Çocuğunuz iyi ve kötü dokunuşların hangileri olduğunun farkında mı? Ona anlatmayı denediniz mi? Bu konunun, çocuğunuzla konuşması gerçekten zor bir konu olduğunu biliyoruz. Ancak, yüzleşmelisiniz!

Her gün çocuk istismarı ve taciz ile ilgili haberlerle karşılaştığımız bugünün dünyasında, çocuklarımızı çok geç olmadan doğru bilgi ile güçlendirmemiz gerekiyor.

Çocuğunuzla, iyi ve kötü dokunuşun ne olup olmadığı hakkında konuşmak için fırsat yaratmalısınız. Bu konuda biraz yardıma ihtiyacınız varsa, Bebek Eğitimi olarak sizler için hazırladığımız bu 5 öneriden ilham alabilirsiniz:

1. Bedenin Sana Özeldir!

2 yaşından küçük çocuklar bile, bazı vücut bölümlerinin özel olduğunu anlar. Dolayısıyla, onlara doğru şeyleri söylemeliyiz. Anne ve babalar, onlara vücut bölümlerinin önemini söyleyebilir.

Ona, zaten yapmakta olduğunuz yumuşak konuşmanın ortasında, vücudunun onun özel mülkü olduğunu söylemelisiniz.

Bu şekilde, 4-5 yaşına geldiğinde; çocuğunuz, her bir vücut bölümünün korunmaya ihtiyacı olduğunun farkında olacaktır. Endişelenmeyin, korkmayacaktır. Bununla birlikte, kendi rızası olmadan başka kimsenin dokunmasına izin verilmemesi gerektiğini öğrettiğinizden de emin olmalısınız.

2. Konuşmayı Basit Tutun

Yukarıda, ebeveynlerin bazen gerçekleri anlatmaları gerektiğinden bahsettik. Şimdi ise, size tam tersini söylüyoruz. Nedenini merak ediyor musunuz?

Çocuklarla gerçekleri konuşmakla resmi bir toplantı konuşması yapmak farklı şeylerdir. Öncelikle, zaten anlamayacaklardır. Çocuğunuza;

Buraya gel, seninle konuşmak istediğim önemli bir konu var

diyen bir görünüm vermek, tüm konuşmayı ciddi kılar. Onun yerine, sakin olun. Ve, bu konuşmaları, oyun zamanları ya da yemek zamanları gibi anlarda, doğal olarak gerçekleştirmeye özen gösterin.

3. İç Çamaşırı Kuralı

Çocuklarımıza, iç çamaşırlarının kapladığı her parçanın, kimsenin dokunmasına izin verilmeyen kısımlar olduğunu söylemeliyiz. Onunla nasıl konuşacağımızı bilirse, bu nokta bize gerçekten ne söyleyeceğimize bir fikir verir.

4. Bağırmayı Öğretin

Çığlık atan bir çocuğa kibar olmasını, sessiz olmasını ve yabancılara iyi davranmasını söylüyoruz. Ancak, onlara bağırmayı öğretmeliyiz!

Çocuklara yabancılara kaba olma izni verildiğinde güven kazanırlar. Çocuğunuz birine kaba davranıyorsa; kaba davranmasının nedenini söylemek için teşvik etmeli, ancak onu aniden durdurmamalısınız. Onu dinleyin, sebebini kabul edin. Böylece, çocuğunuz, birisi ona doğru davranmadığında kaba olma iznine sahip olduğunu anlar.

5. Dokunmaya Zorlamayın

Çocukları sarılmaya ya da öpmeye zorlamayın. Bunu yapmamak, çocuğunuzu kaba yapmaz. Sadece, gereksiz temaslardan kaçınmış olur.

Önerilen Makaleler 

Çocuklarda Cinselliğe Yönelik Davranışlar: Ne Zaman Endişelenmeli?

Çocuklarda Yıkıcı Davranış Bozuklukları Nasıl Düzeltilir?

Çocuklarda Mastürbasyon


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir