzdaysa doktorunuzla iletişime geçin.

İdrar Yolu

Büyüyen rahminiz nedeniyle idrar torbanız üzerindeki baskı artacağından, gülerken, öksürürken ve hapşırırken idrar kaçırabilirsiniz. Bu gebeliğin en sevilmeyen yan etkilerinden biridir, bebek doğduktan sonra düzelir.

Vajinal akıntınız devam edeceğinin idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskiniz de devam ediyor. Ateşiniz, karın ağrınız ya da bel ağrınız varsa vakit kaybetmeden doktora gidin.

Vajina

Bu ayın herhangi bir zamanında vajinanızdan koyu kırmızı bir kan gelirse, hemen doktorunuza görünün. Plasentanın doğum kanalının ağzını kısmen ya da tamamen kapatıp rahmin büyümesi dolayısıyla doğum kanalından kopma riski belirmiş olabilir. Bu acil müdahale gerektiren bir durumdur.

Kemikler, Kaslar ve Eklemler

Leğen kemiği bölgesinde bulunan kemikler arasındaki eklemler daha da gevşek hale geliyor. Bu doğum için gereken bir hazırlıktır ama kalça ağrısına neden olabilir. Büyüyen rahminiz bel ağrısını artırıp, belinizden bacaklarınıza ve ayaklarınıza doğru uzanan iki siyatik siniri üzerinde baskı yapabilir. Bu da kalça ve uyluklarınızda karıncalanma ve hissizlik yaratabilir, geçici bir durumdur.

Cilt

Karnınızın üzerindeki deri, esneme ve gerilmeler yüzünden kuru ve kaşıntı yapar. Kaşıntı şiddetliyse ve cildinizin üzerinde kırmızımsı kabartılar varsa, gebelikte görülen ürtiker, kabarcık ve plak hastalığı olabilir. Çoğul gebeliklerde daha çok görülür.

Göğüs, karın ve kalçalarınızda çatlaklar ya da morumsu çizgiler oluşabilir. Çatlakları önlemenin hiçbir yolu yoktur. Derinizin altındaki bağ dokularından kaynaklandığı için, krem ya da merhem sürmenin pek bir yararı olmaz. Zamanla renkleri dolarak açık pembe ya da grimsi bir renk alırlar.

Kilo Alımı

Hafta da yarım kilo toplamda iki kilo almanız normaldir. Ayın sonlarına doğru ellerinizde yanma, hissizlik, karıncalanma ve ağrı hissedebilirsiniz. Bunlar gebelikte kilo almanın ve şişkinliğin sonunda görülebilecek semptomlardır. Doğumla birlikte geçecektir.

Duygu Durumunuz

Birkaç hafta sonra yeni bir varlığın sorumluluğunu alacak olmanız hele bir de ilk bebeğinizse), huzursuzluk ve endişeniz daha çok artmaya başlayacaktır. Gerginlik, aşırı hassasiyet, sabırsızlık iyice artabilir.

Önerilen Makaleler

Gebeliğin 29. Haftası – Ceninin 27. Haftası

Gebeliğin 30. Haftası – Ceninin 28. Haftası

Gebeliğin 31. Haftası – Ceninin 29. Haftası

Gebeliğin 32. Haftası – Ceninin 30. Haftası

Özet
Gebeliğin 8. Ayında Bedeninizdeki Değişimler
Makale İsmi
Gebeliğin 8. Ayında Bedeninizdeki Değişimler
Tanımlama
Bu ay saçınız daha gürleşmiş ve dolgunlaşmış olabilir. Bu saçınızın uzama döngüsündeki değişimden kaynaklanmaktadır. Gebelik sırasında saçınız dinlenme evresinde uzun süre kalıp ve daha az döküldüğü için, daha dolgunlaşıp gürleşir. Ancak bebeğiniz doğduktan sonra dinlenme evresi kısalacak ve saçınız her gün dökülmeye başlayacaktır.  Hatta iyice azalma bile görülebilir, ama zamanla eski haline dönecektir.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı