Günümüz anne-babalarının karşılaştığı en büyük zorluklardan biri çocuklarına saygı aşılamaktır. Ve bu, çocuğunuza “Saygı önemlidir, saygılı ol!” diyebileceğiniz bir konu değildir.

Bir çocukta saygının gelişimi, kelimelerin çok daha derinindedir. Saygı, aslında bir şeye ya da bir insana değer vermek demektir.

Örneğin; arkadaşlarınıza değer verdiğinizde, onlara kibar davranırsınız. Mahallenize değer verdiğinizde yerlere çöp atmaktan kaçınırsınız.

Saygı, anlaşılması zor bir kavram olsa da, çocuğunuza saygılı olmanın ne anlama geldiğini kavramasını öğrenmenizde yardımcı olmanız önemlidir. Anne ve babaların, bir çocuğun diğer insanlara, kendilerine ve çevrelerindeki dünyaya saygı duymasına yardımcı olmak için ne gerektiğini anlamaları önemlidir.

Çocuğunuz doğduğunda, bezini değiştirmek ve her bulduğunuz fırsatta uyumaya çalışmakla çok meşgul olduğunuz için, ilerleyen günlerde saygı gibi değerleri öğretmenin önemini düşünmemiş olabilirsiniz. Bazı ebeveynler için saygı, çocukları isyankar bir aşamaya gelene kadar düşündükleri bir şey değildir.

Ne yazık ki, bu noktada, saygısızlığı tamamen ortadan kaldırmak çok geçtir. Bu nedenle, çocuğunuz zor zamanlardan geçmeden önce, saygının değerini ve anlamını anlamalarına yardımcı olabileceğiniz yolları düşünmeye başladığınızdan emin olun.

Ona saygı gösterin

Çocuklar, en çok taklit yoluyla öğrenir.

Çocuğunuz, hayatının erken dönemlerinde, sizin davranışlarınızı görmeyi ve onları taklit etmeyi öğrenecektir. Siz etrafınızdaki insanlara saygılı davranırsanız, çocuğunuz da bunu kabul edecektir. Başka insanlarla konuşurken, onların görüş ve düşüncelerini görmezden gelirseniz, çocuklarınız taklit etmek için bu davranışları seçecektir.

Hiçbir ebeveyn mükemmel olmasa da, davranışınızın sizinle ilgili söylediklerini düşünerek biraz zaman ayırdığınızdan emin olun. Tartışmacı mısınız? Kaba mısınız? Saldırgan bir yapınız var mı? Başkalarına yardım ediyor musunuz? Çöp atmaktan kaçınıyor musunuz? Günlük yaşama saygı göstermenin birçok yolu vardır, bu yüzden nasıl yaptığınızla ilgili zor soruları kendinize sormaktan çekinmeyin.

Saygı hakkında konuşun

Çocuklarınıza saygının ne olduğunu açıklayın.

Küçük yaşlardan itibaren bile, çocuklarınız bu fikri keşfedebilir. Bu, oyuncaklarını paylaşmak ya da başka çocukların eşyalarını almamanın önemi gibi basit bir konuşma da olabilir. Ya da bazen,  diğer insanlara karşı neden kibar ve nazik olması gerektiğini açıklamak gibi daha karmaşık konular olabilir.

Saygı ile ilgili konuşmaya başladığınızda, çocuğunuz da bu konuyu sizinle keşfetmek konusunda daha rahat hissedecektir. En önemlisi, çocuğunuz, size başkalarına  saygı göstermenin gerçekte ne anlama geldiğiyle ilgili sorular sorabileceğidir.

Gerçek hayattan saygı örnekleri verin

Çocuğunuza saygının neye benzediğine dair çok sayıda örnek verdiğinizden emin olun.

Birçok insan saygıyı anladığını düşünerek büyür. Ancak, bu kavram hakkında aslında çok az şey bilirler. Peki, sizin çocuğunuz saygının tam olarak neye benzediğini biliyor mu?

Eğer bilmiyorsa, ona gerçek örnekleri göstermeye çalışın. Bir şey uydurmak zorunda değilsiniz. Gününüzü anlatırken saygı ve saygısızlık örneklerine dikkat edin. Siz farkına varmadan, tam olarak neden bahsettiğinizi anlayacaktır.

Anne-baba olmak zor olsa da, zorluklarla başa çıkmanız önemlidir .Ve saygı, bu zor konulardan biridir. Her anne-baba, çocuğu için en iyisini ister. Bu nedenle, erken dönemde saygı kavramını öğretmeye odaklandığınızdan emin olun. Bu, sadece okul hayatı için değil, bir yetişkin olduğunda iş hayatına hazırlanmasına da yardımcı olacaktır.

Çocuk gelişimi ile ilgili benzer içerikler okumak isterseniz, Bebek Eğitimi’nin sizler için hazırladığı aşağıdaki makalelere de göz atabilirsiniz!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı