Gebeliğin 4. Ayı

Bu dönem gebeliğin altın dönemi olarak adlandırılır. Çünkü ilk dönemin rahatsızlıkları hafiflemiş son dönemin sıkıntıları da henüz başlamamıştır. Ayrıca düşük yapma riski de büyük ölçüde azalmıştır.

Yine her anne adayında farklı olmakla birlikte bu haftalarda ilk haftaların semptomları devam edebilir, geçebilir ya da yeni semptomlar eklenebilir. Gelin hep birlikte bu haftalarda neler yaşayabileceğinize bakalım:

Kalp ve Dolaşım Sistemi

Dolaşım sisteminiz süratle genleşmeye devam eder. Bu da tansiyonunuzun düşmesine sebep olur.

Sıcak havalarda ya da sıcak bir banyo ya da duş almak baygınlığa ya da baş dönmesine sebep olabilir. Bunun nedeni, sıcağın derinizdeki incecik damarları genleştirmesi ve böylece kalbinize dönen kan miktarını azaltmasıdır.

Kansızlık problemi yaşayabilirsiniz bu da sizi halsiz ve bitkin düşürür, ama şiddetli kansızlık yaşamadığınız sürece bebeğinize bir zararı olmaz. Gebelik öyle bir ayarlanmıştır ki siz yeterince demir almazsanız bile bebeğiniz alır.

Solunum Sistemi

Progesteron hormonu sayesinde bu ay akciğer kapasiteniz artar. Akciğerleriniz daha fazla hava alıp verir bu da kanınızın plasentaya ve bebeğe yüksek miktarda oksijen taşımasına olanak verir.

Bu dönemde nefes darlığı çekebilirsiniz. Bunun nedeni beyninizin, karnınızdaki karbondioksit seviyesini azaltarak bebeğinizden size daha fazla karbondioksit transferini kolaylaştırma çabasıdır. Beyniniz bunu yapabilmek için nefes alma hacim ve oranınızı ayarlar.

Sindirim Sistemi

Sindirim sisteminiz yavaşlar ve midenizin boşalması da uzun sürer, yani kabızlık yaşayabilirsiniz.

Gebe kadınların yarısı bu dönemde mide yanması şikâyetinde bulunurlar. Bu da gebeliğin en sıkıntı veren yan etkilerinden biridir.

Göğüsler

Göğüslerinizdeki süt bezleri, artan östrojen ve progesteron üretiminden dolayı büyümeye devam eder. Meme uçlarındaki derini koyulaşması devam eder. Bu koyulaşma doğumdan sonra biraz açılsa bile gebelikten önceki renginden daha koyu olacaktır.

Göğüslerinizdeki ağrı ve hassasiyet ile dolgunluk ve ağırlık bu ay da devam edecektir.

Rahim

İkinci döneme girdiğinizde rahmin pozisyonu daha yukarıda ve daha dışarıya doğrudur. Bu da vücudunuzun ağırlık merkezini değiştirerek, vücudunuzun duruş şeklini, ayakta duruş ve yürüyüşünüzü değiştirir. Önceki halinize ancak doğumdan sonra kavuşursunuz.

Rahmin bacak damarlarınıza yaptığı baskı yüzünden, özellikle geceleri bacaklarınıza kramp girebilir. Göbek deliğiniz de dışarı doğru çıkıntı yapmaya başlar. Alt karın bölgenizde ağrı hissedebilirsiniz.

Vajina

Bu ay daha fazla vajinal akıntı olduğunu hissedersiniz. Bunun nedeni, vajinada büyüyen hücrelerin miktarıdır. Bu hücreler normal vajinal nemle birleşip ince beyaz bir akıntı meydana getirirler.

Bu ayda vajinal enfeksiyon görülme riski artar, tedavisi kolaydır ve başarıyla tedavi edilebilir. Doktorunuzla konuşmadan reçetesiz satılan mantar ilaçları vb. kullanmayın.

İdrar Yolu

Normalden daha sık idrara çıkıyorsanız, idrar yaparken yanma hissediyorsanız ya da ateşiniz varsa, idrar yolu enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz. Hemen doktorunuza müracaat edin, çünkü teşhis ve tedavi edilmesi çok önemlidir. Tedavi edilmese bu tür enfeksiyonlar erken doğuma neden olabilir.

Kemikler, Kaslar ve Eklemler

Kemikleriniz, kaslarınıza ve eklemleriniz bir bebeğin yükünü taşımaya uyum sağlamaya çalışırlar. Bu da bel ağrısı çekmenize sebep olur.

Bilek ve ayaklarda bazen de ellerde şişme olabilir. Bacaklarda varisli damarlar meydana çıkabilir.

Cilt

Gebelikle sıklıkla karşılaşılan durumlardan biri de cilt renginde yer yer koyulaşmalar görülmesidir. Eğer koyu tenliyseniz çok daha belirgin bir halde görülebilir. Genellikle doğumdan sonra eski haline dönmekle birlikte bazı anne adaylarında kalıcı olabilir. Dışarı çıkıldığında güneş kremi kullanmak ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmamak bu durumu engelleyebilir, çünkü güneş ışınları bu koyulaşmayı daha fazla artırabilir.

Bazı kadınların ayak ve bacaklarında morumsu, benek benek lekeler oluşabilir. Bu da östrojen üretiminden kaynaklanır ve doğumdan sonra kaybolur.

Kilo Alımı

Bu ay haftada muhtemelen 250 gram alarak bir kiloya tamamlarsınız. Ama bir hafta da daha az diğer hafta daha çok almanız da muhtemeldir.

Duygularınızdaki Değişimler

Artık kendinizi hamile gibi hissedip gördüğünüz için korkular ve heyecan yaşayabilirsiniz. Ruh halinizde gerginlik yaşayıp, nedensiz yere ağlayıp, hiçbir neden yokken gülebilirsiniz.

Unutkanlık ve konsantrasyon eksikliği yaşayabilirsiniz.

Artık bebeğinizin kalp atışlarını duyabildiğiniz için, kendinizi daha mutlu ve enerjik hissetmeniz de normaldir.

Önerilen Makaleler

Gebeliğin 13. Haftası  – Ceninin 11. Haftası

Gebeliğin 14. Haftası – Ceninin 12. Haftası

Gebeliğin 15. Haftası – Ceninin 13. Haftası

Gebeliğin 16. Haftası – Ceninin 14. Haftası

Özet
Gebeliğin 4. Ayında Bedeninizdeki Değişimler
Makale İsmi
Gebeliğin 4. Ayında Bedeninizdeki Değişimler
Tanımlama
Bu dönem gebeliğin altın dönemi olarak adlandırılır. Çünkü ilk dönemin rahatsızlıkları hafiflemiş son dönemin sıkıntıları da henüz başlamamıştır. Ayrıca düşük yapma riski de büyük ölçüde azalmıştır.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı