Anne ve babaların, çocuklarını mümkün olan en iyi şekilde yetiştirme sorumlulukları vardır. Peki, iyi ebeveynlik nedir? İyi ebeveynlik; bir ebeveyn istikrarlı ve besleyici bir ev ortamı sağladığında, çocuğuna olumlu bir rol model olduğunda ve onun hayatında aktif olarak rol oynadığında gerçekleşir.

Önerilen Makale

Bebekler Taklit Ederek Öğrenir!

İyi ebeveynlik; çocuğun gelişiminin  sorumluluğunu kabul etmek, ona ahlaki olarak destek ve manevi olarak rehberlik sağlamak, ona açık bir iletişim ortamı sağlamak ve karşılıklı saygı yoluyla rehberlik etmektir. Sorumlu ebeveynler, çocuklarına iyi değerler aşılar, sınırlar koyar ve çocuğun davranışını olumlu yönde etkiler. Peki, siz iyi bir ebeveyn olduğunuzu düşünüyor musunuz? Bu yazıda, her ebeveynin mutlaka bilmesi ve uyması gereken 5 altın kuraldan bahsedeceğiz. Hadi, başlayalım!

1.Birlikte Kaliteli Zaman Geçirin

Ona verebileceğiniz en iyi şey zamanınızdır. Onun için her zaman orada olun! Siz ve çocuğunuz ne kadar meşgul olursanız olun, “iletişim kurmak” için her zaman zaman ayırın. Daha büyük bir bağ ve beraberlik oluşturun. Birlikte oyun oynayın, eğlenin, plan yapın ve bir şeyler yapın. Birlikte vakit geçirirken, ona iyi alışkanlıklar ve dürüstlük aşıladığınızdan emin olun!

2. Sevginizi Gösterin

Sevginiz ve sıcaklığınız, onun refahı ve mutluluğunun temel bileşenidir. Çocuğunuz, ne kadar çok sevginizi hissederse, sizi o kadar dinler ve öğrenir. Ona, koşulsuz sevgi verin. Sarılın, öpün ve destekleyin. Yapılan araştırmalar; bir çocuğun, günde 12 sarılmaya ihtiyacı olduğunu ortaya koyuyor! Evet, doğru okudunuz.

3. Ne Olursa Olsun Fiziksel Güçten Kaçının

Zaman değişti! Çalışmalar; tokat atmanın ya da kulak çekmenin, çocukların gelişimi ve benlik saygısı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Bazen çocuklar kontrolden çıkabilir. Ebeveynler de, öfkelerini kaybederek onu displine etmek için el kaldırmayı tercih edebilir.

Bu hareket, öfkenizi geçici olarak ortadan kaldırabilir. Ancak, çocuğunuzda ömür boyu acı hatıralar bırakmanın yanı sıra, kızdığı zaman şiddete başvurmayı da öğretir. Kendinizi kontrol etmek için ne yapmanız gerekiyorsa yapın, ama asla fiziksel güce başvurmayın. Vurmak asla iyi değildir, asla!

4. Sözünüzü Tutun

Çocuğunuza verdiğiniz sözleri daima tutun. Bu şekilde, ona sorumlu ve yetkin olmayı öğretirsiniz. Onun için yapamayacağınız şeyleri asla söylemeyin. Yapmadığınız şeyleri söylemeye devam ederseniz, çocuğunuz sizi asla ciddiye almayacak ve dinlemeyecektir. Eğer, bir sebepten sözünüzü tutamazsanız, özür dileyin.

5. İyi Bir Rol Model Olun

İyi bir rol model olarak çocuğunuzu disipline edin. Çocuğunuzun iyi davranışlara sahip olmasını istiyorsanız; zamana değer verin, kibar ve sorumlu olun, nazik ve dürüst davranın, sakin olun, kurallara uyun ve makul olun.

Çocuklar, ebeveynlerinin ve çevrelerinde gördüklerinin bir aynasıdır. Düşüncelerini değiştirmek istiyorsanız, önce kendinizi değiştirmek zorundasınız. Çocuğunuz sizi izliyor ve birden fazla açıdan sizi örnek alıyor. Bu nedenle, hemen, bugün başlamalısınız!

Önerilen Makale

Özdisiplinli Bir Çocuk Yetiştirmenin 8 Yolu


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir