Çocuklar, kendi duygularını düzenleme ve yönetme konusunda henüz bir yetişkin kadar başarılı değildir. Ancak, okul öncesi dönemdeki çocukların kendilerini iyi hissetmelerine ve mutlu olmalarına yardımcı olacak küçük ebeveyn dokunuşları, onları uzun vadede mutlu ve özgüvenli bireylere dönüştürebilir.

Peki, mutlu çocukların genellikle sahip oldukları alışkanlıkları öğrenmek ister misiniz? İşte, onlardan 7’si!

1.Duygularını İfade Etme Şansları Vardır

Uzmanların, dünyanın en mutlu çocuklarını yetiştirmek için verdiği tavsiyelerin başında; çocuğunuz küçük olsa bile, fikirlerini özgürce ifade etme şansı vermeniz geliyor. Bunu sağlamak, çocuğunuza yalnızca sağlıklı bir şekilde tanımlama şansı tanımakla kalmaz, yanı zamanda konuşma alıştırmaları yapma, problem çözme ve müzakere etme şansı da verir. Erken gelişim dönemindeki bir çocuğun duygularını nasıl isimlendireceği ve tanımlayacağını öğrenmesine yardımcı olmak için;

  • Okuduğunuz kitaplardaki karakterlerin duygularını tahmin etmeye çalışın,
  • Farklı duygular için farklı kuklalar yapın,
  • Gün boyunca hissettiğiniz duyguları ifade edin.

“Dışarıda oyun oynayamadığım zaman üzülüyorsun”

“En sevdiğin oyuncağı aldığım zaman mutlu oluyorsun”. 

2. Onlarla Birlikte Kitap Okuyan Anne ve Babaları Vardır

Anne ve babalar ya da bakıcılar, küçük çocuğunuzun yüksek sesle okuma ve iyi bir hikaye dinleme şansı olduğu sürece, kim olduğu önemli değildir. Erken gelişim aşamasındaki çocuğunuza kitap okumak için her gün 10 dakika ayırmanız önemlidir.

Çocuğunuzla birlikte kitap okumak için her gün mutlaka zaman ayırdığınızdan, onun sevdiği kitapları seçtiğinizden, okuma sonrası birlikte kitap hakkında sohbet ettiğinizden ve kütüphane gezileri yaptığınızdan emin olun. Tüm bunlar, kitap okumayı çocuğunuz için eğlenceli bir aktivite haline getirecektir. Ayrıca, okuma bir süre sonra çocuğunuz için bir alışkanlığa dönüşecektir.

Önerilen Makale

Kitap Okumayı Eğlenceli Hale Getirmenin 9 Yolu

3. Paylaşmayı Biliyorlar

2012 yılında yapılan bir araştırmada; özellikle kendi eşyaları söz konusu olduğunda, bir şeyleri paylaşmayı bilen küçük çocukların daha yüksek mutluluk seviyelerine yol açtığı bulunmuştur. Bu nedenle, küçük çocukların oyuncaklarını arkadaşları ile paylaşmalarına izin vermek, iyi bir fikir olabilir.

4. Yeterince Uyurlar

Uzmanlar, 1-2 yaş aralığındaki bebeklerin, şekerleme dahil günde 11-14 saat uyku almasını öneriyor. Bu, bazı aileler için farklı görünebilir. Ancak, onları iyi bir saatte yatağa yatmaya ve şekerleme yapmayı alışkanlık haline getirdiğinizden emin olun. Daha mutlu uyunan bir bebek, daha mutlu ebeveynler demektir!

5. Düzenli Bir Uyku Öncesi Rutinleri Vardır

Uyku öncesi rutininiz ne olursa olsun, her gece tutarlı olduğunuzdan emin olun. Çocuğunuzun ayrıntılı bir uyku öncesi rutini varsa, umutsuzluğa kapılmayın! Çalışmalar, tutarlı bir uyku öncesi rutininin, özellikle önemli olduğunu ve küçük çocuklarda zihinsel olarak daha iyi olmakla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

6. Dışarıda Oyun Oynarlar

Dışarıda oyun oynamak, çocuklar için çok iyidir! Yapılan araştırmalar; erken çocukluk döneminde doğayla iç içe olabilen çocukların daha sağlıklı, daha yüksek zihinsel refah düzeyleri ve okul hayatında daha başarılı olduğunu gösteriyor.

Sadece dışarıda kısa yürüyüşler yapmak ve bahçede 10 dakikalık bir keşif bile olsa, her gün dışarı çıkmak ve doğayla buluşmak için zaman ayırın.

7. Kendi Oyunlarını Yaratırlar

Başkaları tarafından hazırlanmamış bir oyun, özellikle erken çocukluk dönemi için çok önemlidir. Böyle oyunlar, onlar için yalnızca eğlenceli olmakla kalmaz, aynı zamanda beyin gelişimi ve dünyanın nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinmelerine de olanak sunar.

Çocuğunuzun sıkılmasına ve kendi başına oyun oynamasına izin verin. Geri çekilin ve kahvenizin tadını çıkarın!

Önerilen Makaleler

Çocuğunuz İçin Evde Yapabileceğiniz 16 Oyuncak Önerisi

Oyun Terapisi Çocuğa Ne Kazandırır?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir