Kitap okumak, aslında yerinizden kalkmadan bir yerlere yolculuk etmenin harika bir yoludur. Hikayenin içine dalarsınız ve aslında, yeni bir boyuta geçersiniz. Ayrıca, kitap okumak yeni şeyler öğrenmek için de eğlenceli bir yoldur. Aynı şey, çocuklar için de geçerli.

Ancak, özellikle de günümüzde dijitalleşen dünyada, tabletler dururken kitapları tercih etmeleri için ekstra çaba sarf etmeniz gerekebilir. Bu yazıda, uzmanların önerileri ile çocuğunuz için kitap okumayı eğlenceli hale getirmek için 9 ipucunu derledik!

1.Birlikte okumalar yapın

Çocuğunuz, bir kitabı kendi başına okuyabilecek kadar büyümüş olsa bile, birlikte okumalar yapmak önemlidir. Bir pazar günü, oturun ve daha karmaşık bir kitabı birlikte okuyun. Haftanın diğer günlerinde, daha kolay kitapları kendi başına okuyacaktır. Birlikte kitap okumak, çocuklarla kaliteli vakit geçirmek için de harika bir yoldur.

Anne ve babalar, genellikle, çocukları tek başlarına kitap okumaya başladıklarında, birlikte masal okumayı bırakır. Ancak, çocukların masallardan kitaplara geçiş yaparken hala biraz yardıma ihtiyacı vardır.

2. Okuma günlüğü tutun

Çocuğunuza bir okuma günlüğü hazırlamak için, bilgisayardan yardım alabilirsiniz. Birlikte okuduğunuz kitaplarla ilgili düşüncelerinizi not alabilir, kafanızda canlandırdığınız sahneleri birlikte çizmeyi deneyebilirsiniz. Bu etkinliğin; birlikte okuduğunuz hikayeleri hatırlamak ve bakış açısını geliştirmek için de harika bir yoldur. Anlamakta zorlandığı kelimeleri de çocuğunuza açıklamak için de iyi bir yöntemdir.

3. Kütüphaneye gidin

Yaşadığınız yerdeki kütüphaneye ya da sevdiğiniz bir kütüphaneye birlikte gidin. Kütüphaneye gittiğinizde, evde okumak için yeni kitaplar bulun.

4. Bir blog sayfası oluşturun

Bir blog sayfası kurarak okuma günlükleri hazırlayabilirsiniz.

5. Halka açık alanlarda okuma yapın

Genellikle nerede kitap okuyorsunuz? Salonda ya da yatak odasında mı? Evde birlikte kitap okuma fikri harika olsa da, halka açık alanlarda okuma yapmak da ilginç bir fikirdir. Önünüzde sıcak çikolata ya da buz gibi bir limona eşliğinde bir kafenin bahçesinde otururken kitap okumak çok rahatlatıcı olacaktır. Birlikte alışveriş yaptıktan sonra ya da çocuğunuz derslerini bitirdikten sonra, açık havada bir kafeye uğrayın.

6. Kitap fuarlarına gidin

Ailece bir kitap fuarına gidin. Beğendiğiniz kitapları alabilmeniz için küçük bir bütçe planlayın. Çocukların her zaman sevdiği çizgi romanlar vardır. Bir kitap fuarı, ayrıca çocukların sevdikleri yazarlara, yazdıkları kitaplar hakkında sorular sormasını da sağlayacaktır.

7. Kitapların filmlerini izleyin

Pek çok çocuk kitabının film versiyonu vardır. Çocuklarınıza, en sevdikleri filmlerin kitabının olduğu gösterin. Harry Potter, Alice ve benzeri daha birçok filmin kitabını birlikte okumayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, ünlü masalların kitap versiyonlarını bulabilir ve birlikte filmlerle karşılaştırarak sohbet edebilirsiniz.

8. Bir yazara mail atın

Birçok yazarın internet sitesi vardır. Google’da bir arama yaparak, çocuğunuzun sevdiği bir yazarın kişisel e-posta adresine ulaşır. Çocuğunuzu, bu yazara mail atma konusunda teşvik edin. Kitapların arkasında gerçek insanlar olduğunu görmeleri için harika bir yol! Ayrıca, çocuğunuzun, o yazarın yazdığı diğer kitapları okumaya da teşvik edebilir.

9. Kitap kulübü oluşturun

Dostlarınızla birlikte küçük bir kitap kulübü oluşturun. Anneler ve kızları ya da istediğiniz herhangi bir grup olabilir. Her ay belirli bir kitaba karar verin ve herkesin bir araya gelip, bu kitap hakkında konuşması için bir gün belirleyin. Bu, çocuğunuzun diğer çocuklarla etkileşim kurmasına ve iletişim becerilerini güçlendirmesine de yardımcı olacaktır.

Örnek Makaleler

Bebeğinize Kitap Okumak!

Çocuk gelişimi hakkında bilgin nasıl? Testimizi Çöz!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir