Masalların çocuklar için ne kadar önemli olabileceğine herkes inanmaz. Yakın tarihli bir anket çalışmasında; ebeveynlerin %25’i, 5 yaşın altındaki bir çocuğa masal okumadıklarını belirtti. Bunun sebebi olarak da; masalların çocuklara iyi bir ders vermediğini, hatta korkutucu oldukları gösterildi.

Çalışmalar ise, masalların hayal dünyasının gelişmesi için önemli olduğunu gösteriyor. Masalların çocuklar için neden önemli olduğuna bakmak ister misiniz? Gerçekten de, çocukluk çağı için neden vazgeçilmez hikayelerdir?

Albert Einstein:Çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal okuyun. Daha zeki olmalarını istiyorsanız, onlara daha fazla masal okuyun“.

Masallar Çocuklar İçin Neden Önemli?

1.Çocuklara sorunları nasıl çözeceklerini gösterir

Yetişkinler bile, hikayelerdeki karakterlerden bir şeyler öğrenir. Masallar bize yardım ediyor; çünkü, kendi hayatlarımıza, hayallerimize ve endişe kaynaklarımıza bağlanıyor. Onların yerinde olsak, ne yapacağımızı düşünüyoruz. Masallar, çocukların yaşamda nasıl devam edeceklerini öğrenmeye yardımcı olur.

2. Çocuklarda duygusal esneklik inşa ediyor

Masallar, çoğu zaman kahramanın zafer kazandığı fantastik bir senaryoda, gerçek yaşam sorunlarını gösterir. Çocuklar, güvenli bir ortamda herkesin başına kötü şeyler gelebileceğini keşfeder.

Hayattaki hiç kimse, zorluklardan muaf değildir. Bu nedenle, çocuklarda bu kapasitenin oluşturulması gerekir. Çocukların zor zamanlarda dayanabilmesi için çocuklarımızı koruyor muyuz yoksa onları güçsüz bırakacak kadar zayıf mı bırakıyoruz?

3. Sık sık ve yaygın olarak masal okunan çocuklar daha başarılı olur

Sonuçta, pratik yapmak, insanın yaptığı hemen her şeyde mükemmelleşmesini ve farklı bir şekilde okuma becerileri geliştirmesini sağlar.

4. Beyni çalıştırır

Masal okumak, insan beyni için televizyon izlemekten çok daha karmaşık bir iştir. Okuma, beyin bağlantılarını güçlendirir ve yeni bağlantılar oluşturur.

5. Konsantrasyonu arttırır.

Çocuklar masal okurken, hikayeye odaklanabilmeleri için sessizce oturmaları gerekir. Eğer sık sık masal okunursa, bunu daha uzun süre yapma becerisi geliştireceklerdir.

6. Çevrelerindeki dünyayı öğrenirler.

Çocuklar, farklı türlerdeki kitapları okuyarak, kendi deneyimlerinin dışındaki insanları, yerleri ve olayları öğrenirler.

7. Kelime ve dil becerilerini geliştirir.

Çocuğunuza masal okuduğunuzda, yeni kelimeler öğrenirler. Bilinçaltı olarak; cümlelerin nasıl yapılandırılacağı, yazı ve konuşmalarında sözcüklerin ve diğer dil özelliklerinin etkili bir şekilde nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi olurlar.

8. Hayal güçleri genişler

Okuma yaptığımız sırada, beynimizi; insanların, mekanların ve nesnelerin resmine çeviririz. Bir hikaye ile uğraşırken, bir karakterin nasıl hissettiğini hayal eder. Küçük çocuklar, daha sonra bu bilgileri günlük oyunlarına getirir.

9. Empati kurma yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur.

Bir çocuk, büyüdükçe ve geliştikçe, bu durumda olsalar nasıl hissedeceklerini düşünmeye başlarlar.

10. Eğlencelidir.

Bir masal kitabı, evde çok fazla yer kaplamaz. Taşıması hafiftir. Bu yüzden her yere götürebilirsiniz. Çantanızda bir kitap olduğunda asla sıkılmazsınız.

11. Birlikte vakit geçirmenin harika bir yoludur

Kanepede birlikte kitap okumak; masallar yoluyla hikayeleri ve kütüphaneyi ziyaret etmek, birlikte vakit geçirmenin sadece birkaç yoludur.

12. Kendi başlarına okumaya teşvik eder

Kitaplara değer veren çocuklar, kendi başlarına kitap okuma konusunda motive olurlar. Çocuklar, bir yetişkinin heyecan verici bir şekilde okuduğu bir masal duyduklarında, bağımsız olarak kitap arama olasılıkları daha yüksektir. Bu, gelişen okuryazarlık becerilerini geliştirmek için bol miktarda pratiğe ihtiyaç duyan okul öncesi çocuklar için büyük bir adımdır.

13. Kaygıyı hafifletir

Çocuğunuz gelişiminin yeni bir aşamasına geldiğinde ya da tanıdık olmayan bir durum yaşadığında, yeni deneyimiyle ilgili bir hikaye hakkında okumak, kaygısını hafifletebilir ve başa çıkmasına yardımcı olur. Örneğin; çocuğunuz okuldaki ilk gününde ya da yeni bir yere taşınmanız konusunda stresli hissediyorsanız, ona acı verici bir deneyim olmaması gerektiğini gösteren bir hikaye okuyabilirsiniz.

14. Beyni geliştirir

Yapılan bir araştırmaya göre; evde hikayelere maruz kalan bir çocuğun beyin alanı, “çok boyutlu entegrasyon, ses ve daha sonra görsel uyarımla ilgili” önemli ölçüde daha fazla aktivasyon gösterir. Çocuğunuza masal okumak; sözelden okumaya geçiş yaparken, ona uzun vadeli hizmet verecek beyin ağları oluşturur.

Önerilen Makaleler

Uyku Öncesi Bebeğinize Okuyabileceğiniz 10 Masal

Kitap Okumayı Eğlenceli Hale Getirmenin 9 Yolu

 

Kaynaklar 

https://www.cameverlands.org.uk/10-benefits-of-reading/

https://www.rasmussen.edu/degrees/education/blog/benefits-of-reading-to-children/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir