Çocuklarda Yazma ve Çizme Becerileri Ne Zaman Gelişir?

Çocuğunuzun erken dönemdeki yazma denemeleri, kesinlikle kelimeler ya da cümleler olmayacaktır. Ancak; karalamaları, çizgileri ve alfabeyi öğrenmeye hazırlanmasına yardımcı olabilir. Belki de bir gün, önemli bir romanın yazarı olabilir.

Erken çocukluk döneminde çocuklar, bir mum boyayı kavrayabilir. 12-13 aylık olduğunda, bir parça kağıdı kullanabilir. Yazı yazma ve çizme becerileri, yeni yürümeye başlama döneminden başlayarak, yıllar boyunca küçük adımlarla ilerler.

12 ile 18 Ay

Hayatının ilk yılının son birkaç ayında, çocuğunuzun ince motor becerileri sürekli gelişti. Artık, fiziksel olarak bir mum boyayı tutmaya ve onunla denemeler yapmaya başlamaya hazır. 12-13 aylık olduğunda; bazı küçük çocuklar zaten güçlü bir şekilde karalama yapabilir. Diğerleri, bir mum boyayı yanlışlıkla kağıda sürükleyerek geçişi başlatabilir.

Sizin çocuğunuzda daha uzun sürerse, bu da iyidir. Çocuklar, farklı oranlarda, diğerlerinden daha hızlı gelişir. Yaklaşık 16 aylık olduklarında; muhtemelen bir karalama uzmanı olacak ve buzdolabının üzerine asmak için bir sürü çizim hazırlayacaktır.

19 ile 25 Ay

Erken çocukluk döneminde çocuğunuzun yaptığı karalamalarda, harfler yavaş yavaş fark edilir bir şekil almaya başlar. Ancak, henüz tam olarak harf ve rakamlar çizemez. Çünkü, bir yazma aracını henüz olarak olarak tutamıyor.

Yine de, çizim yapabileceği kalemlerden büyülenmiş durumda. Bu aylar, bir duvarda mum boyalar ile karalama yapmak için de en iyi zamandır. Bir kağıdın üzerine tek bir çizgi çizerseniz, çok düz olmasa da kolayca taklit edebileceğini göreceksiniz.

26 ile 30 ay

Çocuğunuz ortalama 26-29 aylık olduğunda, karalamalar yerini artık gerçek sanata bırakır. Boyamaya artık daha çok ilgi duymaya başlar.

Yaptığı çizim, size yalnızca yeşil boya kütlesi gibi görünebilir. Ancak, ona sorduğunuzda, ormandaki bir yılan olduğunu söyleyebilir.

31 ile 36 Ay

Çocuğunuz 2.5 yaşına geldiğinde; artık kalın bir kalemi ya da mum boyayı sağlam bir şekilde, yazı yazma pozisyonunda tutabilir. Çocuk gelişim uzmanlarına göre, bu yaştaki çocuklar, genellikle yazması daha zor olan “V” harfini yapmak için gerekli olan yukarı ve aşağı yapma hareketinde ustalaşabilir. V harfi yapmak, düz bir çizgi çizmekten daha fazla el becerisi gerektirir.

2.5 yaşındaki çocuğunuz, artık dairesel çizimler yapmaya başlayacak, bazıları birkaç harf de yazabilecektir. Ya da, harflere benzeyen dalgalı çizgiler çizebilir. Bazıları, isimlerinin ilk harfini yazmaya başlayabilir.

Sıradaki Becerileri Ne Olacak?

Erken çocukluk dönemi ile okul öncesi dönemdeki çocuklar, boya kalemleri kullanma konusunda giderek ustalaştıkça, daha ayrıntılı ve doğru çizimler yapmaya başlayacaktır. Birçok çocuk, anaokuluna başlamadan önce alfabenin bazı harflerini öğrenebilir ve isimlerinin bazı harflerini yazabilir.

5 yaşına gelmeden bir süre önce çocuğunuz; yatay çizgiler çizmeyi, bir daire çizmeyi, bir kareyi kopyalamayı ve çubuk figürlerle başlayarak insanlar çizmeye başlayabilir.

Ne Zaman Endişelenmeli?

Tüm çocuklar kendine özeldir ve birbirinden farklıdır. Ancak; çocuğunuz yaklaşık 15-16 aylık olana kadar hala karalama yapmaya başlamadıysa, bir sonraki doktor muayenesinde bunu bildirin.

Erken doğan bebeklerin yaşıtlarından daha sonra bu kilometre taşlarına ulaşabileceğini unutmayın.

Önerilen Makaleler

20 İnce Motor Becerisi Egzersizi

0-6 Yaş İnce Motor Becerileri Nelerdir?

Kaynak

https://www.babycenter.com/0_toddler-milestone-writing-and-drawing_11744.bc


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Komik Komik
0
Komik
Bayıldım! Bayıldım!
0
Bayıldım!
Garip Garip
0
Garip
Sevmedim Sevmedim
0
Sevmedim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir