Feminist çocuk yetiştirmek için bir erkek ya da kız çocuk annesi olmanız fark etmez, çocuklarınıza cinsiyet eşitliğini öğretmek her zaman çok önemlidir!

Çok basit bir şekilde bir feminist, kadın ve erkekleri aynı avantajlara sahip, aynı saygıyı hak eden ve aynı güç nedeniyle eşit olarak gören kişidir.

Bir Annenin Deneyimi: “2, 5 ve 8 yaşlarında üç erkek çocuk annesiyim ve onları birer feminist olarak yetiştirmenin her zaman kritik olduğunu düşündüm. Bu inanca olan bağlılığım, birkaç ay önce cinsel taciz konusundaki kişisel deneyimimi paylaşmaya karar vermemle pekişti. Başkalarına anlatması oldukça zor bir deneyimdi ancak, mevcut kültürel ve cinsiyet eşitsizliklere rağmen hikayemi yine de paylaşabileceğimi görmek istedim. Polise gitmedim, harekete geçmedim. Anneleri olarak, çocuklarımın büyüdüğü dünyada yetişkinlerin onları nasıl şekillendireceği konusunda endişelenmemem çok zor. Erkek çocuklarımız, her zaman kadınlara saygılı davranacak mı? Kendim dahil, tüm anne-babaların bu konuyu teşvik etmek için daha pratik araçlara ihtiyaçları vardır. Bu, çocuklara iyi birer rol model olma, onları kim oldukları konusunda cesaretlendirmek için bir devrim değildir. Çocuklarımızı, görmek istediğimiz ve ihtiyaç duyduğumuz şekilde yetiştirebiliriz.”

Feminist Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Medyada Neleri İzlediğini Takip Edin

feminist çocuk: kızının telefonda neler izlediğine bakan bir baba

Çoğu anne-baba, çocuğunun çevrimiçi ortamlarda ve sosyal medyada ne tükettiği üzerinde bir fikre sahiptir. Bu olması gereken bir bilgidir ve bu şekilde devam edilmesi gerekir. Çünkü ekranlar, dünyayı nasıl gördüklerini şekillendirmede büyük rol oynarlar.

Medya, toplumsal cinsiyet rolleri ve klişelerin oluşturulmasında önemli bir rol oynar.

Özellikle şiddet, çocukların oyun oynama ve hatta birbirleri ile kurdukları ilişki biçimlerini de etkilemektedir. Medyada şiddete maruz kalan çocuklar, başkaları ile olan ilişkilerinde daha agresiftir ve sorunları çözme konusunda daha fazla şiddet kullanma eğilimindedir. Medyadaki şiddet, çocukları yalnızca saldırganlığın etkilerine karşı duyarsızlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda çocukların empati yeteneğini de azaltabilir.

Medyayı Birlikte Kullanmayı Deneyin

birlikte televizyon izleyen bir aile

Gerçek şu ki ne kadar uğraşırsak uğraşalım, çocuklarımız hala aşırı derecede cinselleştirilmiş, cinsiyetlendirilmiş ve sıklıkla şiddet barındıran medya içeriklerine maruz kalırlar.

Televizyon, dergi, reklam panoları ve internet siteleri şiddeti hayata sokan başlıca platformlardır.

Dolayısıyla, küçük yaşlardaki çocuklarımıza, bu mesajlara nasıl eleştirel bakabileceklerini de öğretmemiz gerekiyor. Televizyonu birlikte izlemek ya da dergileri birlikte okuyup tartışmak, bunu yapmanın en iyi yollarından biridir. Çocuğunuza, televizyondaki karakterleri, görüntüleri sorun ve onu düşünmeye teşvik edin.

“Neden?” diye sorun. Üzerinde yarı çıplak kadın olan bir poster görürseniz, görmezden gelmeyin ve onların da görmeyeceğini ummayın. Dikkatli olun ve reklam verenin orada ne yapmaya çalıştığı konusunda ne düşündüklerini sorun. Eğitici olmalarının yanında, bu konuşmalar oldukça da eğlencelidir.

Vücudundan Utanmasını Engelleyin

yerde üzgün ve utanmış bir şekilde oturan bir kız ve onu teselli etmeye çalışan arkadaşı

Vücutları ile rahat bir ilişkiye sahip olmaları, ilerleyen yıllarda sağlıklı bir cinsel hayat için önemli bir temeldir. Ve bu, onlara öğrettiğimiz kelimeler ile başlar.

Uzmanlara göre vücudun bölümleri için anatomik olarak doğru kelimeleri kullanmak, utangaçlığı örtme davranışlarının aksine, olumlu beden imajını teşvik eder ve özgüveni arttırır.

Küçük çocuklarla sohbet ederken “vajina”, “penis” gibi kelimeleri kullanmak, garip hissettirebilir. Ancak, devam edin! Gerçekten, bir süre sonra işler daha kolaylaşır. Daha da önemlisi, çocuklarınızın sizinle cinsellik hakkında hayat boyu sürecek konuşmasının bir başlangıcıdır.

Empati Yeteneklerini Geliştirin

üzgün çocuğa çiçek uzatan bir kız

Eylemlerinin başkalarını nasıl etkileyebileceğini takdir etmek ve daha sonra buna göre kendini ayarlayabilmesini sağlamak, empati yapmayı öğretmektir. Bu, duygusal olarak zeki çocuklar yetiştirmenin anahtarıdır.

Araştırmalar, 2-3 yaşlarında çocukların mutluluk ya da öfke duygularıyla empati kurabildiklerini göstermektedir.

Bunun nedeni, o yaş grubundaki çocukların bu duyguları yoğun bir şekilde hissetmeleridir. Anne ve babaların, çocuklarının duygularını düzenli olarak tanımaları, empatiyi teşvik eder. Daha sonra, bir arkadaşının günlük durumunun ona nasıl hissettirdiğini düşünmesini isteyerek empati yelpazesini genişletebilirsiniz.

Örnek Makaleler

Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Feminist Çocuklar Yetiştirmenin Yolları

Nasıl Feminist Yetiştirilir?

Özet
Feminist Çocuk Nasıl Yetiştirilir?
Makale İsmi
Feminist Çocuk Nasıl Yetiştirilir?
Tanımlama
Feminist çocuk yetiştirmek, çocuklarınıza cinsiyet eşitliğini öğretmek her zaman çok önemlidir. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?
Yazar
Yayıncı İsmi
Bebek Eğitimi
Logo

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı