Gebeliğin 1. Ayı

Gebe olduğunuzu öğrendikten sonra merak etmeye başladığınız şey acaba gebelik sırasında bedeninizde ne gibi değişiklikler olacağıdır.

Bu ilk ayda pek değişiklik hissetmeyebilirsiniz. Bunun nedeni erken gebelik belirtilerinin ikinci ayın ortalarına kadar ortaya çıkmamasıdır.

Hamileliğiniz boyunca harikulade anlarınız ve unutulmaz tecrübeleriniz olacağı gibi, pek harikulade sayılamayacak semptomlar da olabilir. Gebelikle birlikte bedeninizde bir sürü değişim yaşayacak.

Bedeniniz Gebelikte Nasıl Değişiyor?

1.Hafta

Adetten sonraki ilk hafta içinde yumurta kadının yumurtalıklarında kesecik (folükül) içinde gelişmeye başlar. Böylece ilk hazırlıklar oluşur.

Gebe kalmadan önceki süre zarfında, bedeninizi gebeliğe ve anneliğe hazırlayacak ve bebeğinizin mümkün olan en iyi başlangıcı sağlayacak yaşam biçimi tercihleri yapmak önemlidir.

Gebeliğe hazırlanırken sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddeler kullanmayın. Eğer reçeteli ilaç kullanıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışın.

Günlük 400 mikrogram folik asit kullanmak da bebeğiniz için faydalıdır, yeterli folik asit bebeğinizin beyni, omuriliği, omurilik sinirlerini ve omurgasını oluşturan embriyo bileşeni olan nöral tüpünde defekt oluşma riskini azaltacaktır. Eğer reçeteli ilaç kullanıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışın.

2 ve 3. Hafta

Anne adayının yumurtalıklarında yumurta hücresi gelişir. Eş zamanlı olarak da rahim içi zarı kalınlaşmaya başlar. Bu kalınlaşma (endometrium) embriyonun rahim içinde tutunma ve yerleşme yeridir bu nedenle de gelişimi önemlidir.

Yumurtlarken ve dölyatağı borunuza yumurta düşerken salgılanan östrojen ve progesteron hormonları vücudunuzun ısısında ufak bir artışa ve serviks bezlerinin salgılarında değişime neden olur.

Kadınları yüzde otuzu döllenmeden beş ile on gün sonra çamaşırında kirlenme ya da lekelenme gibi çok hafif bir kanama görebilir. Bu aşamada artık resmen gebesiniz!

Döllenmeden sonraki bu ilk günlerde düşük yapmak yaygındır. Çoğu zaman kadın gebe olduğunun farkına varmadan düşük yapar.

Gebeliğin ilk üç haftasını okumak için tıklayın.

4. Hafta

gebelik 4.hafta
Hamileliğin 4.haftasında bebeğiniz haşhaş tohumu büyüklüğündedir.

Bu hafta sonunda adet gecikmesinin ve ilk kez hamile olduğunuzdan şüpheleneceğiniz o heyecan başlar. Evde gebelik testi uygulayıp gebe olduğunuza emin olduktan sonra hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.

Bedenininiz gebeliğin bu kadar erken döneminde bile önemli değişimlerden geçer.

Göğüslerde değişiklik, dolgunluk, ağırlık, hassasiyet, meme ucunda koyulaşma, şişkinlik, sık idrara çıkma, kokulara karşı hassasiyet, bulantı gibi belirtiler görülebilir.

Önerilen Makale

Gebeliğin 4. Haftası Ceninin 2. Haftası

Kalp ve Dolaşım Sisteminiz

Vücudunuz bebeğinize oksijen ve besin taşıması için hemen kan üretmeye başlar.  Artışın en fazla olduğu zaman, gebeliğin dolaşım sistemine aşırı baskı yaptığı ilk 12 haftalık dönemdir. Gebelik bittiğinde kan hacminiz yüzde 30-50 arası artmış olur. Artan kan akışına ayak uydurmak için kalbiniz daha sert ve hızlı çarpacaktır. Gebeliğin ilk dönemlerinde kendinizi yorgun hissetmenizin sebebi budur.

Duygularınızdaki Değişiklikler

Duygularınız bu dönemde karmakarışık olacaktır. Gebelik heyecanlı, duygusal iniş çıkışların olacağı bir dönemdir.

Gebeliğiniz ister planlı olsun, ister olmasın, çelişkili duygular yaşamanız normaldir.  Gebe olmaktan dolayı içiniz kıpır kıpır olsa da, bebeğiniz sağlığına ya da anneliğe nasıl uyum sağlayacağınıza ilişkin kaygılarınız olabilir.  Çocuk büyütmenin maddi manevi yükü gözünü korkutabilir. Kendinize kızmayın, tüm bu duyguları yaşamanız normaldir.

Bir an sevinç içinde, coşkulu olurken bir anda bitkin ve bunalmış hissedebilirsiniz. Gebelikten dolayı hormonlarınızdaki ve metabolizmanızdaki değişimler de bu dalgalanmaya sebep olabilir.

Önerilen Makaleler

Gebelik Haftası Hesaplama

Hamilelik Öncesi ve Hamilelikte Beslenme

Sağlıklı Gebeliğin Anahtarı: Folik Asit

Gebe Kalma Olasılığınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Hamilelik bilgin ne kadar iyi?

Özet
Gebeliğin 1. Ayında Bedeninizdeki Değişimler
Makale İsmi
Gebeliğin 1. Ayında Bedeninizdeki Değişimler
Tanımlama
Gebe olduğunuzu öğrendikten sonra merak etmeye başladığınız şey acaba gebelik sırasında bedeninizde ne gibi değişiklikler olacağıdır.Bu ilk ayda pek değişiklik hissetmeyebilirsiniz. Bunun nedeni erken gebelik belirtilerinin ikinci ayın ortalarına kadar ortaya çıkmamasıdır.
Yazar
Yayıncı İsmi
bebekegitimi.com
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
2
Bayıldım!
Garip Garip
1
Garip
Sevmedim Sevmedim
1
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir